taromistii


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

taromistii
taromistii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

discutii intre candidate

In jos

discutii intre candidate Empty discutii intre candidate

Mesaj Scris de george Joi 24 Feb - 16:06

discutii intre candidate in meseria de stewardese:! O prietena un picut mai indepartata a facut astfel de cursuri.ce iti pot spune e ca au taxa de aprox 3000 euro...si nu iti garanteaza un loc intr`o companie de transport aerian...adica ajungem mereu la notiunea de "pile"....apoi...salariul de stewardesa este f mic pt inceput adica sub 10 mil vechi...dar cel mai bine se traieste din diurna.ideea este urmatoarea...sunt f multe stewardese si este o mare batalie pe ocuparea curselor...adica daca nu ai pe cineva acolo la "butoane" si anume cine face programarile..nu prea ai sanse mari de 'cariera' si banuti.nu in ultimul rand programul este unul haotic in sensul ca intr`un anumit oras poti sta 3-4 ore pina sa revii dinnou in tara cu o alta cursa...si deci nu vezi asa multe tari cum isi imgaineaza toata lumea. in plus...sa nu uitam de criteriile fizice care trebuiesc indeplinite cu strictete si nu in ultimul rand de starea de sanatate impecabila. eu una nu am o oparere f bu
Hai ca iti zic eu ca era cat pe ce sa ma angajez anul trecut, ma luase un dor de duca. Buuun, in primul rand intra pe siturile companiilor arabe, de gen Emirates, Qatar, Etihad and co, si completeaza acolo ce iti cer ei. Mai e o companie de recrutare in brasov, pro ceva, sunt buni.Pe urma asteapta rabdator sa te cheme le interviu - la mine a durat cam 6 luni, imi si trecusera cheful si ma implicasem deja in altceva Salariul de la care pleci e cam de 1,000 de dolari sau poate mai putin, dar iti ofera cazare si training gratuit (vezi ca trebuie sa faci contract cu ei pe 3 ani si nu prea poti iesi). Pe langa salariul de baza, iti sunt platite si orele de zbor. Draga kathara..vad ca te consideri mult prea citita pentru o astfel de meserie..se pare ca practic nu stii ce inseamna..si pentru voi astea care considerati ca stweardesele sunt doar chelnerite va inselatii amarnic..pentru informatia voastra cititI ce a scris o insotitoare de bord..si mai ganditi-va putin
"Ai teancuri de carti,cel mai mare accent se pune pe Safety and Survival, sunt proceduri intregi, adica de exemplu daca ai un "minor" fum in cabina nu faci ce-ti trece tie prin cap, ci trebuie sa urmezi litera cartii, la foc in cabina sunt alti pasi, la foc in bucatarie altii, luptam pe bune cu focul si estinctoare, te pun sa inveti pe de rost pagini intregi de proceduri pe care le transcrii si le transcrii si le tot scrii si acasa si la examene pana le spui si in timp ce dormi.
lectiile de cabin service (cum oferi paturile, castile, mancarea, bautura, cum aranjezi carturile, cum raspunzi cerintelor pasagerilor, cum numeri barul etc. etc.A, bineinteles ca trebuie sa stii tot ce cuprinde trusa de prim ajutor, liste intregi cu medicamente, unele sunt si pt. copii, altele nu, la ce foloseste fiecare, dozajul etc. Plus bandajat fracturi, resuscitare la adulti, copii si bebelusi si alte nebunii...cursuri interactive, lectii pe calculator,au avioane in miniatura, machete, pe care iti dai examenele practice"
Asa ca nu este chiar asa de usor cum crezi...
iar salariile sunt destul de maaricele as spune eu..se ajunge si pana la 2500euro..ca sa nu mai spun de locurile minunate pe care le vezi,hotelurile in care esti cazata si experienta in sine..
asa ca draga Kathara...mai informeaza`te inainte sa`ti oferi parerea..cu toate cartiile tale pe care le`ai citit nu stiu daca acum castigii 2500e si poti sa fii in aceiasi luna de la New-York la Shanghai
O zi buna

george

Mesaje : 23
Data de inscriere : 19/02/2011
Varsta : 74
Localizare : bucuresti dorobanti
Joburi/Distractii : orice qwe4444

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum