taromistii


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

taromistii
taromistii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

53 indice2

+31
Calin
Ionescu D.
Gica U.
BMC
pitic dorian
ion radulescu
robi
Dan Grecu
DON CARLOS
ionescu maria
costel
G.G
topcamelia
Dragos
marsinel
Marcu A
cris
cornelia
tn55
Maxim
popescu nicolae jr
alecu t
Marian Preda
SPEEDY G.
Dan Voicu
fredz
viovioleta
Admin
Dan Bita
panchios
magduuu
35 participanți

Pagina 4 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de alecu t Mier 3 Dec - 17:39

Rezumarea primului mesaj :

Va dura reaprobarea ei? Sau legea in sine va dainui secole? Ma intreb cit isi vor mai bate joc de noi...poate pina vine iar boc sa taie,macar sa aiba ce...

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos


53 indice2 - Pagina 4 Empty Proces recurs Piperea

Mesaj Scris de Marcu A Mar 3 Feb - 16:53

03.02.2015
Ora estimata: 09:00
Complet: 7R CIV
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Având nevoie de timp mai îndelungat pentru studierea actelor şi lucrărilor dosarului, amână pronunţarea cauzei la data de 10.02.2015.
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării    03.02.2015

Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Mar 17 Feb - 11:48

Legea noastra, PLx-612, a trecut astazi de comisiile reunite de transporturi si munca fara niciun amendament.
==================
ERATA
Astazi s-a discutat si au fost respins un amendament din partea acelorasi "prieteni"mai putin Manolache, in comisia transporturi.
Informatia am primit-o din sala de comisie unde nu se puteau spune multe, asa se explica intelegerea gresita ca s-ar fi discutat si in prezenta comisiei de munca.
Informatia este corecta mai putin comisia de munca, asa cum se anuntase oficial.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar 17 Feb - 16:05, editata de 2 ori

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de viovioleta Mar 17 Feb - 12:23

Mai exact, ce inseamna ca a trecut fara nici un amendament?

viovioleta

Mesaje : 22
Data de inscriere : 20/11/2013

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Mar 17 Feb - 13:49

Adica legea nu sufera nicio modificare fata de forma primita de la Senat si nu sufera vreo alta intarziere suplimentara.
Urmeaza votul in plen si se scapa de Parlament.

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Mier 18 Feb - 9:47

Comentariu pe fb:

"Bratianu Marin In cadrul discutiilor in comisie, "academicienii " au reclamat ca au venituri mai mici comparativ cu insotitorii de bord. Raspunsul comisiei a fost ca acolo se discuta pensia, nu salarizarea, salarizarea facand obiectul altor legi. Comisia a mai spus ca, in cadrul discutiilor, se discuta daca se admite sau nu cererea de reexaminare a Presedintelui, nu modificarea legii. Au votat in unanimitate respingerea cererii Presedintelui. Dupa vot, "academicienii" au incercat sa mai comenteze si au fost poftiti afara."

Mi se pare de bun-simt comentariul. Legea fiind adoptata de Parlament, nu mai poate fi modificata decat in sensul cererii de reexaminare. In situatia in care cererea de reexaminare nu este admisa, legea nu mai poate fi modificata.

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de costel Joi 19 Feb - 9:41

Acum ce mai urmeaza  Smile ???

costel

Mesaje : 16
Data de inscriere : 14/05/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Joi 19 Feb - 17:50

Comisia muncii pentru raport, votul si apoi la presedinte.

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Vin 20 Feb - 13:51

Marti 24.02.2015  trebuia sa se discute legea noastra in comisia de munca din camera deputatilor.
Nu apare!
======
Nu mai este Iordache sef la comisie. Acum sef este Solomon, fostul adjunct. (tot PSD )

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Lun 23 Feb - 10:15

http://www.cdep.ro/co/sedinte.ordinezi?ids=11601
Se poate observa ca plx 612 nu este pe ordinea de zi de marti. Asteptam martea viitoare.
Miercurea si joia se lucreaza in plen, votindu-se ce s-a hottarit in comisiile de marti.

http://www.cdep.ro/co/sedinte.lista


Ultima editare efectuata de catre Admin in Joi 26 Feb - 12:55, editata de 1 ori

Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de alecu t Lun 23 Feb - 17:35

...si tot asa.domnule admin...v-am spus mai demult ce se va intimpla si din pacate asa este...la anu' si la multi ani,dragilor!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Dan Voicu Lun 23 Feb - 19:55

Mai lasa-ne mai frate cu negativismele dumitale........Nu mai cobi tot timpul de parca faci parte din tabara adversa......

Dan Voicu

Mesaje : 39
Data de inscriere : 07/12/2013

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Lun 23 Feb - 20:15

Sunt pe lume si persoane care pun raul inainte, ei crezand ca bucuria va fi mai mare daca nu se va intampla raul.
Eu cred ca, daca ai un optimism moderat si nu te lasi prada gandurilor negre, esti mai castigat, nu vei sta prea mult incruntat, iar cand raul nu se intampla, ai un motiv intemeiat sa tragi o betie.
Cu siguranta ne vom lua pensiile.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de alecu t Mar 24 Feb - 5:55

...frate Voicule,scuze dar stai prost cu logica,incearca cu sahul,poate...sau poate doresti numai ''traiasca si infloreasca,etc"? Opiniile sint libere aici,bade...of,sancta simplicitas...

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Dan Voicu Mar 24 Feb - 10:40

Deci nu te lasi deloc.......mai si jignesti acum....Ma intreb ce o fi in familia dumitale cu atata "logica'' si speranta negativa....Acum incerci sa transmiti asta si colegilor de pe acest forum......Bravos....

Dan Voicu

Mesaje : 39
Data de inscriere : 07/12/2013

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de alecu t Mar 24 Feb - 11:56

Stimabile,erau simple deductii logice referitor la ce s-a intimplat de-a lungul timpului cu legea noastra,nu vad aici pesimism,doar fapte reale,matale te poti minti la nesfirsit,eu sint realist si atit! Este greu pt unii.....

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Marcu A Mar 24 Feb - 18:48

Dl Alecu  spune  cum stau lucrurile  concret , altii viseaza  frumos  fiind optimisti. Realitatea este  ca   se  misca totul  f  incet .
o  sa  postez  sa vedeti in 2014  cind a fost trimisa  pt raport la  comisia   de munca  si cins  a  venit  raportul  as  dori  sa  nu fie  la  fel. dar...
24.02.2014   trimis pentru raport la:
Comisia pentru muncă şi protecţie socială
Comisia pentru transporturi şi infrastructură

termen depunere amendamente: 04.02.2014

termen depunere raport: 17.02.2014
53 indice2 - Pagina 4 Spacer
14.04.2014   primire aviz de la:
53 indice2 - Pagina 4 Icon_pdf_smallComisia pentru industrii şi servicii
53 indice2 - Pagina 4 Spacer
15.04.2014   trimis pentru aviz la:
Comisia pentru buget, finanţe şi bănci
Comisia pentru industrii şi servicii
Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi
Comisia pentru egalitatea de şanse pentru femei şi bărbaţi
53 indice2 - Pagina 4 Spacer
17.06.2014   primire aviz de la:
53 indice2 - Pagina 4 Icon_pdf_smallComisia pentru buget, finanţe şi bănci
53 indice2 - Pagina 4 Spacer
08.09.2014   primire raport de la:
53 indice2 - Pagina 4 Icon_pdf_smallComisia pentru muncă şi protecţie socială
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de alecu t Mar 24 Feb - 19:16

Corect,asta voiam sa semnalez:cum treneaza legea noastra si voi incerca niste link-uri spre lamurire...si nu stiu cit de vesel mai pot sa fiu,dar incerc!   http://www.senat.ro/legis/lista.aspx?cod=17306 asta Senat si Cam Dep,este groaznic ce parcurs a avut legea si ce promisiuni au fost...judecati si voi!http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=13298

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de popescu nicolae jr Mier 25 Feb - 6:38

Dl admin spune in mesaj " ar trebui sa se discute pe 24-2-2015" si ca " nu apare" deci nu s-a aminat pentru ca nu a fost pe ordinea de zi

popescu nicolae jr

Mesaje : 124
Data de inscriere : 19/02/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty DESTEPTAREA

Mesaj Scris de Marcu A Vin 27 Feb - 8:55

Buna   ziua

 Nu mai  are  nimeni nici o  informatie? 
 De  ce   se  intirzie  atit  in  recopierea  rimului raport  ar  trebui sa  fie  acelasi  atita  timp  cit  nu  s a  schimbat nimic.(sau   s  a   schimbat  si nu  stim) 
 Dl  Admin  sa  stii  ca  nu  ne  intereseaa  nici borsul  si nici rovigneta ,  era  site pt  informatii  despre   aviatie  si  aviatori  nu l  transforma  in "click"  Poate   ia  cineva legatura   cu reprezentantul  aviatorilor dl  Manolache  sa  stim   daca   ne  mai repune  cineva in  drepturile  taiata  sau nu.

Vad   ca  e   pauza  totala  sau  toti  s  au resemnat . ar  trebui  sa  mergem  un  grup  mare  de  persoane  la Ministerul Muncii  la D na Plub  sa  ne  facem  auziti  si prezenti,  sa  nu mai  asteptam   la   cei   care  "ne au  reprezentat" prost.  Nu au  rezolvat mai nimic   decit  o taraganeala  a   evenimentelor  spre  finalizare.   CE PACAT  CA  NU AM  AVUT  SI NOI  UN DOGARU  SA  NE  REPREZINTE......
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Vin 27 Feb - 12:09

http://www.cdep.ro/co/sedinte.ordinezi?ids=11646. Nici martea asta, 03.03.2015, nu suntem pe ordinea de zi a Comisiei de munca. Gurile rele spun ca in 10 martie 2015 vom figura. Trebuie sa multumim "academicienilor" care ne-au impins in aceste vremuri tulburi. Inca o data spun: in Parlament se discuta o lege a pensiilor, despre salarii se discuta in legile salarizarii. Zvonurile spun ca si la Comisia de munca s-a incercat, din fericire fara succes, sa se depuna de aceasta data memorii, ca amendamente nu mai au voie. Presedintele ANAP neaga ca ar fi implicat, insa unul dintre autori este cumnatul sau.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin 27 Feb - 18:53, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Vin 27 Feb - 12:43

Pentru MARCU A.: "CE PACAT  CA  NU AM  AVUT  SI NOI  UN DOGARU  SA  NE  REPREZINTE......"
Locul e liber. Poti sa-l ocupi, nu cred ca-ti va pune careva piedica.
Cat despre bors, credeam ca unele persoane vor sa mai slabeasca, iar cei ce sunt campioni la ridicat pahare vor fi interesati.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin 27 Feb - 18:56, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de cornelia Vin 27 Feb - 16:35

Srimati " academicieni ,parasutiste si paprpantisti ",
 CARE este problema voastra in fond ?!
Stiti proverbul acela romanesc " de unde nu e , nici D.zeu NU cere " , acestia sunteti voi .
Ce vreti de fapt ?!
Raspunsul este simplu = BANI MULTI =
Intrebarea mea este urmatoarea : PENTRU CE ?!
Cate ore de zbor ati avut intr-un an ?!
Care era norma VOASTRA pentru a vi se putea considera anul respectiv ca an de personal Navigant ?!
Cumva 6,7 sau chiar 800 de ore de zbor ?!
Cum trebuiau sa fie conditiile de zbor ?! Vant ,vizibilitate ,etc,adica  " metarul "
La ce altitudine v-ati desfasurat activitatea ?!
Cum se numea categoria la care ati zburat ?!
Sa se fi numit a IV-a ?!
PAI se compara cu " PILOTII AUTOMATI "?!
Unii dintre voi habar n-aveti despre NAVIGATIE AERIANA...
Una este sa mergi cu masina in poligon ,unde nici dracu' nu te deranjaza si alta sa iesi cu ea pe sosea . NU ca de aia se dau examene .Apropo VOI de ce nu ati dat examene si NU ati invatat pentru a putea fi recunoscuti ca " AVIATORI AUTOMATI "?
Tot respectul pentru colegii nostri proveniti din randurile voastre, Dumnealor DE CE AU PUTUT si voi NU?!
Daca erati asa de bazati de ce nu ati cerut SALARIZARE corespunzatoare ? 
DACA NU vreti sa fiti comparati ca si venit cu o STW ca remuneratie DE CE ati acceptat-o la vremea respectiva , NU CREDETI ca v-ati trezit mult prea tarziu ?
ACUM se discuta despre LEGEA PENSIEI care este in functie de VENIT , nimeni nu vorbeste despre SALARIZARE
Din ce vreti voi sa aveti 20.000 ?! Din 2000 NU se poate !!!
Ati incasat cumva BANI NEGRI ? Sa fiti sanatosi ! Unde nu-I minte vai de picioare !
NU se mai pot face inginerii  ? Pai nu , de atata ati MUNCIT !
NU INTELEGETI ca nu se mai discuta despre nici-un AMENDAMENT ??De ce m-oi mira ca nu pricepeti ca doar de aceea nu ati promovat la linie ?
ACUM se discuta raportul lui basescu si al prietenilor lui , raport care a fost RESPINS de toate comisiile .
VOI nu trebuia sa fiti de la bun inceput in ac. lege , pt.ca asa cum ati recunoscut a fost conceputa de cei de la linie ,NU de voi .
TREBUIA sa va faceti legea voastra in functie de categoria voastra si de conditiile VOASTRE de zbor ,NU sa intrati pe usa din dos si acum emiteti pretentii . PENTRU CE ?!
Ati stat voi in teava si 12 si 16 si chiar 24 de ore , sa coborati din avion albi ca varul la fata si cu ochii dusi in fundul capului de oboseala si de stres ?
NU, cand oboseati puneati avionul pe miriste si trageati un pui de somn la vecina si-un gat de tuica , si-o ciozvarta de miel etc.
LINISTITI-VA , stiu muulte, multe despre voi si am sa dau tot, tot, aici sa vada toata lumea. NU ESTE amenintare , pur si simplu va informez .
STITI ceva, EU chiar am muncit pentru fiecare banut si nu mai VREAU sa fiu impiedicata de toti nefericitii sa-mi iau drepturile inapoi !!! Din cauza unora ca voi ni s-au desfiintat pensile , aveti ratiune si bun simt macar in al 12-lea ceas !
NU vedeti ca si cei din Guvern ,Minister si chiar Parlament s-au saturat de voi ,au vazut ce caracter aveti ?
Stiti discursurile lui Cicero cand l-a interpelat pe Catilina ( Catilina i-a fost elev )in Senat ? NU , am sa va spun eu " Pana cand Catilina vei abuza de increderea pe care ti-am acordat-o !" (Vestitele Catilinare ale lui Cicero , acolo sa cautati )
Inca o data ii asigur pe COLEGII mei de tot respectul si consideratia
Cornelia Popescu
P.S.
Astept contra argumente logice si pertinente NU insulte ( daca sunteti barbati adevarati )
cornelia
cornelia

Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/02/2011
Localizare : bucuresti

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de ionescu maria Vin 27 Feb - 18:34

Buna seara dna. Cornelia,am citit postarea dvs.imi pare rau nu ne-am cunoscut si deaceea nu va inteleg de unde atitea jigniri? am iesit la pensie din functia de comandant de aeroclub,dar credeti-ma ca nu imi este deloc rusine ca am fost parasutista(intrebati pilotii care au fost la spotriva)cite medalii am adus in tara,citi campioni am scos,credeti-ma ca am terminat si eu o scoala,am vorbele la mine si notiunea termenilor pe care ii folosesc,nu imi propun o polemica cu dvs.dar nu ii bagati pe toti in aceeasi OALA,pentru cultura dvs. ieri am pierdut procesul la Alba Iulia si nu am facut nici vreo alta interventie nici inainte si nici acum,va doresc o seara linistita ca a mea.

ionescu maria

Mesaje : 3
Data de inscriere : 27/02/2015

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de cornelia Vin 27 Feb - 19:10

Pentru ca sunt o persoana rationala si cu muult bun simt TREBUIE sa pun o ERATA la notificarea mea anterioara .
NU am dorit nici-o secunda sa amestec lucrurile .
TOT ce am scris este adresat acelor persoane care au spus asa intr-o postare anterioara :
"Daca NOI ( care noi ?) nu primim inapoi ce am avut in Aug 2010 ( de ce Aug 2010 ???!) am sa va arat ca nici voi nu veti primi nimic . Daca au fost corecti (?) de ce se incurca de o simpla ARITMETICA (?)
Deci epistola mea este adresata acelor " indivizi " ( nu pot sa-i numesc aviatori , a fi aviator nu inseamna doar o meserie sau carirera , a fi aviator inseamna in primul rand caracter , cinste , onestitate, determinare , curaj , fair-play ,as mai putea adauga "N " insusiri alaturi de cuvantul AVIATOR.
In concluzie d.na Maria Ionescu NU dv. sunteti peroana vizata .
Sorry pt.misunderstanting.
Cu acelasi respect pentru AVIATORII adevarati
Cornelia Popescu
cornelia
cornelia

Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/02/2011
Localizare : bucuresti

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de DON CARLOS Sam 28 Feb - 10:41

Pe acest subiect al piedicilor puse in legatura cu pensia, aveti multa dreptate. In schimb, sunt convins de faptul ca ati avut ocazia sa cunoasteti si AVIATORI adevarati care au zburat sau zboara categoria aIV-a.

DON CARLOS

Mesaje : 23
Data de inscriere : 14/02/2015

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de SPEEDY G. Sam 28 Feb - 11:56

VOI nu trebuia sa fiti de la bun inceput in ac. lege , pt.ca asa cum ati recunoscut a fost conceputa de cei de la linie ,NU de voi .
TREBUIA sa va faceti legea voastra in functie de categoria voastra si de conditiile VOASTRE de zbor ,NU sa intrati pe usa din dos si acum emiteti pretentii ".  SA FEREASCA CEL DE SUS AVIATIA IN CARE LEGILE SUNT FACUTE DE STEWARDESE, NU DE CATRE AVIATORI. E adevarat ca marlania este un accesoriu unisex, dar unii chiar exagereaza. A debita orice enormitate cu tupeu nu poate fi o solutie. Unii chiar trebuie sa-si vada lungul nasului. Uneori chiar ma intreb daca insotitorii sunt "naviganti" sau "aeropurtati" caci ei nu navigheaza pe nimic, sunt doar purtati ....  Eeh ? Cum va suna asta ? Revin si precizez, tupeul nu poate inlocui caracterul sau pregatirea. Asta daca nu suntem la usa cortului.

SPEEDY G.

Mesaje : 126
Data de inscriere : 01/05/2011

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de DON CARLOS Sam 28 Feb - 14:43

Apropo de ce scria d-na Cornelia mai sus...
https://istoriiregasite.wordpress.com/2010/03/21/vorbe-memorabile-cat-o-sa-ne-mai-pui-rabdarea-la-incercare-catilina/
"
Cât o să ne mai pui răbdarea la încercare, Catilina?"
O farama de rabdare si speranta acum, in al 12-lea ceas!
Sanatate multa!

DON CARLOS

Mesaje : 23
Data de inscriere : 14/02/2015

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de cornelia Sam 28 Feb - 16:51

Cine esti tu Speedy , asuma-ti , fii BARBAT si spune acum tare si clar ( ca la aviatie : loud and clear)
 CUM te cheama ?.
 De unde vii ?
Stewardesele au contribuit impreuna cu " pilotii automati "la aparitia Lg.223/2007, ca si acum de altfel , la aparitia actualei legi.
Am cerut argumente pertinente NU insulte , si tu ce faci ?
Ce inseamna ac. termeni : usa cortului, tupeu, aeropurtati , marlanie, lungul nasului ?
Dar,stii , ai ghicit n-am sa ma cobor la nivelul tau , vorba lui Creanga ,"pana la genunchiul broastei", si am sa-ti prezint urmatoarele ARGUMENTE in favoarea pozitiei noastre la bordul aeronavelor de pasageri.
De JAR-OPS ai auzit ?!
NU, sunt sigura ca nu, daca ai fi auzit macar , nu sa si studiezi capitolul care te intereseaza n-ai mai fi insultat pe nimeni fara motiv .
PERSONAL AERONAVIGANT suntem si datorita ac. " REQUIREMENT", si mai ales pentru simplul motiv ca am dat tot felul de examene medicale , la A.R.A.,simulatoare si la Buh, Zurich, Dubai , oare le-om fi trecut cu pile ?!
AVEM BREVET cu calificari si licente ANUALE !
Revenind "a notre moutons " Legea 223/2007 si cea de acum reprezinta si contributia STEWARDESELOR la aparitia lor,precum si a " pilotilor automati
DECI ,asa cum am spus 100% a celor de la TAROM , iar " academicienii" , etc,se lupta pe unde pot depunand tot soiul de amendamente si sesizari , chipurile , ca ar fi discriminati.
 De ce sunteti discriminati ? ??
 Se calculeaza la noi altfel decat la voi ??
NU se face media la fel ???
Adica pe 12 luni ?
Aaaa, ca voua va iese o medie mai mica decat cea a "pilotilor automati ", asta este altceva.
Invatati la fel ca ei , munciti la fel ca ei , in ac, conditii ca ei si apoi emiteti pretentii .
Nu va mai comparati cu salariul unui STW. ca nu ele sunt etalonul vostru , etalonul vostru TREBUIE sa fie un alt AVIATOR ADEVARAT.
Daca atat primiti ,inseamna ca de atata ati muncit .
In momentul de fata NU se discuta SALARIZARE se discuta legea PENSIEI, pensia este rezultatul SALARIZARII. = Acolo = la SALARIZARE ,este buba , NU la STW.
Rugamintea mea este sa va potoliti si NU mai puneti bête in roate , ca totul se plateste pe lumea asta NU in cer.

Cu deosebita stima si consideratie pentru AVIATORII ADEVARATI
Cornelia Popescu

P.S.
DACA nu stiati , va mai spun odata ACUM se discuta RAPORTUL presedentiei NU LEGEA in sine . Mai clar de atata NU stiu cum sa va spun . Adica ,daca se admite sau se respinge RAPORTUL . Legea RAMANE asa cum a fost !!!!
cornelia
cornelia

Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/02/2011
Localizare : bucuresti

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de cornelia Sam 28 Feb - 17:15

PT. DON CARLOS,
Aveti drepatate OAMENI ADEVARATI sunt peste tot in lume ,am mai spus, postarea mea are tinta acele personae care fac parte din randul celor pentru care eu am o stima si un respect deosebit , dar din pacate caracterul lasa de dorit.
Mai repet odata NU sunt vizati AVIATORII ( oameni cu caracter puternic, determinati , etc ), ci aceia care...se stiu ei bine care si pe deasupra mai sunt si lasi se ascund in spatele unor pseudonime.
Cu stima
Cornelia Popescu
cornelia
cornelia

Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/02/2011
Localizare : bucuresti

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty PT SPEEDY GONZALES

Mesaj Scris de Marcu A Dum 1 Mar - 8:56

VOI nu trebuia sa fiti de la bun inceput in ac. lege , pt.ca asa cum ati recunoscut a fost conceputa de cei de la linie ,NU de voi .
TREBUIA sa va faceti legea voastra in functie de categoria voastra si de conditiile VOASTRE de zbor ,NU sa intrati pe usa din dos si acum emiteti pretentii ".  SA FEREASCA CEL DE SUS AVIATIA IN CARE LEGILE SUNT FACUTE DE STEWARDESE, NU DE CATRE AVIATORI. E adevarat ca marlania este un accesoriu unisex, dar unii chiar exagereaza. A debita orice enormitate cu tupeu nu poate fi o solutie. Unii chiar trebuie sa-si vada lungul nasului. Uneori chiar ma intreb daca insotitorii sunt "naviganti" sau "aeropurtati" caci ei nu navigheaza pe nimic, sunt doar purtati ....  Eeh ? Cum va suna asta ? Revin si precizez, tupeul nu poate inlocui caracterul sau pregatirea. Asta daca nu suntem la usa cortului.


Ma  gindesc  ca multi intra   si  citesc  aceste postari,  stau  si  ma minunez  ce  cultura  au unii respectiv  ma  refer  la  ACEST  SPEEDY  care   se  vede  ca  este un  frustrat  , are  o ura  excesiva impotriva  femeilor  mai ales  impotriva  stewardeselor.......Tonul mitocanesc  ura  impotriva  unei  categorii de  munca  . despre  care  habar  nu ai  . LA  ACEASTA  LEGE  AU PARTICIPAT  SI IB SI PILOTII, SINDICATUL  PERSONALULUI NAVIGANT  TAROM. Pentru  cultura ta  shmechere   de  2 lei  (care  nu ai  curajul  sa  te   semnezi  cu numele  adevarat,  asta  denota  tupeul verbal  in spatele mascarii identitatii adevarate)  da  suntem Personal Navigant  nu facuti  de unii si altii, avem licente  si brevete .  traininguri  in tara  si strainatate  cu  diplome  de  atestare, Noi  sunt   la bordul  avioanelor  ptr  safety   STII ASTA  MAI SPEEDY   GONZALES..?.....lasa o moarta  ca  esti un Neica Nimeni  caracter  . Daca aveai ceva  educatie  si bun  simt  nu atacai pe altii sa ti rezolvi o  nemultumire.  Cere ti  drepturile  decent   unde  tebuie  stiind  ceea  ce  meriti  si  ce  ti  se  cuvine, nu atacind  pe  altii,  Mizeria verbala  pe  care  ai  scuipat o  sa te plezneasca  inapoi . Ai curaj  sa te intinlesti  cu noi  stewardesele  sa  avem o explicatie?   daca  nu  Plimba te   si  roaga te   pt  caracterul mizerabil   de  care   dai dovada .  Mi  ar    fi  rusine   sa ies  in lime  cu unul asa  ca tine   esti  de  risul lumii.  Daca  vrei polemica   semneaza te   sau Gheorghe  Preda  dorim  sa  stim  cine  este  personajul  sa  stim cine  ne  ataca  ( altfel esti partas  la  aceasta  atitudine)
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de cris Dum 1 Mar - 9:12

Normal ar fi sa opriti aceasta discutie. Nu face bine nimanui si nici nu are vreo importanta in momentul de fata. Dati-va intalnire in oras si porcaiti-va cat vreti daca aveti de ce, dar nu mai incarcati forumul asta cu discutii fara rost.
cris
cris

Mesaje : 69
Data de inscriere : 23/02/2011

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Marcu A Dum 1 Mar - 11:47

@Cris

  Cris normal ar  fi fost  sa  fi aparut  cu un comentariu  la  adresa atacului lui Speedy . NU AM NIMIC PERSONAL CU ACEST PERSONAJ   el isi permite  atacuri  si jigniri la  adresa stewardeselor   ( nu si stewarzilor  vad),   Eu  am aparat categoria  din care  am  facut parte  siunde am muncit 32  de  ani.
 Forumul  este incarcat cu porcarii ca  asa ii place  lui Preda  Ghe.  Ar fi  trebuit   sa  l blocheze, nu a  facut  decit  comentarii gen atac  si  jigniri  mereu,  la  adresa  unor  college  cu  care  Preda  a  zburat  si  ne  cunoate  munca .  Ceilalti  care  va  treziti  comentind  la  adresa  noastra  e  bine  sa va  abtineti  ca  nu  cunoasteti  in ce  consta  aceasta  meserie  si ce  implica,  Pilotii nu  ar  putea  salva  singuri  viata pasagerilor  fara noi... Asa ca ......   back off ..cu impacarea,(puteai spune  sa  si ceara  scuze  )  Nu  are nici  clasa  nici  educatie.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Dan Grecu Dum 1 Mar - 13:18

Stimate doamne Cornelia si Aura,colegul si prietenul nostru Doru Varlan posta pe Facebook o vorba inteleapta,zic eu,"nu lasa i.....i sa-ti strice ziua" si cred ca e un sfat bun,nu cred ca trebuie sa-mi omor eu neuronii pentru ca oaresice "tovarasi"cauta sa mii distruga .
    Cornelia si Aura ,dupa cate mai tin minte,aveti dreptate cu acest Speedy,din cate imi aduc aminte e ceva neam cu un personaj de la TAROM si ar fi zburat si el pe la sportiva ceva ore,daca nu ma insel,domnul preda poate sa confirme sau sa infirme.Dar nu aceasta e problema ,el este ca un purtator de cuvant a celor care nu au avut taria de a iesi la "batalie "alaturi de initiatorii legii 223 ,sa fi venit si ei cu idei ,propuneri si sustineri din partea lor ,dar de :cine ar mai fi incins gratarele ,vorba unora dintre ei .Au avut ocazia si au profitat de munca altora fara baremi sa multumeasca pentru asta ,de asta l-au atacat si au aruncat cu noroi in munca echipei de initiativa pentru legea 223 printr care si Costica Manolache ,care a depus o munca pentru care a primit numai suturi in c-r si de la fostii colegi de la sportiva ,mai ales ,cat si de  la taromisti. 
Legea 223 este rodul muncii unei echipe formate din AVITORI ,TAROM,SPORTIVA SI UTILITARA,iar cei care au sarit calul profitand de lege nu au fost cei de la TAROM,deci domnulei,cfare te ascunzi dupa un pseudonim las-o balta si vezi de treburile tale si nu te mai baga in seama daca nu esti in miezul problemei

Dan Grecu

Mesaje : 20
Data de inscriere : 12/12/2012

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de cris Dum 1 Mar - 13:45

Dna Marcu A. Aveti o parere si eu o respect. Respect parerea fiecaruia, doar nu putem fi toti asemenea. Doar ca  nu sunt de acord (e punctul meu de vedere) sa ne improscam cu noroi in public. E urat si indiferent de ce crede unul sau altul, e si necivilizat. Ma refer la intregul discutiei, nu la cineva anume.  Legea este aproape gata si nu vad ce rost mai au aceste discutii contradictorii acum. O zi de martisor minunata. No hate.
cris
cris

Mesaje : 69
Data de inscriere : 23/02/2011

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de cornelia Dum 1 Mar - 14:05

Cris, sorry pt.ac.apelativ , nu stiu daca esti d.na sau domn, multumim pt urare, dar in locul D.nei Marcu , am sa va raspund eu de la ce a pornit ac. polemica .
Aveti dreptate Legea este gata, dar sunt cativa ( academicieni) care au depus din nou sesizari la Cam.Dep. ,deci problema este ca este posibil ca lg.sa fie din nou intarziata.... asta era de fapt cuiul lui Pepelea.

Cu stima
Cornelia Popescu
cornelia
cornelia

Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/02/2011
Localizare : bucuresti

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de DON CARLOS Dum 1 Mar - 17:25

Tuturor doamnelor si domnisoarelor, le doresc acum, de 1 MARTIE, 
                         O PRIMAVARA DE IMPLINIRI!

DON CARLOS

Mesaje : 23
Data de inscriere : 14/02/2015

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty chiar am uitat?

Mesaj Scris de robi Dum 1 Mar - 19:09

La multi ani fetelor!                                                                                                                                                                        ati uitat k trebuia sa luam pensia din 1 ianuarie?                                                                                                                                  prin minciuni si acte false parasutele,academicienii,sportiva si prin grija cumnatului lui Manolache nu am luat nimic.                                          dupa cum bine stiti cumnatul lui Manolache s-a erijat in lider sindical (0 minciuna)si cu un act fals de la Academie                                          a dezinformat presidentia.sa nu uit,pilotul Speedy cu cite ore de zbor ai iesit la pensie?

robi

Mesaje : 50
Data de inscriere : 01/03/2015

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Marcu A Dum 1 Mar - 19:31

Buna   seara.

Multumesc  domnilor ( Robi  si   Don Carlos ) pt  felicitare.   Chiar  uitasem  ca  mai  exista   si oameni  deosebiti  in  rindul  nostru,  ( Tarom) 
  Cam putin barbati  totusi  sa  zica " La multi ani " de  1  Martie.....noroc   ca   s  au gindit 2. Apreciez  gestul.
 Va multumesc.  o   seara  placuta  tuturor

ps 

D  na  Plumb  a  spus  ca in februarie  termina  cu legea  "aviatorilor" ....asta  e   nu  a  fost   sa  fie,  cine   stie  cind  vom fi  repusi  in pensia  de   serviciu, nici un  termen  nu  a  fost  adevarat.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de ion radulescu Mar 3 Mar - 11:56

ADOPTARE (tacita?) PRIN DEPASIREA TERMENULUI - O FI ADEVARAT ?!...va rog, pareri de la cunoscatori in domeniu..
http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.termene

ion radulescu

Mesaje : 1
Data de inscriere : 07/09/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de cornelia Mar 3 Mar - 13:20

Din cate stiu eu, NU este posibil intrucat este lege organica ....
Cu stima 
Cornelia Popescu
cornelia
cornelia

Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/02/2011
Localizare : bucuresti

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Mar 3 Mar - 13:48

Am inteles ca la 20 00 va fi Rovana la Romania TV. se pot pune intrebari  inainte de emisiune.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Marcu A Mar 3 Mar - 16:59

Mie  mi   se  pare  ca  nu ne incadram in nici o  situatie   daca   cititi  bine. Camera  Deputatilor  nu  e  prima  camera  sesizata 


Initiativele legislative înregistrate la Camera Deputatilor ca prima Camera sesizata la care expira termenele prevazute la art.75 alin.(2) din Constitutie în urmatoarele 10 zile0
Toate initiativele legislative înregistrate la Camera Deputatilor ca prima Camera sesizata pentru care decurg termenele prevazute la art.75 alin.(2) din Constitutie21
Initiative legislative înregistrate la Camera Deputatilor ca prima Camera sesizata si considerate adoptate ca urmare a depasirii termenului de adoptare, potrivit art.75 alin.2 din Constitutie2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004
Initiative legislative înregistrate la Senat ca prima Camera sesizata si considerate adoptate ca urmare a depasirii termenului de adoptare, potrivit art.75 alin.2 din Constitutie
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Marcu A Mar 3 Mar - 21:12

D na PLUMB 
                  pina la PASTE  SE  APROBA  SI LEGEA  Personalului  NAVIGANT

asta  e  ultima  data......mentionata.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de costel Mier 4 Mar - 11:44

minutul 47 http://www.romaniatv.net/emisiune/ora-de-varf_836.html

costel

Mesaje : 16
Data de inscriere : 14/05/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Mier 4 Mar - 17:10

Deschideti pdf-ul pentru a vizualiza punctul de vedere al Guvernului!



Sanda Visan
Atașamente
53 indice2 - Pagina 4 Attachment
pvg612.pdf Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.(89 KB) Descarcat de 2 ori


Ultima editare efectuata de catre Admin in Joi 5 Mar - 3:05, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de popescu nicolae jr Mier 4 Mar - 18:18


popescu nicolae jr

Mesaje : 124
Data de inscriere : 19/02/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de alecu t Mier 4 Mar - 20:03

In sfirsit,a aparut pct-ul de vedere pozitiv al guvernului...intrebarea care urmeaza este cu schepsis:dupa com.de munca in cam dep,dupa votul final,dupa promulgare la pres.,dupa monit.oficial,ce urmeaza? Ei bine, NORMELE METODOLOGICE DE APLICARE A LEGII,care in mod normal ar merge cu termenul de 30 zile de la monit.oficial,insa avem si alte experiente triste din trecut cu aceste norme care se dau cu mare intirziere.Sa speram ca aceste norme fiind in curtea d-nei min Plumb,le va accelera la maximum si totodata ca nu vom avea alte surprize neplacute cu continutul acestor norme...ar mai fi ceva: la emisiunea de la Rom tv,nu s-a specificat care Paste 2015 sau 3015?

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de cris Joi 5 Mar - 9:25

http://www.cdep.ro/co/sedinte.lista?tip=7&an=2015
Legea noastra NU intra nici pe data de 10 martie in comisia pentru munca si protectie sociala.
cris
cris

Mesaje : 69
Data de inscriere : 23/02/2011

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Joi 5 Mar - 11:14

Doamnelor domnilor e treaba politica. Termenele.... sa nu avem pretentia sa se respecte. Nu putem sa gindim nimic logic. Totul sta sub hazardul lor.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de costel Joi 5 Mar - 17:01


costel

Mesaje : 16
Data de inscriere : 14/05/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de fredz Joi 5 Mar - 17:03

Guvernul s-a gandit sa foloseasca banii nostri pentru ceva chestii de imagine iar noi sa intram in plata dupa rectificarea bugetara din luna iunie .

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de alecu t Joi 5 Mar - 17:37

...deci tot de Pastele din 3015...

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de fredz Joi 5 Mar - 19:39

La ora 22 la Romania TV vine din nou D-na Ministru . Sa vedem 
ce basme ne mai spune .

fredz

Mesaje : 58
Data de inscriere : 04/12/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Joi 5 Mar - 20:34

Am transmis urmatorul mesaj:
"Pensionar aviator. Preda gheorghe. Doamna ministru este membra in comisia de munca. De ce legea aviatorilor se amina saptamina de saptamina de o luna si o saptamina de a fi luata in discutie. Presiunea in rindul aviatorilor este maxima." 0735901993 tel. Romania Tv
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de pitic dorian Joi 5 Mar - 21:35

Vor sa introduca impozitarea progresiva si ca urmare trebuie sa ne mai amane legea.
Admin are dreptate, este un joc politic si din aceasta cauza totul pare confuz si lipsit de logica.

pitic dorian

Mesaje : 3
Data de inscriere : 21/01/2013
Varsta : 66

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Joi 5 Mar - 22:46

Poftim de vezi!!! Doamna ministru, ne-a telegrafiat in 2........3 saptamini.
Una intrebi si alta te telegrafiaza sa scape de tine. Cit de credibil poti fi?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de alecu t Vin 6 Mar - 5:19

Oameni buni,de ce sinteti atit de pesimisti? La urmatoarea aparitie va fi:analizam,calculam...numai minciuni,chiar nu va prindeti? Eu sint foarte optimist,mai ales cind vad ca tocmai com de munca din cam dep o lalaie,si apoi de unde au mai scos-o pe aia ca "se va mai adauga 4000lei"? In lege nu apare asa ceva,sa fie cumva iarasi o indemnizatie fixa? Este tulbure rau!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de DON CARLOS Vin 6 Mar - 10:50

D-l ministru al finantelor spunea, zilele trecute, ca este imposibila impozitarea progresiva in urmatorii doi ani. Altele cred ca sunt motivele pentru care se intarzie.

DON CARLOS

Mesaje : 23
Data de inscriere : 14/02/2015

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Admin Vin 6 Mar - 10:56

4 000 RON inseamna media pensiei aviatori + grefieri. Trebuie sa ascultam cu atentie.
Legea 223/2007 modificata nu este in pericol. Acum nu este vorba de fondul legii, ci daca se admit sau nu parerile lui Basescu.
Ce ne tine in tensiune este TIMPUL.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Sam 7 Mar - 3:47, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

53 indice2 - Pagina 4 Empty Re: 53 indice2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum