taromistii


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

taromistii
taromistii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Norme

+28
hotumattua
ela
G.G
TOTOLICI
Maxim
Dragos
nae filip
cris
BMC
Dan Voicu
SPEEDY G.
cornelia
DON CARLOS
marsinel
mircea ilie
costel
Dragoteanul
Dan Grecu
magduuu
R. P.
robi
Ionescu D.
Admin
alecu t
fredz
Marcu A
popescu nicolae jr
Calin
32 participanți

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Norme - Pagina 7 Empty Norme

Mesaj Scris de Calin Dum 24 Mai - 17:51

Rezumarea primului mesaj :

Mai stiti ceva despre aparitia Normelor ?!

Calin

Mesaje : 11
Data de inscriere : 06/02/2013
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : pilot

Sus In jos


Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de robi Joi 17 Sept - 9:57

am fost azi in audienta la sector 1 la director.nu a semnat la sectorul 1 nici o decizie.inca se calculeaza.mai dureaza 2-3 saptamini sa emita deciziile.pe luna octombrie nu o sa luam nici un ban ,poate in noiembrie.la intrebarea mea de ce nu respecta termenul de 45 de zile pt calculare m-a intrebat de ce conform legii nu am venit sa-mi anulez cerea depusa in mai,i-am raspuns k in lege nu scrie decit de cerere si nimic de adeverita iar el a raspuns k pe ce baza imi calculeaza pensia? nu a fost vina noastra k normele nu au fost gata in 30 de zille,asta nu e treba lui si trebuia sa reclamam in alta parte nu in biroul lui.nu mergem luni in Vitan?la ce ora si unde ne intilnim?

robi

Mesaje : 50
Data de inscriere : 01/03/2015

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de robi Joi 17 Sept - 10:19

am confirmarea k nu primim nimic in octombrie.am sunat la Directia Pensii din cadrul CNPP la sediul din strada Latina la nr 0213161950 si mi-au spus sa mai avem putina rabdare k mai dureaza.ne vedem luni in str. Latina?la ce ora si unde?

robi

Mesaje : 50
Data de inscriere : 01/03/2015

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Joi 17 Sept - 11:06

Am sunat  la  diferite  telefoane  fara  mare  succes  ,nu  raspund  sau  nu  stiu,
 Totusi  am  reusit  sa  discut  cu o  lucratoare  (la telefon)  de la  sect 2,  dupa  ce  m a  luat  cu  softul..etc   mi a spus  ca  atunci  cind  au  ok  dau  drumul.
Am intrebat o  "deci  nu  e  problema  de  soft  e   de  ok nu?" 
a  incurcat -o putin  apoi  a  zis  ca  informaticienii  cind  termina  softul..
Bineinteles  ca  am intrebat  care informaticieni?
  "Ai  Casei  de  Pensii " a  venit  raspunsul
  Doamna   dar sunt  f   bine  pregatiti  acestia  daca  de  atitea  luni  de  zile  nu  sunt  in  stare  sa  faca  soft.
Apoi  concluzia  a  venit iar  cu "OK ul"

Parerea  mea  e  ca   cineva  sau  ceva    tin  deciziile  pe  loc  , Daca  stam , stam mult  si  bine  chiar  e  o  mare  bataie  de  joc,
Dupa  cita  lume  vad  ca  ia  atitudine  si  face  comentarii  cred   ca  unii chiar  sunt  linistiti sau asteapta  sa  iasa  mereu altii la "inaintare"

Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Joi 17 Sept - 13:46

La aceasta intrebare "de ce conform legii nu am venit sa-mi anulez cerea depusa in mai,", raspunsul era:conform legii 83/2015 de la 30 de zile dupa aparitia in Monitorul Oficial legea produce efecte, deci de atunci mi se constituie dreptul la pensie speciala. Daca cererea este ilegala anulati-o voi, de ce trebuie sa o anulez EU ?
----------------
problema nu este la casele teritoriale de pensii, problema este la Casa Nationala, ba mai mult la Ministerul Muncii, deci la guvern. Un raspuns ferm nu se poate obtine decit la nivelul Ministrului Muncii.
"
Am intrebat o  "deci  nu  e  problema  de  soft  e   de  ok nu?" 
a  incurcat -o............"


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin 18 Sept - 23:57, editata de 1 ori

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Joi 17 Sept - 16:09

Am fost astazi la casa de pensii sector 1 . Mi s-a spus ca abia au primit softul si ca in setembrie sau octombrie primim deciziile . Despre punerea in plata nu stiu nimic . 
Este clar ca toate sunt dirijate de sus .Eu personal nu mai fac deosebire intre Boc care
ne-a taiat pensiile si Ponta care de doi ani ne promite si nu ne-a dat nimic . O lege care 
intentionat sau nu , nu este pusa in aplicare este de domeniul penal . Eu cred ca ar fi bine sa mergem luni la ora 9 cat mai multi in strada Latina nr 8 si in alta zi la Ministerul Muncii .
Daca stam acasa pierdem .

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Dan Grecu Joi 17 Sept - 20:49

ce ati semanat ,aia aveti acum

Dan Grecu

Mesaje : 20
Data de inscriere : 12/12/2012

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Dan Grecu Joi 17 Sept - 20:54

incep deja sa se primeasca primele decizii,asa ca Roberto ,sau robi ,informeazate mai intai ,inainte de a mai scoate astfel de informatii.Pana la sfarsitul lunii se incearca a se rezolva toti pensionarii aviatori.

Dan Grecu

Mesaje : 20
Data de inscriere : 12/12/2012

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de robi Joi 17 Sept - 21:27

putem sa stim si noi 3 exemple sau trebuie sa stam cuminti in banca nostra sa nu deranjam? mai bine stam ascunsi dupa perdea,poate poate...sa va mai spun din convorbirea de azi cu directorul sector 1 Casa de Pensii:cind l-am intrebat daca banii  nostri sint aducatori de dobinzi raspunsul a fost : NU. de ce oare? eu zic sa ne vedem luni la ora 10, ce ziceti?

robi

Mesaje : 50
Data de inscriere : 01/03/2015

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Vin 18 Sept - 8:34

Pentru cei interesati luni 21 septembrie la ora 9 ne vedem la intrare in Casa de Pensii din
str. Latina nr 8 .

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Dan Grecu Vin 18 Sept - 10:46

Victor Guramba ,a anuntat deja ca a primit decizia si mai sunt colegi de ai nostri care au anuntat acest eveniment
   Eu am fost informat ,ca programul s-a primit si deja se lucreaza la dosare,unele dintre ele fiind deja gata.asa ca .....

Dan Grecu

Mesaje : 20
Data de inscriere : 12/12/2012

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Vin 18 Sept - 11:52

Nu am motiv sa te contrazic. As dori sa stiu de la ce data a primit Victor Guramba decizia. E la fel de important ca si faptul daca mai multi au primit decizia. Mai multe nume ne vor convinge sa stam acasa, altfel......


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin 18 Sept - 13:39, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Vin 18 Sept - 13:33

Important este cand se pun in plata aceste decizii .

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Dan Grecu Vin 18 Sept - 15:00

functie de fiecare cum si-a depus cererea.iar din Octombrie ,pentru unii iar noiembrie pentru altii,se intra in drepturi

Dan Grecu

Mesaje : 20
Data de inscriere : 12/12/2012

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Dan Grecu Vin 18 Sept - 15:02

Domnulei Preda ,acum 5' am fost informat si eu ca au mai aparut si alti detinatori de noi decizii,iar Victor a primit decizia ieri

Dan Grecu

Mesaje : 20
Data de inscriere : 12/12/2012

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de robi Vin 18 Sept - 17:09

luni la ora 10 se depune o cerere k sa se respecte Legea si sa se repecte termenul de 45 de zile pentru acordarea pensiilor la CNPP din str Latina nr 8 cine doreste o poate semna.

robi

Mesaje : 50
Data de inscriere : 01/03/2015

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de alecu t Vin 18 Sept - 19:13

...zice tov Grecu ca in noiembrie poate se vor lua pensiile,mda pai am avut dreptate tovule si ai sarit ca ars ca dezinformam,te rugam sa te controlezi mai bine!!!!!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Vin 18 Sept - 19:55

Dane, Grecu este fost pensionar? sau acum este prima data cind iese la pensie? si cu ce luna are decizia?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Dan Grecu Vin 18 Sept - 21:03

fost pensionar

Dan Grecu

Mesaje : 20
Data de inscriere : 12/12/2012

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de robi Vin 18 Sept - 21:25

si cu ce luna are decizia?

robi

Mesaje : 50
Data de inscriere : 01/03/2015

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Vin 18 Sept - 21:44

Mai, da' greu se obtin unele informatii de la noi pentru noi. Daca sint secrete, macar sa nu mai spunem ca stim. Eu deja nu mai cred nimic. Pina acum nu am decit informatii pe surse si toate contradictorii. NIMIC CERT.
Unii spun ca au aparut decizii, altii ca nu. Banuiesc ca fiecare are pe cite cineva cunoscut pe la vreo casa teritoriala de pensii, care se lauda ca stie precis ce se intimpla, dar, de fapt, acele persoane isi dau doar importanta.
Ca sa maresc confuzia, eu cred ca e pe baza de un OK politic si inca nu s-a dat. Si mai cred ca se coace ceva.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de alecu t Sam 19 Sept - 6:20

Lasati deciziile,pe surse noi NU sintem prinsi nici acum in buget pt plati,si nu se stie cind vom fi,asta este ultima stire ce pare credibila in toata aceasta mare aminare a platii pensiilor.Trebuie sa luam o decizie,sau sa-l intrebam pe Manolake,poate ne ajuta....

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Sam 19 Sept - 10:50

Nu cred ca banii sunt problema .Casa de pensii a incheiat anul trecut cu un excedent 
de cateva zeci de milioane necheltuiti . O sa aflam mal multe luni la ora 9 in strada 
Latina nr. 8 .

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Dum 20 Sept - 7:28

https://www.cnpp.ro/web/guest/intreaba-un-consultant


puneti  intrebari  cit mai multi / intrebari referitoare  la pensie  si  decizii.

SA VERIFICATI  E  -MAILUL   dv ,PT  CA  TREBUIE  SA  ACCESATI UN LINK DE  CONFIRMARE  altfel e  zero/
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Dum 20 Sept - 7:51

pt  ca   ar  fi  posibilitatea  sa  nu  primim  miine  nici un  raspuns , puteti "bombarda"  cu  reclamatii


petitii.sesizari@cnpp.ro

pt  ILEANA  CIUTAN  presedinta CNPP

sa  speram ca  actionati  si  cei  care  doar   va  uitati  si  nu  comunicati  pe  acest  site,  NUMAI  DACA  VA  INTERESEAZA pensia.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Dum 20 Sept - 7:54

Ciutan I  direct
ileana.ciutan@cnpp.ro
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Lun 21 Sept - 5:40

Domnule Ministru Liviu Marian Pop,

Pensionarii aviatori din Aviatia Civila sunt tare nemultumiti de cum decurg lucrurile in legatura cu Legea 83/2015.
In luna mai legea a intrat in vigoare, dar nici pana astazi pensionarii aviatori nu au ajuns sa fie pusi in plata. Tensiunea este mare in randul nostru, cu atat mai mult cu cat nimeni nu ne spune ce se intampla si cand vom intra in plata. Sunt tot felul de zvonuri: ca nu am fi prinsi in buget, ca ar fi o amanare politica si se asteapta un OK, ca inca nu exista soft pentru implementarea programului.
Ne puteti ajuta cu o informare certa: cand vom intra in plata?
----
trimis facebook


Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun 21 Sept - 7:18, editata de 3 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Lun 21 Sept - 5:51

Doamna Ministru Rovana Plumb,

Pensionarii aviatori din Aviatia Civila sunt tare nemultumiti de cum decurg lucrurile in legatura cu Legea 83/2015.
In luna mai legea a intrat in vigoare, dar nici pana astazi pensionarii aviatori nu au ajuns sa fie pusi in plata. Tensiunea este mare in randul nostru, cu atat mai mult cu cat nimeni nu ne spune ce se intampla si cand vom intra in plata. Sunt tot felul de zvonuri: ca nu am fi prinsi in buget, ca ar fi o amanare politica si se asteapta un OK, ca inca nu exista soft pentru implementarea programului.
Ne puteti ajuta cu o informare certa: cand vom intra in plata?
------
trimis facebook


Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun 21 Sept - 7:17, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Lun 21 Sept - 6:04

MAIL Relatii cu publicu CNPP ( petitii.sesizari@cnpp.ro)
Doamna Presedinta a CNPP,
Pensionarii aviatori din aviatia civila sint tare nemultumiti de cum decurg lucrurile in legatura cu legea 83/2015.
In luna Mai legea a intrat in vigoare,si nici pina astazi pensionarii aviatori nu sint in plata. Tensiunea este mare in rindul nostru, cu atit mai mult cu cit nimeni nu spune ce se intimpla si cind vom intra in plata. Sint tot felul de zvonuri, ca nu am fi prinsi in buget, ca ar fi o aminare politica si se asteapta un OK, ca inca nu exista soft pentru implementarea programului.
Ne puteti ajuta cu o informare certa, cind vom inra in plata?

Pensionar aviator Preda
---
trimis
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Lun 21 Sept - 9:24

Dl fredz a postat la ora 9 in Latina 8.,A fost 1 singura persoana si asta nu era Fredz.
Updatati orele sau se vede lipsa de interes. Rusinos din cei 1000 care asteapta pensiile nici macar 100 nu fac nimic? Toti aveti bani si nu va intereseaza? Vorbesc in numele mai multor IB pensionare care chiar asteapta aceasta pensie.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Lun 21 Sept - 9:51

Aceste IB trebuiau sa fie acolo.
Intradevar coordonarea a fost defectoasa. Cine a schimbat ora 10 00 cu 09 00 a gresit. La 09 00 au fost trei persoane si cind au vazut ca nu vin si altii au plecat.
Oricum e un semisucces, se vede ca ne pasa.
Se impune organizarea unui meting in fata guvernului. Se discuta depunerea de cerere.
La 10 00 au fost 06 persoane si sa depus un inscris.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de robi Lun 21 Sept - 10:25

aceasta este ultima mea postare pe site si incep prin a multumi tuturor Ghioceilor care au stat dupa perdea si nu au venit azi.am depus o cerere pt respectarea Legii si sa ne dea pensia la timp si abia am strins 7 semnaturi.pt informarea Ghioceilor sa stiti k Programul de Calculare a Pensiei pt Legea 83 si completare a Legii 223 va fi operabil in luna Octombrie si poate daca sintem norocosi vom lua pensia in DECEMBRIE.NE MERITAM SOARTA.

robi

Mesaje : 50
Data de inscriere : 01/03/2015

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Lun 21 Sept - 16:10

AVEM LEGE,AVEM NORME, NU AVEM BANII. E de ris.!
Este imperios necesar un protest la guvern.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Lun 21 Sept - 18:07

Anunțat  din timp sa stie lumea.  Poate ar fi bine un sondaj sa vedem citi vin.
Nu inteleg de ce aviatorii sunt asa de inactivi ? Vorbesc de cei care asteapta pensia.
Are dreptate Robi. nu ai pt cine sa te zbati
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Lun 21 Sept - 19:08

D-na Marcu ,eu am postat ora 9 dar alte persoane au hotarat ora 10 . Eu am venit 
la ora 9,30 si am intrat in audienta . Dv. ati plecat .

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de nae filip Lun 21 Sept - 21:53

D.le fredz,poate ne spuneti si noua ce ati aflat in audienta.

nae filip

Mesaje : 5
Data de inscriere : 04/08/2011

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Lun 21 Sept - 22:55

La biroul de audiente era o persoana care nu stia nimic de problema noastra . S-a dus sa 
intrebe niste colege dupa care mi-a spus vechea poveste ,ca au probleme cu programul
care se vor rezolva pana in luna octombrie . Parerea mea este ca hotararea este luata de sus iar casa de pensii nu are cum sa ne ajute . 
Daca cineva are o ideie cum sa procedam sa spuna .

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Mar 22 Sept - 11:37

Admin ar trebui aici o notificare sa stie lumea de sondaj. Unii nu au stiut de postarea ta "Sondaj"
Merci.

Am info de la ministrul dialog social

PROBLEME LA CASA JUDETEANA DE PENSII. Fara alte explicatii. Avem o problema asa ca trebuie luata o decizie
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Vin 25 Sept - 15:23

S-a spart conducta. casele judetene au primit programul si incep sa apara adevaratele decizii.
 Cred ca va merge mai greu la sectorul unu Bucuresti unde sint 500 de pensionari de procesat. ( cei mai numerosi pensionari din tzara)
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Sam 26 Sept - 6:10

Cit  de   reala este informatia?
Mai  multe  ne poti  spune?
Daca  primeste  cineva  decizia va  rog  sa  spuneti  un  nume   , nu va  ia   nimeni  nimic  fiecare  are  calculul  lui. Nu trebuie  sa  spuneti  adresa, calcul etc. (Nu  NE  INTERESEAZA)

Singurele  date  ne  intereseaza ca   ati primit decizia  ( fara   simulariile inventate) si  de cind  vi  se  dau  drepturile banesti.
multumesc.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Dan Grecu Lun 28 Sept - 8:18

E liniste !.Inseamna ca cei mai vocali ,dintre domniile voastre ,ori au primit ,ori urmeaza sa primeasca deciziile,deci succes in continuare.

Dan Grecu

Mesaje : 20
Data de inscriere : 12/12/2012

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Lun 28 Sept - 10:05

Liniste....sigur. Ai dat de 10 zile informatii "corecte" chiar la 5 ' Te mai intereseaza ceva? Aveti pe ANAP info de acum 1 luna....cine nu scrie nu are informatii logic .decit sa dezinformeze ca altii.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de robi Lun 28 Sept - 16:15

pt informarea Ghioceilor: se asteapta RECTIFICAREA BUGETARA.poate,poate se va lua pensia in ianuarie.Manolache stie...

robi

Mesaje : 50
Data de inscriere : 01/03/2015

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Lun 28 Sept - 21:05

Astazi am stat de vorba cu un coleg din Braila. Coleg fost pensionar la utilitara. Colegul are o cunostinta f. buna la casa de pensii Braila.
Este adevarat ca la casa pensiilor Braila a ajuns programul in baza caruia se calculeaza pensiile pe baza legii 83/2015.
Este adevarat dar programul respectiv se refera la salariatii care acum depun cerere de pensionar. Nimic nu s-a primit in legatura cu fostii pensionari.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de BMC Mar 29 Sept - 8:42

Pai ce ar trebui sa primeasca in plus fata de cei care ies acum la pensie ? Si ei merg cu aceeasi adeverinta de la ultimul operator, care contine media veniturilor si numarul de ani de munca. Ba chiar este mai "complicat" pentru ca celor nou veniti trebuie sa li se intocmeasca dosarul....
Pe cind celor "vechi" (ca mine ) li se emte doar cea de a cincea decizie de pensionare !
Ca la noi la nimeni !

BMC

Mesaje : 14
Data de inscriere : 30/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Mar 29 Sept - 9:48

O diferenta exista.
Celor noi li se face dosar nou, completindu-li-se datele pentru pensia sociala de la inceput, stiindu-se ca o data cu pensia de serviciu se completeaza si pensia sociala.
Celor vechi dosarul cu pensia sociala este constituit si datele trebuie transferate din vechiul program in noul program, caruia i se adauga pensia conform Legii 83/2015.
Sint programe separate (zic ei) si, de aceea, pentru vechii pensionari ar merge mai greu, intrucit cele doua programe nu ar fi compatibile.
--------------------
Sint in posesia unei decizii pe Legea 83/2015 emisa la Prahova pe data de 15 sept. 2015. Am primit-o sub forma de imagine si nu ma pricep sa o transfer pe acest forum. Pina deseara sper sa gasesc pe cineva sa ma ajute. Va fi mai greu deoarece sint la tzara si satul este cam mic, dar sper ca ma voi descurca.
Numele si CNP-ul sint acoperite, dar nu este o problema, intrucit este stampilat si semnat.
Mai este ceva important, este luata in considerare data depunerii cererii, adica luna MAI.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier 30 Sept - 2:50, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de cris Mar 29 Sept - 10:54

Incerc sa incarc eu foto. Sper sa mearga
Atașamente
Norme - Pagina 7 Attachment
photo11.jpg Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.(53 KB) Descarcat de 19 ori
cris
cris

Mesaje : 69
Data de inscriere : 23/02/2011

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de viovioleta Mar 29 Sept - 11:52

Nu se vede foarte bine...din cate am vazut decizia este valabila cu 01.06.2015. Dar scrie cumva si data efectiva de cand se va lua aceasta pensie??? Va multumesc.

viovioleta

Mesaje : 22
Data de inscriere : 20/11/2013

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Mar 29 Sept - 12:52

Pe nicio decizie nu se spune cind intri in plata, pe decizie scrie de cind intri in plata. Poti intra in plata si dupa trei luni, dar intri in plata de cind este inscrisa data pe decizie si ti se da retroactiv.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Joi 1 Oct - 14:06, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de viovioleta Mar 29 Sept - 13:12

Multumesc pentru lamurire.


viovioleta

Mesaje : 22
Data de inscriere : 20/11/2013

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Dan Grecu Mier 30 Sept - 13:44

au inceput sa apara deciziile si la cel mai aglomerat sector din Bucuresti ,sectorul 1,deci tot inainte !

Dan Grecu

Mesaje : 20
Data de inscriere : 12/12/2012

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Mier 30 Sept - 16:55

Acum am primit un telefon de la SIMI ca a vorbit cu Doru Virlan. Doru care este la Berca (Buzau) A primit decizia.
Deci, rabdare si (cine fumeaza) tutun.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Joi 1 Oct - 17:55

Azi am fost impreuna cu Daniel Tzaralunga la Casa de Pensii a Sectorului 1 cu intentzia de a intra la sef. Nu am putut, ca nu era acolo (usa inchisa), in schimb ne-am dus la ghiseu sa obtinem o  audienta. Am primit programare pe 02 NOIEMBRIE.
Intentionam sa obtinem informatii in legatura cu deciziile de pensionare ce se lasa asteptate. Voiam sa intrebam cum de in provincie se dau decizii si in Bucuresti NU, si cind au de gind sa ni le trimita.
Mai voiam sa intrebam cum se face ca niste persoane au deja decizii, la Sectorul 1. Oare se merge pe pile? Ori se vrea ceva in schimb cum s-a intimplat in 2007?
Miine se va duce Roberto (ROBI) la Casa Nationala de Pensii Publice, unde a obtinut o audienta la sefa casei. Asteptam.
Grefierii si-au primit deciziile.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Vin 2 Oct - 8:43

Admin a scris:Cind ajungi la casa de pensii ti se aplica urmatorul principiu "Mergeti acasa, ASTEPTATI"
Rezultatul discutiei lui Roberto avuta azi 02.10.2015, ora08:30 cu sefa Casei de Pensii Nationala se bazeaza pe acelasi principiu.
"Facem tot posibilul ca in luna noiembrie sa se intre in plata." Nimic precis!
Parerea mea: "NOROCOSII" in Noiembrie, grosul in decembrie, iar cei fara noroc in Ianuarie.
Argumentul de baza al sefei Casei Nationale de Pensii a fost ca pensionarii aviatori au bani si mai pot astepta. Cei cu ceva resurse si cunostinte se pot numara printre "NOROCOSI"
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Ionescu D. Vin 2 Oct - 11:41

Multumesc pentru informatii!

Cam asa se comporta unii dintre salariatii de la Casa de pensii;au idei personale despre prioritatile dosarelor sau chiar mai mult de atat...Unii chiar au un volum mare de munca sau dau vina pe program (ex.Casa de pensii Ilfov).

Este bine ca ne informati! Smile

Ionescu D.

Mesaje : 45
Data de inscriere : 01/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Vin 2 Oct - 19:25

Problema nu este la casele de pensii . Acestea emit decizii dar nu se stie cand vor fi puse
in plata . In 2010 a aparut legea 119/2010 in luna iulie si in luna august s-au emis zeci de mii de decizii de taiere a pensiilor speciale care au avut efect in aceiasi luna . Noi asteptam de aproape sase luni si speram ....

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Vin 2 Oct - 19:45

Astazi am stat de vorba cu un coleg care a avut o discutie cu Dna. Juganaru. Printre alte probleme a intrebat si de deciziile pensionarilor aviatori. Acelas raspuns primit de Roberto. Nimic precis," se lucreaza, softul ne da bataie de cap,ne vom stradui."
Ceva nu este in regula. Se pare ca aceste persoane nu au putere de a decide si problema e deasupra lor la Ministerul Muncii.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Sam 3 Oct - 17:47

ART. 106 legea 263/2010

(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa
teritorială de pensii, respectiv de casa de pensii sectorială, în termen de 45 de z
ile de la data
înregistrării cererii
=======================
Conform acestui articol noi nu stim daca beneficiem de legea 83/2015.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Sam 3 Oct - 18:17

Art. 106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii, respectiv de casa de pensii sectoriala, in termen de 45 de zile de la data inregistrarii cererii.
(2) Decizia prevazuta la alin. (1) cuprinde temeiurile de fapt si de drept in baza carora se admite sau se respinge cererea de pensionare.
(3) In termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulata la cererea titularului.
(4) Decizia casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale se comunica persoanei care a solicitat pensionarea, in termen de 5 zile de la data emiterii.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Ionescu D. Dum 4 Oct - 4:14

Domnul Preda,

Ceea ce ati scris mai sus este o intoarcere in timp si nicidecum o mobilizare a tuturor celor interesati de pensie.
Pana acum avem legea, normele, primele decizii ( exemplele date pe forum) si inertia sistemului sau alte cauze.Poate, ca prioritate, sunt alte categorii.
Totusi ar trebui mai multi sa ne aparam drepturile si sa fim interesati de rezolvarea acestei probleme, care a fost taraganata din tot felul de motive sau interese.
Nu e normal sa nu primim niste raspunsuri clare si sa ne descurcam fiecare personal.

Aveti solutii? Pe mine ma intereseaza respectarea legii.

Suntem in 2015 si sistemul este bolnav, de la cei care au anulat pensiile de serviciu ( era un drept in urma unei activitati profesionale speciale), pana la cei care pun in aplicare o lege.Au observat toti ca nu am fost bine reprezentati si acestea sunt consecintele.

Pana la urma, tot majoritatea isi spune cuvantul:indiferenta.

Ionescu D.

Mesaje : 45
Data de inscriere : 01/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 7 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare
» Norme

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum