taromistii


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

taromistii
taromistii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

abtinere

+2
Ionescu D.
bratosin ion
6 participanți

In jos

abtinere Empty abtinere

Mesaj Scris de bratosin ion Joi 2 Apr - 7:20

Mihai Sturzu ,,Cintaretul- Deputat"a votat prin ,,Abtinere" Legea Pensiilor Aviatorilor.El a obtinut in anul 2013 un Brevet de Pilot Privat.Fara comentarii.
Pozitia 189.

bratosin ion

Mesaje : 27
Data de inscriere : 16/03/2013

Sus In jos

abtinere Empty Despre alesi!

Mesaj Scris de Ionescu D. Joi 2 Apr - 13:04

Pentru ca au alte interese.Pe pagina lui ca deputat :
 Mihai-Răzvan STURZU

Întrebări şi interpelări adresate Guvernului în legislatura 2012-prezent :
http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=352&cam=2&leg=2012&pag=3&idl=1

are doua intrebari:

 6.Întrebarea nr.4547A/11-06-2014Tarife aeroporturi.

 7.Interpelarea nr.1856B/17-02-2015:Legislaţia în vigoare privind aviaţia ultrauşoară din România.

In alta ordine de idei si eu m-am straduit sa intreb, sa comunic aceasta problema despre pensiile de serviciu (dupa 2010) cu cei care sunt alesi de noi.

Ex. cu Dl.Severin Georgica,PSD, senator (Prahova) sau cu Dl.Guran Virgil,deputat(Prahova), acum neafiliat, dar a fost presedintele filialei PNL, amandoi din Campina.El s-a abtinut ( 1.04.2015).

La primul, audienta a durat fix doua minute si mi s-a spus ca "nu au sursa", cu Dl.Guran Virgil nu am putut discuta niciodata;au un sediu vesnic inchis, iar pe pagina lor nu raspundea.  
  
Astfel am inteles ca toti raspund la o comanda politica, au alte interese si de aceea era necesar o reprezentare corecta.Care pana la urma s-a facut, realizand importanta meseriei de pilot, precum si  importanta celorlalte categorii profesionale de personal aeronavigant civil conform Statutului.  

Sa speram ca ce s-a realizat va fi benefic pentru toti!

NOTA:  Am revenit asupra acestui mesaj, spunand ca eu nu am nicio contributie referitoare la lege.

Motivele scrierii mesajului de mai sus au fost:

- Sunt politicieni, care au avut nevoie de voturile noastre, care sunt foarte vizibili inainte de alegere, dar care dupa ce au ajuns parlamentari nu mai au acelasi discurs si comunicare cu cei care i-au ales.
- La noi, din ce am observat, exista o detasare a politicienilor fata de problemele noastre reale.Se vede din toate initiativele pe care le propun.Ca si concluzie, cand avem ceva foarte important de sustinut, este nevoie de coeziune, discutii libere, transparenta si perseverenta.

Eu le multumesc tuturor celor care au participat la elaborarea legii, de care nu am stiinta sau am auzit prin intermediul forumului de aici, si tuturor politicienilor care au inteles importanta acestor meserii din aviatia civila.

Va multumesc !



     


Ultima editare efectuata de catre Ionescu D. in Joi 2 Apr - 16:41, editata de 2 ori

Ionescu D.

Mesaje : 45
Data de inscriere : 01/08/2014

Sus In jos

abtinere Empty Re: abtinere

Mesaj Scris de Admin Joi 2 Apr - 18:32

Prin ultimul vot in Parlamentul Romaniei, s-a incheiat faza cea mai importanta a luptei personalului navigant cu autoritatile.
Va prezint un tabel, bine-nteles subiectiv, cu cei care au contribuit concret la aceasta victorie, prin inscrisuri sau contacte directe cu persoane ce ne-ar fi putut ajuta.
Bine-nteles ca nu este o lista exhaustiva, ea putind fi completata de oricine cunoaste si alte persoane.

CALIN POPESCU-TARICEANU
IOVAN ADRIAN
ROVANA PLUMB
IORDACHE FLORIN
TUCU VISAN
IANE OVIDIU
IANE DANIEL
GABRIELA VRANCEANU-FIREA
KELEMEN HUNOR
POPESCU SILVIU
VIRLAN DORU
SIMIONESCU ION
LANG FLORIN
TOTOLICI ADRIAN
CUCU VIRGINIA
SANDA VISAN
PREDA GHEORGHE
CAPITAN GABI
LEZEU
CRISTINA DITOIU
CONSTANTA NEVELICICO
RADU TUDOR
ANDREEA CRETULESCU
POPESCU NICOLAE JR.
MACROIU OVIDIU
MERI MARIN

Pe linga acestia, au fost f. multe persoane care au contribuit prin discutii si sfaturi, dar nu au avut posibilitatea unor actiuni directe.
Am tinut sa afisez acest tabel (care, repet, nu este complet, este numai ce cunosc eu), pentru ca vor aparea discutii si vor aparea si oportunisti...
Cine crede ca si ei au contribuit concret, sa se anunte si ii voi adauga. Nu am pretentia ca le stiu eu pe toate.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin 3 Apr - 3:29, editata de 6 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

abtinere Empty Re: abtinere

Mesaj Scris de cornelia Joi 2 Apr - 19:48

Este  foarte bine si frumos gestul tau Admin , dar l-ai uitat pe dep. PNL ( adevarat) IANE DANIEL, care este unul din initiatorii ac. proiect de lege.
=============
OK oricine mai stie adaugam.
cornelia
cornelia

Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/02/2011
Localizare : bucuresti

Sus In jos

abtinere Empty Re: abtinere

Mesaj Scris de panchios Joi 2 Apr - 23:16

Buna seara,as vrea sa gasesc un raspuns la intrebarea,ce se intampla cu cei care au iesit la pensie de la o anumita companie in 2008,si acum nu mai exista.Este vorba de Mia airlines,acolo am fost pentru echivalare.
======
Vei merge la Autoritatea Aeronautica cu brevetele (sa se vada ultima calificare avuta )  si vei fi indrumat la o companie ce mai detine tipul de aeronava sau ceva asemanator, co o greutate max. la decolare apropiata.

panchios

Mesaje : 4
Data de inscriere : 10/09/2014

Sus In jos

abtinere Empty Re: abtinere

Mesaj Scris de magduuu Vin 3 Apr - 1:41

Nu pot sa nu observ ca parlamentarii UDMR au votat si in 09.09.2014, si in 01.04.2015, in totalitate, de partea noastra, domnul Kelemen Hunor aflandu-se, alaturi de alti doi deputati UDMR, in grupul de initiatori ai proiectului de lege.

magduuu

Mesaje : 104
Data de inscriere : 02/03/2011

Sus In jos

abtinere Empty Re: abtinere

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum