taromistii


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

taromistii
taromistii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sapun

3 participanți

In jos

Sapun Empty Sapun

Mesaj Scris de Admin Sam 25 Apr - 19:51

Retete sapun natural I

Asa cum v-am promis, am alcatuit cateva retete pentru prepararea sapunului natural . Am sa incep treptat,adresandu-ma mai intai incepatorilor,asa ca primele retete vor fi unele simple ( care contin un numar redus de uleiuri ) pentru  cei care nu sunt inca familiarizati cu procesul de fabricare al sapunului natural.
Metoda de fabricare este “la rece”  ,asta pentru a pastra aproape in totalitate proprietatile ingredientelor  utilizate . Vom discuta si despre metoda “la cald” care este una ceva mai complicata  si va voi oferi o reteta incercata de mine, impreuna cu intreg procedeul de fabricatie.
Inainte de fabricarea propriu-zisa a sapunurilor,trebuie sa achizitionati urmatoarele ustensile :   un cantar elecronic de bucatarie de inalta precizie care sa aiba functia  ’tara” ,functie ce permite aducerea la zero dupa cantarirea primului ingredient sau a recipientului in care urmeaza sa puneti uleiurile,apa sau soda,  un blender de bucatarie pentru amestecat , cel putin un termometru (ideal ar fi sa aveti doua) pentru masurarea temperaturii amestecului de uleiuri si a sodei caustice, un vas pentru amestecul de apa si soda caustica si inca un recipient pentru amestecul de uleiuri , foma pentru turnarea sapunului si hartie de copt daca folositi forme din lemn sau plastic, 1-2 linguri din lemn.
Ingredientele  necesare fabricarii sapunului in etapa de inceput si nu numai ,sunt urmatoarele : apa distilata ,soda caustica puritate 99%, uleiuri vegetale (ulei de masline,ulei de cocos,ulei de palmier,ulei de floarea soarelui presat la rece,etc), si pentru aroma veti avea nevoie de uleiuri esentiale. Sfatul meu ar fi sa folositi uleiuri de buna calitate. Vom discuta mai tarziu si despre ce alte ingrediente puteti folosi pentru fabricarea sapunurilor –  exfoliante,coloranti naturali ,plante sau infuzii din plante.    Cred ca nu mai e cazul sa va spun ca trebuie sa va luati toate masurile de precautie atunci cand folositi soda caustica !!!!!!
In prima faza ,am sa va ofer o reteta simpla ce contine un numar redus de uleiuri ,pentru incepatori. MENTIONEZ FAPTUL CA TOATE RETETELE PE CARE LE VOI POSTA SUNT INCERCATE DE MINE , DECI SUNT SIGURE ! Toate articolele ce vor urma se adreseaza in primul rand celor care nu s-au documentat suficient in privinta procedeului de fabricare “la rece” si nu voi mai da amanunte cu privirea la indicele de saponificare al fiecarui ulei , sfatuindu-va sa respectati intocmai reteta oferita de mine.
Reteta sapun natural handmade  pentru uz general fabricat prin metoda „la rece”
450 g ulei de masline
400 g ulei de palmier
200 g ulei de cocos
329 g apa distilata rece
146 g soda caustica
20 ml ulei esential la alegere  – menta,scortisoara, melissa,geraniu sau lavanda. Inainte de a incepe ,va rog sa vizionati acest videoclip

Se cantareste apa distilata,apoi soda care se va turna  peste apa (niciodata invers)    .Se cantaresc apoi pe rand uleiurile si se varsa toate in acelasi recipient. Cu termometrul se va masura tenperatura celor doua compozitii care TREBUIE SA FIE ACEEASI , adica 38 grade. Trebuie sa aduceti atat soda cat si uleiurile la aceeasi temperatura ! Dupa  ce treceti de aceasta etapa ,veti varsa solutia de apa cu soda peste amestecul de uleiuri si incepeti mixarea cu blenderul . In cateva minute (5-10) compozitia incepe sa se ingroase ,ceeace inseamna ca sunteti aproape de turnarea in forma a sapunului. In aceasta etapa puteti incorpora uleiurile esentiale ,dupa care  turnati compozitia in forma tapetata cu hartie cerata.  Dupa ce ati turnat sapunul in forma ,lasati-o intr-un loc caldut,ferit de umezeala ,infasurat intr-o patura sau prosop vechi. Dupa 24 de ore ,sapunul va fi suficient de tare pentru a-l putea taia. ATENTIE ! – nu utilizati sapunul decat dupa 2-3 saptamani minim.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sapun Empty Re: Sapun

Mesaj Scris de Marcu A Dum 26 Apr - 6:08

daca  va inteseaza  sapunurile  uitati  creatiile  mele  ......asa   for  fun

https://www.facebook.com/pages/Handmade-Soaps-Rica/213360942118404?ref=hl
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Sapun Empty Re: Sapun

Mesaj Scris de Marcu A Lun 27 Apr - 13:52

Trebuie   sa  adaug  ceva  f  important  la  reteta   scrisa   de  ADMIN

eu  fac  de  ceva  vreme   sapun   de  casa/ handmade......si  trebuie   sa  va  avertizez  ca  ininte   de  a  incepe  sa  faceti  sapun  TREBUIE  SA  AVETI  OCHELARI  DE  PROTECTIE,  MANUSI  DE  PLASTIC  PINA  LA  COT  .MASCA  PE  NAS.
ATINGEREA   CU  SOLUTIA   DE   SODA  CAUSTICA  PROVOACA  ARSURI  F  GRAVE.
DECI  ATENTIE  MARE.

Am  folosit   de  multe  ori  cuvintul  trebuie  pt  ca  este   esential  sa  stiti  aceste  lucruri. (protectia muncii)

Daca  se  intimpla   sa  va  stropiti  cu  ceva   stropi  de  solutie   de  sapun (soda) imediat  sa  turnati otet  peste  zona  respectiva.
Sapunurile  se  folosesc dupa 6  SAPTAMINI  (minim  de  uscare  si  transformarea  sodei in glicerina)

Am  dat  citeva informatii  in caz  ca  doriti  sa  faceti  sapun
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Sapun Empty Re: Sapun

Mesaj Scris de alecu t Mier 29 Apr - 7:40

...livrez funiile!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Sapun Empty Re: Sapun

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum