taromistii


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

taromistii
taromistii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Spectacol de Ziua Unirii

In jos

Spectacol  de Ziua Unirii Empty Spectacol de Ziua Unirii

Mesaj Scris de Paul Bozga Mier 23 Ian - 15:35


Spectacol de Ziua Unirii

Pe 24 Ianuarie 1969 se aniversau 110 ani de la unire si evenimentul nu putea trece nesarbatorit in scoala militara de ofiteri
Conducerea scolii a hotarat ca fiecare escadrila sa organizeze un spectacol -concurs , elevii escadrilei castigatoare vor fi recompensati cu 3 zile de concediu
Noi cei din escadrila a II-a ,viitori piloti civili toti bucuresteni , incercam intodeauna sa demonstram ca suntem cei mai grozavi si nici acum nu voiam sa fim mai prejos.
Au urmat multe zile de munca de repetitii si in afara de dorinta noastra de intrecere cu cei de la “militara “ mai erau si cele trei zile de permisie ceea ce ne faceau si mai competitivi

Cei din anul I ,seria mai mica decat noi ,s-au gandit sa monteze o piesa de teatru dupa povestirea lui Ion Creanga “ Mos Ion Roata si Cuza Voda “

In ziua spectacolului ne-am adunat noi elevii si ofiterii cu familiile lor lor sa sarbatorim evenimentul.
Mos Ion Roata daca nu ma insel era Ardeleanu un elev care nu a terminat scoala de piloti ,iar Voda era Ion Ciopraga
Pentru ca totul sa fie cat mai autentic “artistii” erau imbracati in costume de epoca luate de la Caminul Cultural din Buzau
Piesa s-a jucat pe scena din sala de spectacol a scolii si cand s-a deschis cortina l-am vazut pe Cuza imbracat intr-un costum visiniu plin de fireturi stand pe un jilt asteptand sa intre impricinatii.
Un aprod a anuntat cu glas puternic de slujbas domnesc:
-Sa intre Ion Roata
S-a deschis usa, a intrat Ion Roata cu un toiag in mana ,imbracat in suman si itari cu o caciula mare pe cap iar noi toti din sala am izbucnit in ras
Chiar inainte de a intra pe scena, lui mosu i se deslipise jumatate de mustata si grabit a luat-o de jos dar a lipit-o gresit .
Arata mai mult decat caraghios cu mustata lui mare “pe oala” cu jumatate de mustata cu varful in jos si cealalta jumatate cu varful in sus
Nu a realizat ce s-a intamplat si dornic sa-si demonstreze calitatile de actor a inceput sa se planga la Voda ce napastuiti si chinuiti sunt taranii si cu cat insista mai mult cu atat era mai caraghios iar noi spectatorii ne prapadeam de ras

Ciopraga pe jilt se tot foia si incerca sa fie serios dar in final a izbucnit si el in hohote de ras ,s-a tras cortina si tot spectacolul s-a transformat din tragedie in comedie.
Nu mai stiu cine a castigat concursul dar oricum am plecat trei zile in permisie la Bucuresti




Paul Bozga

Mesaje : 46
Data de inscriere : 24/02/2011

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum