taromistii


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

taromistii
taromistii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Norme

+28
hotumattua
ela
G.G
TOTOLICI
Maxim
Dragos
nae filip
cris
BMC
Dan Voicu
SPEEDY G.
cornelia
DON CARLOS
marsinel
mircea ilie
costel
Dragoteanul
Dan Grecu
magduuu
R. P.
robi
Ionescu D.
Admin
alecu t
fredz
Marcu A
popescu nicolae jr
Calin
32 participanți

Pagina 8 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Norme - Pagina 8 Empty Norme

Mesaj Scris de Calin Dum 24 Mai - 17:51

Rezumarea primului mesaj :

Mai stiti ceva despre aparitia Normelor ?!

Calin

Mesaje : 11
Data de inscriere : 06/02/2013
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : pilot

Sus In jos


Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Mier 30 Sept - 16:55

Acum am primit un telefon de la SIMI ca a vorbit cu Doru Virlan. Doru care este la Berca (Buzau) A primit decizia.
Deci, rabdare si (cine fumeaza) tutun.

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Joi 1 Oct - 17:55

Azi am fost impreuna cu Daniel Tzaralunga la Casa de Pensii a Sectorului 1 cu intentzia de a intra la sef. Nu am putut, ca nu era acolo (usa inchisa), in schimb ne-am dus la ghiseu sa obtinem o  audienta. Am primit programare pe 02 NOIEMBRIE.
Intentionam sa obtinem informatii in legatura cu deciziile de pensionare ce se lasa asteptate. Voiam sa intrebam cum de in provincie se dau decizii si in Bucuresti NU, si cind au de gind sa ni le trimita.
Mai voiam sa intrebam cum se face ca niste persoane au deja decizii, la Sectorul 1. Oare se merge pe pile? Ori se vrea ceva in schimb cum s-a intimplat in 2007?
Miine se va duce Roberto (ROBI) la Casa Nationala de Pensii Publice, unde a obtinut o audienta la sefa casei. Asteptam.
Grefierii si-au primit deciziile.

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Vin 2 Oct - 8:43

Admin a scris:Cind ajungi la casa de pensii ti se aplica urmatorul principiu "Mergeti acasa, ASTEPTATI"
Rezultatul discutiei lui Roberto avuta azi 02.10.2015, ora08:30 cu sefa Casei de Pensii Nationala se bazeaza pe acelasi principiu.
"Facem tot posibilul ca in luna noiembrie sa se intre in plata." Nimic precis!
Parerea mea: "NOROCOSII" in Noiembrie, grosul in decembrie, iar cei fara noroc in Ianuarie.
Argumentul de baza al sefei Casei Nationale de Pensii a fost ca pensionarii aviatori au bani si mai pot astepta. Cei cu ceva resurse si cunostinte se pot numara printre "NOROCOSI"

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Ionescu D. Vin 2 Oct - 11:41

Multumesc pentru informatii!

Cam asa se comporta unii dintre salariatii de la Casa de pensii;au idei personale despre prioritatile dosarelor sau chiar mai mult de atat...Unii chiar au un volum mare de munca sau dau vina pe program (ex.Casa de pensii Ilfov).

Este bine ca ne informati! Smile

Ionescu D.

Mesaje : 45
Data de inscriere : 01/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Vin 2 Oct - 19:25

Problema nu este la casele de pensii . Acestea emit decizii dar nu se stie cand vor fi puse
in plata . In 2010 a aparut legea 119/2010 in luna iulie si in luna august s-au emis zeci de mii de decizii de taiere a pensiilor speciale care au avut efect in aceiasi luna . Noi asteptam de aproape sase luni si speram ....

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Vin 2 Oct - 19:45

Astazi am stat de vorba cu un coleg care a avut o discutie cu Dna. Juganaru. Printre alte probleme a intrebat si de deciziile pensionarilor aviatori. Acelas raspuns primit de Roberto. Nimic precis," se lucreaza, softul ne da bataie de cap,ne vom stradui."
Ceva nu este in regula. Se pare ca aceste persoane nu au putere de a decide si problema e deasupra lor la Ministerul Muncii.

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Sam 3 Oct - 17:47

ART. 106 legea 263/2010

(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa
teritorială de pensii, respectiv de casa de pensii sectorială, în termen de 45 de z
ile de la data
înregistrării cererii
=======================
Conform acestui articol noi nu stim daca beneficiem de legea 83/2015.

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Sam 3 Oct - 18:17

Art. 106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii, respectiv de casa de pensii sectoriala, in termen de 45 de zile de la data inregistrarii cererii.
(2) Decizia prevazuta la alin. (1) cuprinde temeiurile de fapt si de drept in baza carora se admite sau se respinge cererea de pensionare.
(3) In termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulata la cererea titularului.
(4) Decizia casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale se comunica persoanei care a solicitat pensionarea, in termen de 5 zile de la data emiterii.

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Ionescu D. Dum 4 Oct - 4:14

Domnul Preda,

Ceea ce ati scris mai sus este o intoarcere in timp si nicidecum o mobilizare a tuturor celor interesati de pensie.
Pana acum avem legea, normele, primele decizii ( exemplele date pe forum) si inertia sistemului sau alte cauze.Poate, ca prioritate, sunt alte categorii.
Totusi ar trebui mai multi sa ne aparam drepturile si sa fim interesati de rezolvarea acestei probleme, care a fost taraganata din tot felul de motive sau interese.
Nu e normal sa nu primim niste raspunsuri clare si sa ne descurcam fiecare personal.

Aveti solutii? Pe mine ma intereseaza respectarea legii.

Suntem in 2015 si sistemul este bolnav, de la cei care au anulat pensiile de serviciu ( era un drept in urma unei activitati profesionale speciale), pana la cei care pun in aplicare o lege.Au observat toti ca nu am fost bine reprezentati si acestea sunt consecintele.

Pana la urma, tot majoritatea isi spune cuvantul:indiferenta.

Ionescu D.

Mesaje : 45
Data de inscriere : 01/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Dum 4 Oct - 18:10

Problema in situatia noastra sunt banii . Am inteles ca prin rectificarea bugetara banii 
intra de la 1 noiembrie . Cand ajung la noi urmeaza sa vedem .

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Lun 5 Oct - 6:42

Sint atit de multe zvonuri si presupuneri incit nu poti face un rationament coerent ca sa ne dam seama ce se intimpla cu deciziile noastre.
Cert este ca in cele 45 de zile legale Casele de pensii teritoriale, respectiv Casele de pensii sectoriale  nu au emis deciziile in conformitate cu legea 83/2015 si legea 263/2010. ANAP ar trebui sa notifice aceste Case fiind persoana juridica. Se poate notifica si individual dar cu efect numai pentru cei ce notifica.
Daca nu se actioneaza pericolul este ca daca se depaseste 31 decembrie banii necheltuiti se varsa la stat iar pensiile se vor plati incepind cu 01 ianuarie 2016.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Lun 5 Oct - 7:27

Din legea 83/2015
"Art. 53^2
Reglementarile prevazute de legislatia privind pensiile din sistemul public de pensii, referitoare la modalitatile de stabilire si plata, precum si cele referitoare la modificarea, suspendarea, reluarea, incetarea, expertizarea, revizuirea, recuperarea sumelor incasate necuvenit si jurisdictia, se aplica si pensiei de serviciu prevazute de prezenta lege." 
Si acum legea 263/2010
"
Art. 106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii, respectiv de casa de pensii sectoriala, in termen de 45 de zile de la data inregistrarii cererii."
==============
Daca citim legea 263/2010 si pe dunga nu o sa gasim niciun articol care sa spuna ca se poate intirzia emiterea deciziei de pensionare din cauza informatizarii defectoase.
Asta cu softul este o gaselnita ce ne-a fost servita si noi am inghitit-o, si inca o comentam.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Lun 5 Oct - 12:09

Azi am aflat ca unii din cei care trebuie sa dea banii înapoi au fost chemati la Casa de pensii sa si rezolve problemele. E un pas înainte.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Lun 5 Oct - 12:52

Am redact aceasta NOTIFICARE. Poate fi folosita de doritori.
===================================

Numele………………
ADRESA…………….
………………………..
Dosar Pensie Nr. ……


N  O  T  I  F  I  C  A  R  E


            CĂTRE,
           
    DOMNUL DIRECTOR
                al Casei Locale de Pensii Sector ……
                Bucureşti, Str……...................Nr…..


    În conformitate cu prevederile Art.278 alin.3 din Codul de Procedură Civilă vă pun în vedere ca în termen de 30 de zile de la primirea prezentei Notificări, să binevoiţi a aproba şi a da curs cererii mele de pensionare conform Legii nr. 83/2015, depusă şi înregistrată cu Nr…….din………..la Casa de pensii. 
Avȃnd în vedere că în luna mai am depus cerere de a fi pensionat conform legii 83/2015, acum fiind luna Octombrie, şi constatînd că termenul legal de 45 de zile este flagrant depăşit, mă văd nevoit a vă acţiona în justiţie.
Spre edificare vă aduc la cunoştinţă următoarele prevederi legale:
Din legea 83/2015
"Art. 53^2
Reglementarile prevazute de legislatia privind pensiile din sistemul public de pensii, referitoare la modalitatile de stabilire si plata, precum si cele referitoare la modificarea, suspendarea, reluarea, incetarea, expertizarea, revizuirea, recuperarea sumelor incasate necuvenit si jurisdictia, se aplica si pensiei de serviciu prevazute de prezenta lege."
Din legea 263/2010:
"Art. 106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii, respectiv de casa de pensii sectoriala, in termen de 45 de zile de la data inregistrarii cererii."
==============
Dacă citim legea 263/2010 şi pe dungă nu o să găsim niciun articol care să spună că se poate întîrzia emiterea deciziei de pensionare din cauza informatizării defectoase.
===============
Articolul 297:(noul cod penal) Abuzul in serviciu
(1) Fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, nu indeplineste un act sau il indeplineste in mod defectuos si prin aceasta cauzeaza o paguba ori o vatamare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii dreptului de a ocupa o functie publica.
=================
PAGUBA=Este prejudiciul material suferit de o persoana sau adus unei persoane ca urmare a savarsirii unei fapte ilicite.


    Data:                                SEMNĂTURA,



DOMNULUI DIRECTOR al CASEI LOCALE de PENSII Sector……
Bucureşti


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar 6 Oct - 3:32, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Lun 5 Oct - 15:22

Astazi au fost chemati la Casa sectorului 2 (doi) pensionari sa li se inmineze adeverintele sa le schimbe data vechimii in activitate mai aproape de cererea initiala.
Sefa casei sectorului doi spune ca se lucreaza de 4 zile la decizii, si ca are de rezolvat 170 de pensionari. Se mai spune ca cei ce nu schimba data adeverintei vor primi pensie in concordanta cu data adeverintei.
Sursa este un coleg care s-a luat adeverinta si a adus-o cu alta data.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier 7 Oct - 6:31, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de alecu t Lun 5 Oct - 16:18

O sursa credibila spune ca se va intra in plata,dupa ce toti cei care au luat banii ii vor returna integral+cei care in luna oct.au mai avut puocese(recursuri ale caselor de pensii din teritoriu) si le-au pierdut,neavind decizii definitive si irevocabile,pierzind in recurs...asa ca se asteapta adunarea tuturor banilor de la cei ce au pierdut...din pacate.Pare credibil,dar nu conform legii 83,ce vina au ceilalti,sau iau de la unii pt altii????

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de bratosin ion Lun 5 Oct - 18:03

alecu t a scris:O sursa credibila spune ca se va intra in plata,dupa ce toti cei care au luat banii ii vor returna integral+cei care in luna oct.au mai avut puocese(recursuri ale caselor de pensii din teritoriu) si le-au pierdut,neavind decizii definitive si irevocabile,pierzind in recurs...asa ca se asteapta adunarea tuturor banilor de la cei ce au pierdut...din pacate.Pare credibil,dar nu conform legii 83,ce vina au ceilalti,sau iau de la unii pt altii????
Este total neadevarat.
Va rog sa nu mai dezinformatii colegii cu astfel de neadevaruri.
Se lucreaza la decizii si in curind le vom primii acasa

bratosin ion

Mesaje : 27
Data de inscriere : 16/03/2013

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de alecu t Lun 5 Oct - 18:25

Total neadevarat ce spuneti:se lucreaza de N-luni la decizii si nici acum nu sint gata! Eu vorbeam d-le de BANI,de intrarea in plata nu de hirtii fara valoare,citeste mai bine,ia matale hirtii noi vrem bani....Pe surse asa se aude,fiecare spune ce aude din sursele lui,asteapta matale frumos hirtii,noi actionam pt bani.Si inca ceva defetismul matale nu ne intereseaza,am asteptat destul si ii vom da in judecata cu despagubiri mari,asa merita,matale asteapta,probabil esti tinar pensionar,asteptare placuta,noi mergem inainte! Si te rugam nu mai dezinforma!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Referitor la adeverinta

Mesaj Scris de Marcu A Lun 5 Oct - 18:56

"cei ce nu schimba data adeverintei vor primi pensie in concordanta cu data adeverintei"


                       Sa   dezvoltam putin  subiectul.
 Cum  sa   schimbi  data   adeverintei?
Adeverinta  s  a  eliberat in  urma  aparitiei NORMELOR(1 iulie 2015) Poti pune  o  data  inainte de  aparitia  Normelor?
  Cred  ca  este ilegal si  se incalca legea  ,cel  ce  elibereaza  o  asa  adeverinta e  raspunzator .
   Nu  suntem noi vinovati  ca  nu s  a  respectat nici un termen , aparitia legii  in Monitor, aparitia  normelor, sa  nu  mai  vorbim cit  le - a  trebuit  celor  de  la  TAROM  SA  ELIBEREZE  ADEVERINTELE.
 Daca  prima  cerere de  trecere  la pensia   de  serviciu  nu  ar  fi  fost  valabila   de   ce  nu  ni  s  a  spus   de  la  ghiseu  cind  am  depus  adeverinta? 
 Eu  chiar  am intrebat  si  mi  s  a spus  ca  se  ia  in consideratie  data  din  prima cerere.Daca   vi  se  propune  sa  schimbati  data  ginditi  bine   , nu  se  stie cind  se revizuieste  dosarul si  te trezesti  cu  fals  in acte.
   Poate  persoana   de  la  Casa  de  Pensii  sect  2  nu  e  in tema  cu  legea....
  Am inteles  ca  altii au  primit  decizii  fara  a   schimba  data  adeverintei deci  ce   se  intimpla?
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de viovioleta Lun 5 Oct - 19:10

@Marcu A cred ca aveti perfecta dreptate.Nu cred ca cineva ar putea fi de acord sa schimbe data emiterii adeverintei...si apoi cum pot sa ceara cei de la casa de pensii asa ceva???? Cam bizar totul...
===============
s-au trimis plicuri sa se prezinte la Casa sa reglementeze cu adeverintele.

viovioleta

Mesaje : 22
Data de inscriere : 20/11/2013

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Lun 5 Oct - 19:48

Pina la urma cred ca acesta era cuiul lui PEPElEA.
Legea spune clar Ca intra in vigoare la 30 de zile de la aparitia in MONITOR. Adica incepe sa produca efecte. Si tot legea spune ca in momentul cind legea intra in vigoare poti depune cerere (cerere care este reperul calcularii mediei pe ultimele 12 luni si intrarii in plata luna urmatoare. Incurcatura apare in momentul in care legea nu s-a respectat si norma a intirziat. In mod normal cind legea intra in vigoare si norma era valida.
A doua gresala este in norma care  excede legea si spune ca cererea va fi insotita de adeverinta. Norma trebuia sa spuna ca adeverinta  se adauga la cerere si atunci nu era nicio problema. o adaugai cind o aveai nu erai legat de vreun termen. Aranjamentele ANAP.
Norma e cam neconstitutionala dar acum nu se mai poate face nimic. va fi un compromis.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Lun 5 Oct - 20:24

Adeverinta eliberata de angajator ia in calcul media veniturilor pe 12 luni anterioare cererii (atentie in rubrica vechime sa scrie "la data de 01.05.2015")
de recalculare a pensiei . Data la care se depune adeverinta nu  are impotanta .
Daca schimbi data adeverintei ar trebui sa apara si alta baza de calcul si alta cerere de
recalculare a pensiei.
==
Fredz-ule prima ta propozitie este corecta.si a doua.
A treia nu este in regula. 
Sint doua date pe adeverinta.
Una sus si reprezinta data emiterii adeverintei care nu are importanta, si
A doua  rubrica vecime in activitate. Asta este importanta ca arata ca de la ea s-a inceput inapoi 12 luni, calculul mediei.(acolo trebuie sa scrie 01.05.2015)
===
Unele adeverinte au fost gresite punindu-se data emiterii si la vechime in activitate. acele adeverinte au fost intoarse la angajator. Angajatorul reface situatia raminind numarul si data de sus neschimbate. Deci nu se face nico ilegalitate.

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Corectarea Adeverintelor de la angajator

Mesaj Scris de stelian_filip Lun 5 Oct - 22:22

Fredz a spus corect: trebuie modificata data la care s-a calculat vechimea ca personal navigant (acolo unde este cazul). Aceasta trebuie sa fie 31 (sau 30) a lunii in care s-a incheiat calculul mediei venitului.
===
Nu tin neaparat sa mi se dea dreptate.
Vechimea la 01 ale lunii i-mi arata ca toata luna trecuta este continuta in vechime, si tot 01i-mi arata ca de luna asta sint in plata.
Dar nu acesta era subiectul. subiectul era ca sint date gresite la rubrica vechime care se poate corecta fara sa incalci legea, si in plus cel care i s-a gresit data vechimi are de cistigat.
Repet nu incerc sa fiu arogant. Eu asa vad lucrurile. Si nu pretind ca sint Mafalda.

stelian_filip

Mesaje : 10
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Ionescu D. Mar 6 Oct - 3:42

Din discutiile de mai sus, am inteles ca este corect ca pe adeverinta primita cu un nr. de inregistrare (fiecare la data primirii:" nr. ...din..." completat sus dupa sigla) sa fie specificata la prima coloana, reprezentand "vechimea in activitate..." data de :01.05.2015.

In aceasta coloana se afla inscris astfel: 

 "Vechimea in activitate de personal aeronautic civil navigant profesionist (ani) la data de 01.05.2015"
======================
Corect! eu simplificasem si spuneam numai inceputul rubricii "vechimea in activitate"

Ionescu D.

Mesaje : 45
Data de inscriere : 01/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Mar 6 Oct - 9:17

Toate adeverintele de la TAROM au specificata vechimea la 1.05.2015 . Asta la cei care
au depus cerere la casa de pensii in luna mai 2015 . Cred ca este un foc de paie.
Adevarul , nu au avut bani si au asteptat rectificarea bugetara .

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de hotumattua Mar 6 Oct - 9:48

Ionescu D. a scris:Din discutiile de mai sus, am inteles ca este corect ca pe adeverinta primita cu un nr. de inregistrare (fiecare la data primirii:" nr. ...din..." completat sus dupa sigla) sa fie specificata la prima coloana, reprezentand "vechimea in activitate..." data de :01.05.2015.
Eu "am inteles" altceva. Am inteles ca o lege confuza, cu niste norme confuze, care exced prevederile legii, nu pot sa duca decat la confuzia, pe buna dreptate, a Casei de Pensii. Mie mi se pare absolut aberant ca, pentru o amarata de pensie de 800 de lei de pilda, sa trebuiasca sa existe niste recorduri de zeci de ani de zile la Casa de Pensii iar, pentru o pensie de zeci de mii de lei, casa sa se multumeasca cu o foaie A4 scoasa la imprimanta; "eu", care nu am nicio legatura cu zborul, pot sa-mi fac ce adeverinta vreau, dupa modelul amicului meu, fost pilot, iau o pensie uriasa, trec tot ce am pe numele copiilor, dupa 3 ani se afla si, revin la pensia mea de 900 lei si, daca nu da Ponta o lege de amnisitie cum a mai dat, o sa-mi ia praful de pe toba, adica 300 lei pe luna timp de 453 de ani. Smile
Si, daca tot ne suparam de intarzierea cu care lucreaza casa, vad la coada la ghisee oameni amarati, asteptand de mai bine de 3 luni, fara niciun venit, sa iasa decizia, si li se spune: asteptati.
"Procedura" pe care o vad eu fezabila este asteptarea. Casa de Pensii va trebui sa-si defineasca pozitia, conform L263, in termen de 45 de zile de la depunerea cererii. Odata scursa perioada, se actioneaza conform L263. In final, in instanta, vom dovedi, cu documentele primare, dreptul nostru si primim din urma, cu dobanzi. Deci discutiile astea, cu ce data trebuie, nu trebuie, trecuta, de cand, pana cand, etc., dupa cum i se pare unei fete de la casa, nu sunt decat dovada ca ne lasam prinsi in jocul acesta nebun.
---------------------
Cerere depusa pe 27.05.2015.
hotumattua
hotumattua

Mesaje : 9
Data de inscriere : 02/06/2013

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Mar 6 Oct - 10:35

Nu am inteles interventia persoanei de mai sus si nici mesajul pe care vrea sa l dea.
Concluzia e ca niste oameni sunt pusi pe drum . Asta e real. Faptul ca unii iau 800 lei si alti amariti stau la coada pt pensii mici nu e treaba noastră. Guvernul trebuie sa le dea salarii decente. ,
Cind amaritii si cei de la Casa de Pensii făceau sărbătorile in familii eu si alti colegi eram la 11000m muncind si pierzind nopțile
Dar sa trecem la deciziile de pensii daca mai a primit cineva informare sau decizie.
O zi cu succes(uri)
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Mar 6 Oct - 10:46

Am primit acum o informație si vreau sa o impartasesc si voua.
Deciziile sunt gata.
Probleme sunt la cei care nu au in adeverinta 1/05/2015
Se asteapta ok ca nu prea sunt bani.
Vom vedea.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Mier 7 Oct - 14:25

Acest site este un site de interes general. El, situl, este al meu ca eu l-am pornit, dar este situl tuturor.
Informatia de pe el nu poate fi securizata decit prin suprimarea sitului, alta posibilitate nu exista.
Se vorbeste de informatii care ne privesc numai pe noi, care sint?
Va aduceti aminte cind se vorbea de pensii nesimtite? Ce bine era daca intreaga populatie a Romaniei stia cu ce se maninca aviatia. Nu? Pai de unde sa stie daca ne inchidem sa nu se stie nimic despre noi?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de alecu t Mier 7 Oct - 15:34

Foarte corect domnule Admin! Ce secrete ducem cu noi? Aici ne-am spus of-ul,ne-am organizat pt proteste,am aflat lucruri noi unele neplacute noua dar adevarate,ca sa vina acum unii sa ne inchida gura...si poate site-ul! Sa nu-i lasam si sa-i invitam pe site-ul anap unde cinta cucuvelele doar!!!!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Ionescu D. Joi 8 Oct - 5:40

Domnule Preda,

Eu v-am respectat si pe dvs. si pe toti colegii si colegele mele.
Nu am nicio legatura cu anap si , in mesaje, am incercat sa pastrez un echilibru, sa fiu alaturi de colegii mei.Despre mine , stiti cine sunt.Altii si-au permis, sub acoperirea anonimatului, sa scrie tot ce le-a trecut prin cap, inclusiv mesajul de mai sus al lui" hotumattua la data de Mar 6 Oct - 9:48", care nu mi s-a parut normal, cu cat am fost citata.
Pentru a nu se mai perora fara sens, va declar ca ma retrag, ca sa nu mai deranjez pe nimeni.
Pot sa va spun ca am fost sincera, ca am aratat problemele reale de la Compania Tarom,dar pentru lucruri reale am fost de multe ori jignita, chiar pe site-ul dvs.
Ati pierdut un om sincer! 


Ionescu D.

Mesaje : 45
Data de inscriere : 01/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Joi 8 Oct - 16:34

Nu a acuzat nimeni pe nimeni de lipsa de respect. Te simti nerespectata? Domnul de mai sus cum il numesti, nu cu lipsa de respect a exprimat pareri personale fara sa atace pe cineva. Daca nu iti convenea il combateai in idei. Oare asa sa fie? pe acest site sint tilhari hoti sau cum ii mai numesti? Eu cred ca pe acest site unde fiecare este liber sa-si exprime propriile idei mai bune sau mai ne-bune tonul este civilizat si in ciuda faptului ca unii ar dori sa ne tiganim ne purtam intr-o nota normala. Ca vrei sa te retragi? este propria alegere cum a fost si implicarea. Este foarte adevarat ca pe site nu sint numai aviatori, dar tocmai asta este un lucru bun ca asa societatea civila ia la cunostinta si de cealalta parte a vietii de aviator si nu este expusa numai parte frumoasa care genereaza invidie.
Nu ne bucuram ca te-ai hotarit sa ne parasesti, dar nici nu ne pare rau, locul tau va fi ocupat de alte persoane poate mai tolerante si cu vederi mai democreate.
Cu ce a gresit acea persoana pe care nu o agreezi? a sesizat o bresa care ar puta fi speculata si atita tot.
Oricum aviatorii te vor iubii in continuare ca o buna colega si te vor aprecia la adevarata valoare.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Ionescu D. Joi 8 Oct - 17:24

Lasati ideea cu iubirea si cu aprecierea! Pentru ca sa ai asemenea sentimente, trebuie sa fii om!
La Compania Tarom au fost interese, relatii preferentiale, salarii de mizerie, un sindicat al personalului aeronavigant neperformant si dincolo de problemele reale.
Ai muncit cu handicap ca mine de la 40 ani (30% capacitate de munca prin comisie medicala?) cu 500 lei cu doi copii acasa?Ti-a spus directoarea unei mari companii, ca salariile sunt inghetate, in timp ce sefa aranja cu serviciul personal?(anul 2000)
Ai alergat ca mine cu burta la gura, in 7 luni, sa-ti iei adeverinta de la comisia medicala?Anul 1997? Pentru ca sa-ti dovedesti starea de femeie gravida unei comisii ( a lui Basescu), care nu mai fiinta de 2 luni;eu fiind trecuta pe lista de dat afara, fara ca macar sa stiu?Ai nascut, din cauza acestui stress, la sapte luni, eu si copilul avand probleme de sanatate? Copilului tau i s-a oprit vreodata respiratia ( prematur) sa vezi cum este sau ai ramas cu displazie luxanta ca mine?
Au fost mult mai multe "situatii anormale"prin care am trecut.Nu m-am lamentat niciodata, a trebuit sa fac fata unor situatii.Am lasat deoparte partea urata si lipsita de omenie si am pastrat partea frumoasa.
Pentru ca aviatia civila are oameni adevarati.
Asa ca pastrati respectul pentru oameni, care au iubit aviatia!
........................................................................................
Completare:
Trecutul are legatura cu prezentul.Salarii mici,apreciere pe pile si relatii, pensie insuficienta si nedreapta pentru munca depusa.
Poate nu stiti, dar ne-au folosit ca sefi de cabina (insotitori de bord) pe planul de zbor, dar in cartea de munca nu avem trecuta functia.Mi s-a cerut ordin de misiune in 2008 .Acesta este Tarom-ul.De aceea, nu ma mira ce se petrece azi!Nu e vorba de sacrificii, este vorba de lipsa de moralitate. Pensia a fost direct proportionala cu lipsa de interes si apreciere a celor care ne-au fost sefi.
Pot sa ies si public!Cui i-ar folosi!


Ultima editare efectuata de catre Ionescu D. in Joi 8 Oct - 22:08, editata de 1 ori

Ionescu D.

Mesaje : 45
Data de inscriere : 01/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Joi 8 Oct - 19:27

Cred ca sint in asentimentul tuturor ca aviatia cere sacrificii, uni mai mult altii mai putin. E important ce spui, insa acum la ordinea zilei este ceva mai important ce ne nemultumeste pe toti.Este aceasta stare de incertitudine in legatura cu deciziile ce intirzie sa apara si nimeni nu ne spune nimic clar.
In ziua de 19 octombrie ora 10 00 unul din colegii nostri are optinuta o audienta la directorul casei de pensii sector unu. Daca pina atunci nu se limpezesc apele sint invitati toti cei nemultumiti pentru sustinere si clarificare.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Vin 9 Oct - 7:29

Astazi   este   sedinta  la  Casa de Pensii Vitan. poate  le  da ok.

Sa  vedem  ce  aflam  .
 Eu zic ca   o  sa  ne   dea  deciziile  saptamina viitoare, 
Daca  nu  ar  trebui sa  ne  facem  cumva  vizibil  auziti .  E  cam  multa  bataie de  joc  si lipsa de  respect .
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de alecu t Vin 9 Oct - 7:49

Bun,hirtiile nu stim...dar punerea in plata? 1ian2016 sau dupa ce dau toti banii inapoi?Am aflat ieri ca nu sint fonduri pt ca merg ici colo unde se iese in strada,sa se astupe vocalii din dif.categorii sociale??!!!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Sam 10 Oct - 9:41

Din surse f credibile deciziile vor fi trimese incepand de luni si probabil vor ajunge la noi 
saptamana viitoare . Banii sunt disponibili .In tara intra in plata din 14 octombrie . 
In Bucuresti vor fi platite pensiile cel mai tarziu pe 14 noiembrie .

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Dum 11 Oct - 6:03

Va  doresc  o  saptamana  plina  cu  decizii  de  pensie.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de alecu t Dum 11 Oct - 7:54

Frumos,foarte multa lume optimista,asa este bine,numai ca realitatea este alta...sintem aminati cu cite o luna asa sa nu simtim,insa cind am depus cererile? Mai-iunie, si spunem ca sigur vom primi in 14 NOIEMBRIE!!!! Pai sa ne linistim din luna in luna...insa eu nu ma pot minti! Sigur ca vom primi insa nu stim cind si pina cind,vazind cite ceva si la tv+sursele=o mare intrebare,asta e! Sa mai avem puterea de a spera.....

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Lun 12 Oct - 6:22

Nu  este  vorba   de  optimism dl  Alecu,  numai  cind  am  avut  informati  reale  am postat  ceva,
Sunt  deja  persoane  care  au  primit  deciziile  si in  Bucuresti , cu  informatiile  :

    -luna  aceasta  spre  sfirsit  vom  primi diferenta de  bani (pensia  avuta  si   cea  noua) din iunie pt  cei  care  au depus  cererile  in mai.
     - iar  din  13/noi. pensia  noua.
 Daca  nu  va  este  greu  anuntati  cind  ati  primit   decizia  si   ce   sector  sunteti. 


"ACUM  NU  VA  GRABITI  SA  POSTATI  TOTI"

   -

Laughing Laughing Laughing
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de alecu t Lun 12 Oct - 8:10

Eu am zis la modul general dspre optimism,nu despre cineva anume,probabil cind vom prmi cu totii hirtia si banii vom fi super optimisti si voiosi nevoie mare! Apoi fiecare cu sursele lui,asa ca eu citesc tot ce apare,respect opinia fiecaruia chiar daca nu-mi convine,si am raspuns numai celor care ataca aiurea....bafta tuturor!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de alecu t Mar 13 Oct - 5:33

...ati vazut emisiunea de aseara(12.10.2015) a lui Ionela Nastase de pe Rom.TV? Daca nu e bine sa o cautati pt reluare,sa vedeti ce a zis "cineva" despre pensii si salarii,iti pica falca! Si zic:daca vom primi ceva,fratilor puneti deoparte banuti pt zile negre,ca nu se stie cit va tine...nu credeam sa mai aud asa ceva,si cred ca este de luat aminte!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Mar 13 Oct - 7:18

Da , se  tot  discuta  dinspre PNL aceasta  varianta , care ei  sunt  cu  taierile  si  austeritatea.
Am  auzit  saptamana trecuta  pe  unul din PNL spunind ca  daca trebuie  sigur vor taia  tot.

 Daca   erau unii  destepti  luam indemnizatia (  erau  niste  bani  pe  care i am pierdut  1  an    ,pensia si indemnizatia)   pensia   speciala venea  cind  vedeti  a  dat  la toti.... dar s  a  lansat  zvonul  de  pomana....ca  o  sa - o  ia    ,ca  nu  e   lege...etc  stiti  f  bine.
  VA REAMINTESC  CA  TOT  CE  E   DE  LA  BUGET   nu  are  importanta  numele , TI  SE  POATE  LUA  CIND  VOR EI. ( e  specificat  si  in  aceasta  LG 83)
Asa  ca   are  dreptate  dl Alecu   desi  o  sa  i  ziceti  ca  e  pesimist, nu e  , e  cu picioarele pe  pamint  si  gindeste , nu   ia  tot  ce zboara.

Eu  una  nu am primit  nici o  decizie inca.  Le  trebuie  5  ani sa  ti o  dea  si  ti  o iau  peste noapte,nimic  nu  este  sigur in  aceasta  tara.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de fredz Mar 13 Oct - 8:47

Ce ar putea sa spuna cei de la PNL . Ca ar face invers decat face acum PSD-ul . Mai este un
an pana la alegeri si lucrurile se mai schimba .
Deciziile din Bucuresti abia de ieri au inceput sa fie puse la posta .Sa speram ca saptamana viitoare le vom primi toti. Despre bani,luna aceasta se face rectificarea bugetara . Banii
intra de la 1 noiembrie . Nici eu nu sunt foarte optimist dar nu am alta solutie/
Despre indemnizatii sunt de acord cu d-na Marcu , am pierdut o groaza de bani . Stiti
proverbul "Celui nemultumit i se ia darul"

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Mar 13 Oct - 20:55

In legatura cu deciziile. Cred ca in 2-3 zile le vom primi.In plata vom intra in 14 luna viitoare sau mai devreme prin mandat nu pe card.
In legatura cu acele indemmnizatii am o alta parere. Acele indemnizatii se transformau in legea 83/2015. Textul actual era inlocuit cu textul indemnizatiei. Durata de a primi indemnizatia poate era mai scurta dar nu esmnificativ. Ce s-ar fi obtinut? Pensii marite dublu fata de venitul real la una sau mai multe categorii de pensionari aviatori si pensii sub jumatatea venitului real la principala categorie pesionari aviatori proveniti din piloti de linie.
In alta ordine de idei trebuie sa tinem seama ca lupta cu autoritatile nu se va sfirsi o data cu intrarea in plata pe legea 83/2015. Trebuie in continuare sa luptam pentru mentinerea acestor pensii. Trebuie sa luptam pentru uniformizarea pensiilor sociale sa dispara discriminarea dintre noi in cadrul acelasi categorii. Pensionarii dinainte de 2007 trebuie sa beneficieze de aceasi pensie sociala ca a celor care au prins cei 8 ani de salarii marite.Un pensionar pina in 2007 pe un tip de avion cu un anume numar de ore are un anumit punctaj iar un pensionar pe acelasi tip de avion cu acelasi numar de ore are un punctaj de doua trei ori mai mare intrucit a beneficiat de un venit mai mare timp de 8 ani. In caz de doamne fereste se intimpla din nou taiere de pensie cele doua persoane care au efectuat acelasi volum de munca raminind in pensie sociala vor avea pensii diferite de ordinul 2-3 sau chiar 4. Fenomenul va avea efect timp de 20 de ani incepind cu 2007 cind pensia sociala va fi aproximativa cu pensia de servici Fenomenul exista si isi face efectul intrucit in legea 83/2015 nu s-a prevazut ca pensia sociala sa urmareasca veniturile fiecarui an.
Mai simplu. Un pensionar din 2006 va avea un punctaj iar cel din 2027 va avea un punctaj ce ii va asigura nivelul pensiei de serviciu.
========
Uitasem un lucru. Misiile care sint parte a venitului nu sint prinse in venitul total dupa care sau emis adeverintele pentru ca si acest aspect nu este prins in legea 223/2007, si nici in pensia sociala. E mult de munca si fara unitate e greu


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier 14 Oct - 7:00, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de hotumattua Mar 13 Oct - 21:58

Admin a scris:Trebuie sa luptam pentru uniformizarea pensiilor sociale sa dispara discriminarea dintre noi in cadrul acelasi categorii. Pensionarii dinainte de 2007 trebuie sa beneficieze de aceasi pensie sociala ca a celor care au prins cei 8 ani de salarii marite.
Să înţeleg că puneţi în discuţie principiul contributivităţii in stabilirea valorii pensiei sociale? Vă previn însă că atunci pătrundeţi pe teren alunecos. Când s-au redus salariile, iar reducerea pensiilor a fost declarată neconstituţională de către curte, a fost tocmai datorită faptului că pensia, realizată prin contribuţie, este "proprietate", iar dreptul de proprietate este garantat de constituţie.
hotumattua
hotumattua

Mesaje : 9
Data de inscriere : 02/06/2013

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Mar 13 Oct - 22:15

Definiti contributivitatea sa putem discuta. Va fi interesant si pentru altii.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de hotumattua Mier 14 Oct - 7:49

Admin a scris:Definiti contributivitatea sa putem discuta. Va fi interesant si pentru altii.
Pai definiţia din L263:

Art. 2
Sistemul public de pensii se organizeaza si functioneaza avand ca principii de baza:
......................
c) principiul contributivitatii, conform caruia fondurile de asigurari sociale se constituie pe baza contributiilor datorate de persoanele fizice si juridice participante la sistemul public de pensii, drepturile de asigurari sociale cuvenindu-se in temeiul contributiilor de asigurari sociale platite;
============
"drepturile de asigurari sociale cuvenindu-se in temeiul contributiilor de asigurari sociale platite;"
Adica, daca nu ti-ai platit contributia nu ai dreptul la pensie. Asta vrea sa spuna aceasta propozitie, nu cum lasa sa se inteleaga ca, cuantumul pensiei ar avea vreo legatura cu contributia la asigurari sociale.
hotumattua
hotumattua

Mesaje : 9
Data de inscriere : 02/06/2013

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Mier 14 Oct - 8:42

http://www.calificativ.ro/hotumattua/profil-p65199.html


https://ro.wikipedia.org/wiki/Discu%C8%9Bie_Utilizator:Hotumattua

http://www.misiuneacasa.ro/forum/member.php/128209-hotumattua

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayPostByUser/userID_185547/hotumattua-a-mai-scris.html


Cred  ca  trebuie   sa  va  vedeti  de  treaba   cu  acest personaj, intra  in  diferite  site  uri ...

sa  se  faca   remarcat.
Mesrie?  calificare  ?  ce  faceti  domnule   de  sunteti  asa  bine  pregatit in toate  domeniile.

Cred ADMIN   ca   ar  trebui  sa  iei  atitudine  nu este interesant  cineva  care  copiiaza  informatii  de pe net si  ti le  da,  Ai  vrut  tu  sa  fie  un  site  pt  toti  dar  nu chiar.....suntem oameni  seriosi ,nu?
cautati -l pe  google si  vedeti  cine  scrie  aici .
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Dan Grecu Mier 14 Oct - 9:02

nu este greu de intuit profesia respectivului si cu ce se ocupa el, dar e treaba ADMINului de a restrictiona astfel de aparitii intrucat nici datele noastre nu sunt securizate si ne putem trezi si noi cu "surprize,surprize"

Dan Grecu

Mesaje : 20
Data de inscriere : 12/12/2012

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de hotumattua Mier 14 Oct - 9:29

Marcu A a scris:Mesrie?  calificare  ?  ce  faceti  domnule   de  sunteti  asa  bine  pregatit in toate  domeniile.
Doamnă Marcu, apreciez atenţia acordată persoanei mele. Aţi făcut efortul de a mă prezenta, lucru pentru care vă mulţumesc.
Da, fiind la pensie, am considerat că acest lucru îl pot face în timpul pe care îl am, să fiu util altora cu umilele mele cunoştinţe şi experienţă. Da, sunt activ şi pe avocat.net, un forum de prestigiu unde, aţi remarcat, am un rating destul de onorabil.
În ceea ce priveşte pseudonimul, este identitatea mea pe net, din februarie 1996, data la care am intrat prima dată pe net, la ceea ce a fost, odată, experianţa PCNET, primul server din Bucureşti care oferea acces la net, prin dialup; nu ştiu dacă aţi auzit despre ea, dvs. fiind mult timp "la 11000 metri". Smile Deci sunt mai cunoscut cu această identitate decât cea reală.
Dar, pentru liniştea dvs., am şi calitatea de fost personal aeronavigant profesionist, mă interesează şi pe mine problema pensiei speciale.
Puteţi să vă exprimaţi în ce mod doriţi la adresa mea, modul în care ne exprimăm ne defineşte, eu o să vă respect întotdeauna opiniile, şi nu o să solicit niciodată cuiva să vă cenzureze. După cum spunea odată Churchill, alţii spun ca şi el ar fi luat-o de la Volataire: nu ai dreptate dar, pentru dreptul tău de a nu avea dreptate, eu sunt gata să mor!

O zi bună vă doresc,
Hotu Mattua
hotumattua
hotumattua

Mesaje : 9
Data de inscriere : 02/06/2013

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de alecu t Mier 14 Oct - 10:56

HOTULE, nene sau (bade,baciule,etc) ce ar fi sa ne lasi in pace,ne putem gospodari singuri,mergi in insula Pastelui si vorbeste acolo cu moai din piatra,poate ei te asculta...de asemeni nu este frumos sa-ti atribui nume de capetenii prin plagiat si nu in ultimul rind sa stii ca acel domn Churchill nu si-a anuntat locuitorii unui oras-port de bombardamentele germane ce urmau si de care stia,drept urmare au murit cca.50.000 de englezi...asa ca:lasa-ne,lasa-ne....te rugam!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de robi Mier 14 Oct - 11:58

in atentia colegului nostru Hotumattua! ma bucur k ati fost personal navigant si stiti k si mine k din banii personalului navigant TAROM s-a construit pista 08L/26R din banii nostrii s-a contruit terminalulde la Otopeni(dupa care au venit smecherii au pus termopane si l-au luat pe numele lor)s-au luat avioane noi A310,B737 si ATR,cind am iesit noi la pensie TAROM avea cash 80 milioane $.stiti atit de bine cit s-a obtinut din inchirirea noastra in Irlanda -am creat compania RYAN AIR,Austria NIky Lauda,Pakistan Aero-Asia,inchirieri de avione si personal navigant in:Cuba,Vietnam,Guyana ,Nigeria,Turcia,Grecia,fosta Yugoslavie etc.stiti k s-au adus milioane de $ in tara pe munca noastra si au fost si salariile impozitate la greu.ginditi-va k am zburat in orice conditii k un pilot american,neamt sau francez pe salarii de 10 ori mai mici decit ei si poate am muncit mai mult si mai greu.ginditi-va k ne-am petrecut minim 2 ANI din viata numai in aer.toate examenele si cartile au fost in limba engleza.sa va intreb de contributia altor categorii de munca ?poate doream sa stau si eu cu familia simbata ,duminica de Craciun ,Paste,Revelion sau noptile sa dorm in patul meu dar EU nu,plec de trei ori pe saptamina la ora 22 si vin la ora 8 dupa un Cairo sau...

robi

Mesaje : 50
Data de inscriere : 01/03/2015

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Mier 14 Oct - 12:31

Mai oameni buni, dragi colegi,Fiti mai toleranti.Eu nu-l cunosc pe acest domn dar nu vad ce fitil v-a aprins. Aveti totusi grije ca la greu cereti ajutorul societatii civile. Cum sa vi se acorde ajutorul daca nu va faceti cunoscuti? Dialogul real e binefacator. Noi aviatorii sintem mai deschisi si nu trebuie sa respingem discutiile argumentate. Orice persona lamurita in legatura cu situatia noastra reprezinta un prieten care ne poate sustine.
Eu invit orice persoana care are nelamuriri in legatura cu aviatorii sa puna intrebari. Personal o sa raspund oricui si ma bazez pe faptul ca dreptatea este de partea noastra si pot lamuri orice situatie.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Marcu A Mier 14 Oct - 12:57

Draga Admin
Încearcă sa intelegi putin lucrurile....nu ai avut sprijin de la societatea civila si chiar dl in cauza are o postare contra pensiilor speciale. Cum trăiesc unii cu 400 lei. Reciteste si vei pricepe de ce unii nu acceptă chiar orice.
Prezenti si auziti nu ne facem de acest forum clar?
Nu trebuie sa respingem pe cei care vin cu păreri si idei constructive dar acest personaj colectează informatii pt alte site uri. Mai informeaza -. te
Ma mir ca l întrebi despre contributivitate ,nu stii? Citeste pe net, ti a dat informatia nu?
Ar fi bine sa tii cont de părerile noastre ăsta daca nu vrei sa scrii singur aici.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de robi Mier 14 Oct - 15:32

prea am tacut si au vorbit altii in locul nostru.nici nu au cum sa inteleaga cum ne-am sacrificat NOI cum stam cu sanatatea citi dintre noi fac citostatice cit ne-am vazut copii si cum au crescut fara sa ne dam seama,noi eram in avioane.adevarat este k unul din motivele de acordare a pensiei speciale este k nu traim mult.sintem putini nu traim mult aportul a fost baban ideal pentru o societate de hoti.nu-i asa domnule...    ?imi scapa numele...

robi

Mesaje : 50
Data de inscriere : 01/03/2015

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Mier 14 Oct - 16:00

Domnului Hotumattua,


Sa incepem cu inceputul: Fondul de pensii se constituie din contributivitate, adica o parte de la salariat si o parte de la intreprinderea unde este angajat salariatul. Acest fond se aduna in fiecare luna si tot in aceasi luna ce se stringe se da pensionarului mai putin o mica parte pentru gestionare.

Cind se spune ca pensia este functie de contributivitate eu inteleg ca ce se stringe luna asta de la un comandant de aviatie in functie se da altui comandant de aviatie pensionar.  Acest principui se aplica si pe vremea lui Ceausescu astfel pensionarii de azi care erau salariati plateau  pensiile celor iesiti la pensie astfel ca pensionarii aviatori aveau cele mai mari pensii din tara.
O data cu aparitia legii 119 transformata in 263 lucrurile au degenerat si din contributivitate ajunge la pensionarul aviator doar 15-20%.
Intrebarea ar fi. Cu restul de bani ce se intimpla?nu cumva se face un transfer in alte directii? Oare nu se face un transfer de munca catre categorii care nu au contributori? exemplu pensiile agricultorilor unde nu mai sint contributori?
Aratind aceste considerente guvernul a inteles si a aprobat pensiile de servici in compensatie. De fapt a repus in functie legea Ceausescu .
Chioru neintelegind sau din rautate ori din cine stie ce manevre politice le-a taiat. Acum parlamentul contrar acordului negativ al guvernului a repus principiul contributivitatii la loc.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Gica U. Mier 14 Oct - 16:46

Gica vezi ca ce se stringe de la aviatori se duce in sacu' mare numit Buget de Asigurari Sociale de Stat.De acolo se da la toti pensionarii, inclusiv la cei din fostele CAP-uri, care au fost preluati in anii '90 la Asigurarile Sociale de Stat.Niciodata ce s-a strins de la o categorie de contribuabili  nu s-a folosit doar pentru pensionarii acelei categorii.Hotu Mattua are dreptate cu contributivitatea, tu n-ai, ca n-avem aviatorii un sistem de pensii doar al nostru incit ce se aduna de la aviatori sa se foloseasca doar pentru aviatori.Legea 223 plus Legea 83 sint mai degraba de pensii ocupationale.

Gica U.

Mesaje : 4
Data de inscriere : 19/01/2015

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Admin Mier 14 Oct - 17:17

Eu am vrut sa simplific lucrurile cit mai mult pentru intelegere.
Oricare varianta te duce la ideea ca banii strinsi din contributivitate nu ajung la pensionarii aviatori, in sistemul pensiei sociale.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norme - Pagina 8 Empty Re: Norme

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare
» Norme

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum