taromistii


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

taromistii
taromistii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Patriot sau Fraier ??

In jos

Patriot sau Fraier ?? Empty Patriot sau Fraier ??

Mesaj Scris de Paul Bozga Mier 30 Mai - 17:09


Patriot sau Fraier

In cei 38 de ani de zbor am avut privilegiul sa vizitez multe tari( peste 100), multe orase, multe lucruri interesante , locuri celebre sau reprezentative din orasele unde ramaneam pentru o zi sau mai multe .
Am avut ocazia sa vad tari civilizate ca Elvetia, Germania ,Franta, Luxemburg sau S.U.A. dar..si extrema cealalta India , Angola sau Pakistan .si fara sa vreau, am vazut diferenta, am inteles ce inseamna civilizatia ,dar si saracia si promisciutatea
Nu voi uita niciodata ospitalitatea ,curatenia si florile de la Kloten de langa Zurich sau de la Singapore, dar nici mizeria si saracia oamenilor ce locuiau in corturile din apropiereaa orasului Calcuta , oamenii ce ieseau dimineata din cimitirele din Cairo sau saracia de la Huambo din Angola.
Am avut norocul, ca la inceputul carierei , sa zbor cu cativa instructori deosebiti care m-au invatat ca daca tot avem sansa sa calatorim, ar fi pacat sa ramanem numai cu alergatul dupa cumparaturi. Am vizitat muzee, am vazut cum traiesc si chiar am incercat sa inteleg cum gandesc oamenii din alte tari
Am fost in toate continentele mai putin Antartica ,am vizitat majoritatea tarilor din Europa, o mare parte Asia , in Sud pana la Johanesburg in Nord pana la Keflavik, in Est pana la Bejing sau in Vest pana la Dallas ,am ajuns chiar si in Australia unde am stat de doua ori cate 4 zile
Dupa atatea tari vazute, o intrebare fireasca care probabil si-ar pune-o fiecare dintre noi ar fi

-Unde te-ai simtit cel mai bine sau unde ai vrea sa traiesti ?

Raspunsul sincer este ca numai in Romania ma simt acasa.
Nu pentru ca este cea mai frumoasa, mai sunt multe locuri in lume cu privelisti fantastice, cu oameni mai educati si mai civilizati decat noi romanii, dar de fiecare data, dupa plecari ce depaseau 7-8 zile abia asteptam sa ma intorc acasa, sa aud vorbindu-se romaneste, sa ma inteleg cu cei din jurul meu si ei sa ma intelega pe mine si asta nu pentru ca nu puteam comunica, ma descurc destul de bine cu limba engleza ci pur si simplu pentru ca aici ma simt acasa.
Am doi fii de care sunt foarte mandru, amandoi traiesc aici ,s-au realizat profesional in Romania si nu i-am sfatuit niciodata sa plece din tara in care s-au nascut.
Sunt multe lucruri de criticat la romani. Sunt inca multi de care ne este rusine ca sunt co-nationalii nostrii, multi care in primii sapte ani din viata nu au invatat nimic sau mai bine zis au invatat numai ce nu trebuia, sunt inca multi romani pentru care munca este ceva rusinos oameni care nu-si respecta cuvantul dat.
Partea dureroasa din zilele noastre este ca dupa 1989 oamenii de valoare care puteau face ceva pentru romani, au facut pasul inapoi, nu s-au implicat in politica si asa a iesit la suprafata numai gunoaiele care se vor in frunte nu pentru binele natiunii ci pentru a ajunge cat mai repede la ciolan.

Am citit de curand un articol care spunea :
Când nu te iubeşte nimeni, trebuie să te iubesti măcar tu.
Când nu-ţi iubeşte nimeni ţara, trebuie să o iubeşti tu.
NU E O DATORIE, ESTE O ONOARE.


Paul Bozga

Paul Bozga

Mesaje : 46
Data de inscriere : 24/02/2011

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum