taromistii

Din Folclorul Detasamentului TU-154

In jos

Din Folclorul Detasamentului TU-154 Empty Din Folclorul Detasamentului TU-154

Mesaj Scris de P. Bozga la data de Sam 5 Mar - 19:23

Capitanasule, acum vezi si tu ce greu imi este

In Detasament erau cativa colegi care erau prieteni cu paharul si atunci cand se stiau cu musca pe caciula, se dadeau bolnavi si nu veneau la cursa.
Situatia devenea critica daca rezerva era deja prinsa intr-o alta cursa, inroseai telefoanele cautand un inlocuitor care era liber si putea veni sa zboare in locul lui.
Unul dintre ei , era Petre Rizescu.(Truta )un mecanic de bord mai brunetel , baiat simpatic si bun profesionist.
De multe ori l-am pedepsit pentru neprezentare la cursa , fie cu servicii de cate o saptamana la detasament ,fie cu taiatul de la prima ,sau neplanificare in cursele mai bune dar din cand in cand se dadea de bolnav. Adevarul este ca pe acesti oameni nu-i credeam nici cand erau bolnavi de adevarat si le ceream certificat medical ori de cate ori absentau.
Eram in Guyana la sfarsitul unei perioade de o luna si jumatate de contract in care il aveam pe Truta in echipaj si s-a nimerit ca ultima cursa inainte de plecarea catre casa sa fie New York- San Juan- Georgetown iar dupa cateva ore trebuia sa ne intoarcem la New York ca pasageri pentru a reveni acasa pe cursa regulata New York-Bucuresti.
Intamplator era 29 iulie si cum pe mine ma cheama Pavel, iar pe el Petre a insistat sa sarbatorim ziua de Sf. Petru si Pavel dupa aterizarea la Georgetown.
Aveam cateva ore intre aterizarea noastra si decolarea ca pasageri si in loc sa ne odihnim am sarbatorit evenimentul bucurosi ca terminasem cu bine perioada de contract fara probleme.
Nu am baut mult dar cum eram obositi dupa cursa iar eu nu prea eram obisnuit cu alcoolul nu am fost deloc in largul meu in timpul calatoriei catre New York si cu toata atentia acordata de stewardesele guyaneze nu-mi mai trebuia nimic.
Zburam la clasa I a si la un moment dat, Truta a venit langa mine si cu o voce mieroasa mi-a spus “Capitanasule acum vezi si tu ce greu imi este ?” expresie ramasa in folclorul detasamentului TU-154.

P. Bozga
Vizitator

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum