taromistii

Respecta si vei fi respectat

In jos

Respecta si vei fi respectat

Mesaj Scris de P. Bozga la data de Joi 24 Mar - 11:13

Respectul in Aviatie

In viata am invatat multe lucruri dar nu am uitat niciodata ce m-au invatat parintii mei cand eram mic
RESPECTA SI VEI FI RESPECTAT.

Aviatia este profesia unde profesionalismul nu poate fi pacalit ,unde un coleg te “cantareste “ dupa cat de sigura ii este viata lui in mainile tale, acest lucru este valabil pentru orice aviator indiferent de functia de la bord, dar in mod special pentru pilotii comandanti de aeronava.
In aviatie am invatat ca respectul se castiga ,nu se impune.

Sunt oameni care cred ca respectul trebuie impus
Din aceasta categorie fac parte oamenii care au o parere foarte buna despre ei si care in viata de zi cu zi isi lauda performantele oricui vrea sa-l asculte, au impresia ca ei sunt centrul universului ,ca numai ceea ce spun ei este important ,ceilalti nu sunt decat niste auxiliari pe care el trebuie sa-i foloseseasca
De regula prin pozitia lor incearca sa impuna respectul celorlati fata de de ei, prin glas autoritar, prin masuri de forta si nu de putine ori atunci cand vad ca nu sunt respectati ii pedepsesc pe “vinovati”.
Acesti oameni sunt ”respectati” numai cand sunt de fata si de multe ori dupa ce au plecat in spatele lor nu auzi cuvinte prea frumoase.

Cei care cred ca respectul trebuie cerut
Din categoria celor care cer respect sunt cei lipsiti de autoritate dar care conjunctural au ajuns in pozitii de conducere si care de fiecare data clameaza sa fie respectati
De obicei nu prea au parte de ceea ce cer cu insistenta nici in prezenta lor si cu atat mai putin in lipsa lor.
Sunt fie oameni mai putin pregatiti profesional fie oameni cu o personalitate modesta si de regula astfel de oameni raman in pozitii secundare
Este o categorie rar intalnita in aviatie, personal cred ca nu ei sunt vinovati cat cei care i-au promovat

Cei care cred ca respectul trebuie castigat
Acesti oameni castiga respectul prin comporatmentul lor , prin ceea ce stiu si fac, prin respectul pe care il acorda in primul rand ei celorlalti.
Ei nu vor sa impuna respect si nici nu-l cer ci ,pur si simplu il primesc fara sa faca mimic special pentru asta.
Acesti oameni nu fac nimic altceva decat sa-si faca treaba cat mai bine, cat mai profesionist, cat mai corect ,atunci cand au o situatie speciala cer si parerea celorlalti, nu braveaza in ceea ce fac , nu cauta situatiile dificile sa arate de ce sunt ei in stare dar sunt intodeauna pregatiti sa rezolve o astfel de situatie
In aviatie unde viata ta depinde de profesionalismul colegului tau respectul se castiga si se pierde foarte usor.
Cunosc multi oameni din aviatie care si-au facut meseria cu profesionalism, cu modestie atat piloti cat si specialitatile cum le numim noi ,adica navigatori ,mecanici de bord , radiotelegrafisti sau insotitori de bord.
Mi-am dorit intodeauna sa fac parte din aceasta categorie

Din pacate mai este o categorie Cei care au pierdut respectul
Daca cei din primele doua categorii nu sunt prea afectati si isi duc viata inainte fara reprosuri si remuscari , daca au ocazia isi vor impune sau cere respect atunci cand viata ii va pune din nou in pozitii privilegiate, cei din ultima categorie devin niste oameni tristi ca niste bolnavi incurabili

.

P. Bozga
Vizitator

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum