taromistii


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

taromistii
taromistii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Negocieri

+12
bratosin ion
SPEEDY G.
cornelia
mardare100
Lili Codreanu
popescu nicolae jr
Marcu A
magduuu
Admin
Calin
Maxim
alecu t
16 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Negocieri Empty Negocieri

Mesaj Scris de alecu t Lun 11 Aug - 20:18

Stie cineva daca negociatorii nostrii (de la ANAP) au mai vizitat-o pe d-na Plumb,la niste discutii amiabile,pt ca se apropie reluarea activitatii Parlamentului iar noi nu avem o situatie clara a ceea ce se va discuta acolo,si nu vom putea lua o pozitie clara in Parlament,sau ramine indemnizatia si basta?

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Maxim Lun 11 Aug - 23:38

Da, conducerea ANAP se preocupa, discuta cu cei de la M. Muncii, cu parlanentari...
Dar si dumneavoastra, cel ce intreba, ca si cei care nu intraba puteti sa faceti cate ceva in acest sens. Trimiteti scrisori, petitii, sustineri catre premier, catre ministrul muncii, catre parlamentari. Folositi orice prilej: cu ocazia unei candidaturi, a unei realizari, a zilei de nastere..., cand mai trece pe lumea cealalta acte un aviator, cand mai auzim de un accident de aviatie ori cand aviatorii romani realizeaza lucruri deosebite.
Amintioti-le de noi si de promisiunea "dreptate pana la capat"!
Asa putem sprijini reprezentantii ANAP sa discute cu decidentii.

Maxim

Mesaje : 36
Data de inscriere : 07/03/2011

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Calin Mar 19 Aug - 19:47

body,html { overflow-y: hidden; overflow-x: hidden;}
Surse: Pensiile speciale ar putea fi reintroduse

Calin

Mesaje : 11
Data de inscriere : 06/02/2013
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : pilot

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de alecu t Mar 19 Aug - 20:54

Mda...alte minciuni.de dupa concediile lor...dupa cum scrie se poate intelege ca toate astea sint pt la anu' in bugetul lui 2015 !!!!!! si tot asa vere,doar,doar ne-or pacali si cu alegerile astea! Pai nu vedeti ca acum se ocupa de mamici si pensionari cu amnistii  financiare (sint vreo 35000 de oameni=voturi) despre noi azi nici o vorba n-a scos m-dame Pb,de la pupitrul guvernului,ei de asta ce ziceti? Sa mai credem ceva?

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Mar 19 Aug - 22:37

Eu am inteles urmatoarele:
La Romania tv sa spus ca s-a discutat in guvern posibilitatea ca in 2015 sa se revina la pensiile speciale. Ca va trebui sa se discute cu FMI si CE ( NB pentru scaderea CAS cu 5% FMI si CE nu au fost de acord ) Cei care au participet ladiscutii toti au fost de acord cu ideea.
Cine a discutat in guvern nu se stie dar foc fara fum nu exista. Poate fi o mare pacaleala. O noua bomboana otravita sa nu facem valuri pe perioada campaniei electorale.
Parerea mea este ca trebuiesc intesificate actiunile, mai ales ca legea PLX 612 este in faza finala lipsindu-i doar avizul comisiei de munca si poate fi trimisa in plen. Sa fie trimisa in plen si votata ,si sa fie completata cu data de  cind se va aplica.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de magduuu Mar 19 Aug - 23:21

"Sa fie trimisa in plen si votata, si sa fie completata cu data de cind se va aplica."

Da, dar sa fie trimisa in plen FARA amendamentele viclene ale Ministerului Muncii.

magduuu

Mesaje : 104
Data de inscriere : 02/03/2011

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de alecu t Mier 20 Aug - 12:37

Pai,daca nu se rezolva pina in alegeri...Ponta va fi presedinte probabil,va zice ca a dat inpoi pensiile,va fi alt prim ministru pus,ala se va scarpina in cap si-n alte parti,ca sa vedem,sa facem un proiect ceva,m-dame Pb zice din nou ca socoteste si-n doua saptamini se rezolva (a mai zis-o p'asta cu doua saptamini,si lulu...au intrat in concediu,sic!) si uite asa prin parlament s-au respins-aminat toate legile noastre si-n plus pe cele doua legi 209 si 612 guvernul a dat aviz NEGATIV! si n-a trecut nici o lege....ce mai vreti? La anul,dupa alegeri se rezolva?????? Ha,ha,pai de la anul Ponta nu mai are nici o treaba,el a promis destul,sacii sint in car,deci pot incepe noile taxe si eventual impozitul progresiv!!!!! ce pensii speciale????? glume vere!!!! Ascultati aici:daca nu se rezolva pina in alegeri (pt ca au nevoie de fiecare vot!) adio mama,ne-a ciuruit,vom vedea un mare CIUCIU,putem muri in continuare cu un zimbet larg pe fata....si atit.Asa vad eu viitorul apropiat.....

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de alecu t Sam 23 Aug - 18:38

Stimati colegi,acum 5min.la Romania tv s-a emis o noua pastila otravita:pensiile speciale nu sunt aprobate de ue.fmi,etc,etc decit din 2016 incolo,si atunci daca vor fi fonduri....s-a aruncat pe piata si asta,iar in capul listei cine era? ati ghicit:aviatorii,deci se foloseste aceeasi metoda ca boc de invrajbire a categoriilor de oameni,probabil ca au prea multe voturi asigurate si nu mai au nevoie de cca 25.000 cit sintem cu toate cat lierele c-h plus familii...deci chiar ei ne indica cu cine sa votam,si o vom face cu siguranta!!!!! Deci,ca mai sus:un mare CIUCIU numit dreptate pina la capat,din pacate se pare ca asa va fi.....

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Marcu A Sam 23 Aug - 19:54

buna  ziua  stimati aviatori,
 am intrat  sa  va felicit  pt  indirjirea  de care ati dat dovada  sa nu acceptati pomana,  Vi  s a  raspuns  elegant  ca nu o  sa  o dea. (cu forta  sa ti dea bani cineva nu se poate) Faptul ca in   scrisoarea petitie ati dat dovada  de  un character    josnic, l ati jignit pe Ponta in toate felurile,  doar ii adresati o scrisoare  sa  va dea pensiile speciale, merita sa I ziceti si "bine  ati facut" ca  acum va puteti bucura de  rezultat, FELICITARI  SI  SA FITI MINDRI CA I ATI ARANJAT PE TOTI. Nu o sa primim NIMIC  SA VA FIE CLAR.   Nu vi  s a  parut ciudat ca  era ingrijorata d na ministru  ca  "au aviatorii rate si nu au banii sa plateasca.....(Mertz urile si vilele). Va mirati  si voi  de  rezultat   dar e  prea tirziu,  cind  va spuneam putin control  domnilor  ati sarit la gitul stewardeselor  ne  ati jignit in fel si chip  atit poate capacitatea intelectuala a unora  ii stim doar( Preda .Popescu. C I stul caruia ii scriam  etc ) Deci inca odata bucurati va si sarbatoriti victoria  o  sa  stati cu cit aveti  si "sa traiti bine"  mindri  si fara pomana. Sa nu mai aud   de voi   ati nenerocit  multa lume cu incapatinarea  voastra prosteasca, V am mai spus  repetati va in gind  sunteti piloti nu Dumnezei si guvernatii jigniti v au pus  cu picioarele pe  pamint /dupa contributii si fara pomeni. PENTRU CEI CARE  SE  FELICITAU CA AU REUSIT  SA OPREASCA INDEMNIZATIA  SA LE FIE RUSINE. Puteam lua indemnizatia   o perioada  si daca dadeau legile f  bine  luai ceva pina atunci. nu stateai (mindru ca Preda )  cu pensia doar.  Sa nu strergi mesajul PREDA  GHEORGHE  CA VEI FI UN OM DE NIMIC  ASUMA TI CEA  CE  AI FACUT SI CUM AI ACTIONAT.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Sam 23 Aug - 21:04

Aurica,
I-ti apreciez puterea de intelegere insa nu -ti pot rasunde.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de popescu nicolae jr Sam 23 Aug - 21:08

Nu toti se multumesc cu BACȘÍȘUL lasat de client

popescu nicolae jr

Mesaje : 124
Data de inscriere : 19/02/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Marcu A Sam 23 Aug - 22:47

Poate   se intelege bine   este f  clar  explicat aveti ceea ce  ati cerut.

http://www.ziuaveche.ro/actualitate-interna/social/revin-pensiile-speciale-guvernul-ia-in-calcul-aceasta-idee-244200.html/

pt  dl Popescu
  mai bine  fara  bacsis nu ne  coborim la  asa un statut.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Lili Codreanu Sam 23 Aug - 23:17

Dragii mei...are dreptate Marcu A....nu o sa mai primim nimic...nici macar bacsis...chiar nu vreti sa intelegeti ca refuzul de a primi indemnizatii a dus la o situatie f.convenabila ptr deci denti...??!!?? S-a facut o promisiune de revenire la pensiile speciale...tocmai ptr a amana cat mai mult....poate la "Sfantu' Asteapta, rezolvarea acestora ...oare,nu era mai bine sa acceptam indemnizatiile...la fel ca diplomatii...si sa asteptam rezolvarea pensiei speciale "cu bani in buzunar"....zic si eu...???!!!???

Lili Codreanu

Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/04/2011

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Sam 23 Aug - 23:38

In anuntul facut pe romania tv se spune cu data recenta de catre ministra ca se va cauta calea de revenire la legea pensiilor aviatorilor. Pe o inregistrare mai veche (o luna in urma) Ponta spune ca FMI nu este de acord cu revenirea. Comentatoarea trage concluzii ca S-AR putea ca FMI sa se opuna din nou, caz in care vor fi prinse pensiile in bugetul ce se construeste in 2015 pentru 2016.
Este tot o aminare pina in octombrie,in loc de septembrie.Pina atunci probabil se va judeca procesul de la PLOESTI (recursul cu procesul in care sint si mostenitorii lui IOVAN )
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Lili Codreanu Dum 24 Aug - 0:08

Oh,Doamne....Gica....CHIAR NU INTELEGI NIMIC...o sa pierdem tot...nicio amanare nu ne este favorabila ...chiar vrei sa punem pariu??!!??

Lili Codreanu

Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/04/2011

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Marcu A Dum 24 Aug - 0:44

Aveti  speranta  ca  procesul  de  la Ploiesti o  sa fie  cistigat?  Poate  ar  fi momentul sa intelegeti  ca raspunsul e nu
E greu sa  pricepeti ca Ponta  a dat negativ  la proiectele  legii speciale?
va mai dau aici odata  sa vedeti si cititi pina intelegeti
"
La începutul lunii iulie, premierul Victor Ponta a declarat că Guvernul a propus grefierilor şi personalului navigant acordarea unei indemnizaţii speciale, care să acopere tăierile din anii anteriori, dar aceştia au refuzat, solicitând în schimb revenirea la vechea lege a pensiilor, operaţiune considerată aproape imposibilă.
“Dânşii nu vor, pentru că spun că vor să revină la Legea pensiilor, cea dinainte de Emil Boc, ceea ce este foarte greu în condiţiile actuale, aproape imposibil, ca să fiu foarte direct. Deci, dacă ne înţelegem şi le dăm banii aşa cum vrem noi, e în regulă, dar dacă ei ţin foarte mult la o chestie până la urmă şi de orgoliu, zic eu, probabil că va mai dura”, a spus Ponta la acel moment."

Deci daca vor banii asa cum vrem sa I dam noi BINE  DACA  NU  ASTEPTATI........PINA O  SA VA PLICTISITI . Orgoliu......si  necugetarea  o sa  va distruga  a  spus o si Ponta Sperati  in zadar  nu mai revin niciodata.  Poate mai drege "busuiocul "cineva  acum, desi  nu cred .
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Dum 24 Aug - 1:07

Fetelor va inteleg. Va cer sa ma intelegeti si voi. Puteti sa aveti orice parere cum si eu am parerea mea. Despre mine aveti o parere gresita. NU sint factor de decizie. Degeaba sint jignit.
Iar in speta (anuntul tv) incercati sa inversati ordinea celor doua mesaje adica Ponta intii si ministra a doua, ordinea cum au aparut. In rest fiecare gindeste ce crede ca e bine pentru el.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de mardare100 Dum 24 Aug - 2:19

D-na Plumb s-a referit in primul rand la aviatori si probabil se gandeste la legea plx 612
care ne-ar aduce pensiile aproape de 2010 . legea ar putea fi votata in dou saptamani,
Pentru noi si pentru celelalte categorii de legi speciale este o lege 209  la senat si cu aia se vor prezenta la fmi. Amendamentele la legea 612 pot face reduceri in procente la pensii ca sa elimine pe cele foarte mari sau indenizatii . Noi practic am putea sa cerem ca pensiile sau indemnizatiile sa fie mai mari si sa primeasca tot personalul navigant . In aceste momente mesajele dure chiar jignitoare la adresa  guvernantilor nu isi au rostul . Sau sunteti pe invers ?

mardare100

Mesaje : 3
Data de inscriere : 24/08/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Dum 24 Aug - 11:09

Domnule Mardare, nu se poate umbla la procente intrucit orice modificare in jos ar scoate din lege pe pe multi. stw-urile aproape toate plus alte persoane.
Nu aveti informatii suficiente sa va puteti da seama. Personal am incercat sa fac un amendament in sensul acesta si nu s-a putut. Legea 223 este f. echilibrata, ca din nimereala ca din stiinta nu pot sa spun.
In schimb legea 263 este total dezichilibrata. La aceasi munca, numar de ore, o persoana care a iesit inainte de 2007 si una care ise astazi este o diferenta enorma, peste 100%. Fenomenul este vizibil la transportul de calatori unde in 2007 sau dublat salariile de catre ministerul transporturilor fara cereri sindicale. De fapt la Tarom este marea problema. Pilotii care au prins ultimii sapte ani pina astazi  pensia calculata dupa 263 este peste dublu fata de pilotii iesiti la pensie inainte de 2007. Mai mult, peste 13 ani de aici in colo legea 223 va fi perimata va da o pensie mai mica decit 263
Avem discriminare din imperfectiunea legii 263 si din cauza celor care au cistigat in instante.E o brambureala totala si se va adincii cu vremea.
Indemnizatia este al treilea factor perturbator, unde unele persoane au pensiile apropiate de cuantumul dupa 223 si vor sari cu aproape dublu pe cind unii nu vor realiza nici macar 40% din pensia dupa 223.
Pentru unii e greu de inteles ce se intimpla, din lipsa de informatii. Asa ca virgulica cum o dai nu poti obtine o unitate chiar aplicind 223 dar e singura care se mai apropie de adevar.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum 24 Aug - 13:35, editata de 4 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Maxim Dum 24 Aug - 13:07

Nu vad de ce aceasta impacientare acum pe unii. Ce s-a intamplat, a declansat vreun declic ziua de 23 august?
Noi am pierdut in 2010 si nu acum in 2014.
Nu mai avem ce pierde si avem doar o singura directie, un singur tzel, sa castigam.

Demersurile facute dupa ultima discutie in Comisia de munca, de catre aviatori, aducerea la cunostinta premierului a hotararii noastre de a nu accepta indemnizatiile, a dus exact acolo unde am vrut. Asa cum puteti citi sau auzi la TV, cei de sus si-au nuantat discursul si au spus ca este posibila revenirea la pensiile de serviciu. Asadar nu am gresit cand am luat aceasta hotarare si-am adus-o la cunostinta celor ce decid.

Ceea ce intradevar nu este normal, e modul de adresare pe care-l au unii colegi, mai ales la adresa premierului. Nu este firesc, nu este constructiv, nu ne aduce nici un beneficiu daca jicnim, daca scoatem in evidenta aceleasi acuze si prostii aruncate de Basescu (de ex. plagiator)... Iar acest lucru se intampla atat aici pe acest forum, pe alte site-uri ca si pe facebook. Sunt mesaje ce ne fac deservicii poate chiar mai mari decat acea petitie a catorva colege ce voiau indemnizatii, petitie ce a facut destul rau.

Maxim

Mesaje : 36
Data de inscriere : 07/03/2011

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Marcu A Dum 24 Aug - 15:29

Pt Maxim

Ce rau a  facut petitia  in vederea acordarii indemnizatiei Dl Maxim?  Ne  am exprimat punctual de vedere  nu e  voie? Mergem asa cu turma.....nu mai gindim si noi? Ati cistigat dv cu Leg  special. Brava .NE LE VETI PRIMI   e  clar  doar  a  spus si PONTA ca  aveti  de  asteptat , in 2016  vor  fi altii la guvernare, nu aveti sustinatori  nici in media ,nici  social. Asta  a  fost asa  sa  va bucurati  de  reusita  dar  din vorbe  , faptele nu se  vor vedea. Dca  s a  renuntat la indemnizatie  cine  credeti  ca  mai discuta PLX612. NIMENI. o sa fie intr un sertar uitat  si sa  asteptati  o lege care  este  abrogate  si  nu o sa revina  . Poate  alta  da, pt  altii ,pilotii acestia "pa" nu mai apuca nimic. pina in 2016  mai disparem .......asa ca uitati si  nu va mai imbatati cu apa rece. Nu vreti  sa  acceptati  realitatea  asta e  altceva, O  sa vedeti in septembrie... nimic.  Pt unii chiar  e  f  tirziu  sa discutam de 2016  ( un an spus  asa  sa pricepeti ca  atunci vor fi altii si nu mai tine  de nici o promisiune) VI  S  A  OFERIT CEVA NU ATI VRUT  ACUM "LA  REVEDERE" POFTA IN  CUI. Am dori  sa  aveti respect  totusi pt  acele citeva college  care  au avut alta  opinie  , Suntem liberi  sa  ne  exprimam  desi unii dintre fosti nostril colegi chiar  au fost f  liberi in jigniri fara sa le faca nimeni nimic, Decenta  si respectul  ar  trebui sa  ne  caracterizeze pt  ca  am lucrat cu oamenii  si asemenea atitudini nu fac onoare . Nu trebuie   sa  facem polemici  sa  ne tot incrincnam in raspunsuri, daca aveti solutii  constructive  e  f  bine  ,daca  nu  tacerea  e  de  aur. NOI INSOTITORII  AM MAI PIERDUT INCA  ODATA DIN CAUZA PILOTILOR.
1 MISIILE
2 LEG 223 CALCULE (EI  bagind  in calcule  si misiile  insotitori nu, nu era voie)
3 Pensia  de  serviciu (din cauza  sumelor  aberante care  au sarit in vizorul tuturor)
4 Acum indemnizatia.

Felicitari,   .
 aceste lucruri sunt  reale nu am exagerat nimic
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de mardare100 Dum 24 Aug - 17:10

Deocamdata activarea legii 223 in 2016 este doar un zvon necomfirmat care a aparut
dupa intrunirea PSD de vineri . Pana la urma tot guvernul isi va asuma raspunderea
pe o lege care sa repare nedreptatile facute anterior personalului navigant . Personal
nu cred ca dupa doi ani de promisiuni sa nu se intamle nimic pentru categoria noastra
profesionala . Ar fi cel mai prost film pe care l-am vazut .

mardare100

Mesaje : 3
Data de inscriere : 24/08/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de alecu t Dum 24 Aug - 18:11

Deci,sa-i votam cu drag,nu?

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Maxim Dum 24 Aug - 19:39

Doamnei Marcu,

Din mesajul dumneavoastra transpare bucuria ce o aveti in ipoteza ca nu se va reveni la pensiile de serviciu.
Petitia dumnaevoastra a facut mult rau dar putea sa faca si mai mult rau pentru ca:
- dumneavoastra cei care ati initiat-o v-ati erijat in reprezentantii legitimi ai pensionarilor naviganti
- nu ati tinut cont de hotararea luata de ANAP, in adunarea generala, de respingere a amendamentelor cu indemnizatii
- ati dus la derutarea guvernului care era sa creada ca noi solicitam indemnizatii
- ati aratat guvernului ca suntem dezbinati si ca ne poate usor manipula
- nu ati tinut cont de cei peste 500 colegi care nu se mai incadrau acum in conditiile puse de amendamentul cu indemnizatii cu toate ca pe legea 223/2007 au avut dreptul si-au primit pensia pana in august 2010
- erati multumiti (multumite) daca 50 dintre dumneavoastra primeati cei 3000 lei fara sa va intereseze de ceilalti peste 1000 de colegi
- nu v-ati gandit la sotiile sau copii urmasi ai celor decedati care nu ar fi primit nici un leu ca indemnizatie exact asa cum s-a intamplat deja cu diplomatii
- nu ati tinut cont nici macar de colegii nostri care vor trece pe lumea cealata in perioada urmatoare, pentru ca nici urmasii acestora nu vor beneficia de indemnizatii
- ati declansat o disputa intre aviatori inclusiv prin lamentarile din comentariile la petitie, spalatul rufelor in public, darea in vileag a unor dusmanii mai vechi, ajungand la jicniri si la puneri la punct chiar in sanul categoriei insotitoarelor.

Spuneti ca ar trebui sa fim democrati, sa acceptam si alte opinii, inclusiv opinia dumneavoastra. Pai atat timp cat dumneavoastra v-ati exprimat opinia pe un forum unde am putut dialoga, nu v-a interzis nimeni sa spuneti ce vreti iar dumneavoastra ati aflat tot pe aceste cai, prin dialog, ca opinia majoritatii este alta.
Avem voie si noi la opinie, nu numai dumneavoastra, da?
Ori ceea ce ati facut dumneavoastra prin petitie, nu se cheama opinie ci solicitare, cerere, strigat catre guvern sa puna in practica amendamentul cu indemnizatia. Cand facem o petitie solicitam ceva, cu argumente, cu rugaminti, cu toate armele de convingere..., ori aceasta nu se cheama opinie.
Iar ceea ce spuneti in final vi se potriveste ca o manusa: tacerea e de aur si trebuia sa o aplicati. Prin legea 223/2007 ati beneficiat in medie de 80% din castigul dumneavoastra sau a categoriei dumneavoastra asa cum s-a intamplat si la piloto si la tehnicienii de bord. Daca nu ati fi fost incluse in 223 ati fi avut pensia conform legii 19/2010, ceea ce va ducea la pensia publica, in medie sub jumatate din ceea ce ati primit prin 223. Asa ca nu ati fost cu nimic nedreptatita. 
Acum nu ati pierdut indemnizatia pentru ca nu ati avut-o nici macar o clipa. In comisia de munca nu s-a discutat pe acest subiect ci doar s-a amanat discutia, daca va amintiti.

Pentru Alecu T,
Haideti sa nu amestecam lucrurile. Eu nu am auzit pe nimeni sa ne conditioneze trecerea legii de inscrierea intr-un partid sai altul ori de prezenta la vot. Nu cred ca mai suntem in '47 sa fim batuti daca nu votam cu cine vrem. Iar daca unii care au beneficiat de L223/2007 vor sa voteze cu cei ce ne-au taiat pensiile, e treaba lor si nu cred ca o sa-i ancheteze cineva pentru asta.

Maxim

Mesaje : 36
Data de inscriere : 07/03/2011

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Marcu A Dum 24 Aug - 20:02

Pt Dl Maxim

Mesajul dv este  patimas, rautacios si incorrect, Petitia  nu era in numele  tuturor aviatorilor pt ca NU TOTI SUNTEM INSCRISI IN ANAP. Petitia  era  pt  cine  isi doreste indemnizatia  dintre  cei care  sunt Personal Navigant. correct? Dar orbiti de furie  ati spus ca  era petitia  stewardeselor. Domnule  pina  a ma gindi la neveste si copii  ma gindesc  ca  eu am muncit  si ca as  dori sa  am niste venituri decente . Ce  ziceti gindesc  rau nu?
La virsta noastra (de pensionari) banuiesc  ca  ne  am crescut  copii si au veniturile lor  , banuiesc  ca  ati muncit  sa  aveti o pensie  nu din pensia voastra sa va tineti copii de peste 30 de  ani. Poate putina  ratiune  nu ar  strica d le Maxim, Vad  ca spuneti chiar  cu rautate  ca  am cistiga  3000 lei , Va  ofticatI?  va pare  rau?  care  e  problema?  cind pilotii luau peste 20000 lei  noi nu am zis  nimic  si nu am jignit  pe nimeni (desi stim cum au aparut sumele respective) NU, NU MI PARE  RAU SA DEA  PENSIILE  SPECIALE INAPOI  DAR  TOATE SEMNALELE  SUNT  CA  NU SE  DAU ASTA  E  PROBLEMA , Daca  unii se incrinceneaza  sa vada altceva  e  treaba lor  oricum nu avem nimic  de  facut  , o  sa vedem daca mai primim ceva.   Putin control dl Maxim EU stiu ce mi se  potriveste  ca o manusa si nu mi spui mie  cind  sa vorbesc  si cum, cu iti permiti , cine te  crezi. Ai o idee constructive zi ceva , nu sunt obligata  sa ascult  prostiile si rautatile tale . Nu mai meriti a  2  pl, 

uite mai pun aici petitia  sa citesti inca odata  si  sa vezi stigatul nostrum  de  disperare. sa ti fie  rusine  ca interpretezi totul cu ura  si dispret fata  de alti colegi , Noi nu putem avea  o pensie  mai mare  luam pilotilor  din buzunare nu?  .RUSINE.   sa ti fie  dupa ceea  ce  ai scris  mai sus .

http://www.petitieonline.net/petitie/acordarea_indemnizatiei_dupa_proiectul_plx_612_2013-p10882150.html
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Lili Codreanu Lun 25 Aug - 1:32

Domnule Maxim ....nu stiu cine se ascunde  sub aceasta identitate....nu stiu de ce o faceti pe un site al zburatorilor....dar,nu asta conteaza ...ceea ce conteaza este ca ati interpretat total eronat o initiativa a unor colegi de-ai dvs ,insotitori de bord +piloti,care au avut "indrazneala "sa semneze o petitie "pro indemnizatie"...credeti cumva ca,noi,cei care am semnat aceasta petitie,nu am sustinut,sau nu ne-am luptat ,initial,pentru revenirea la pensiile de serviciu ???!!!???    Am facut asta ...in ultima instanta...gandind ca ,decat sa pierzi totul....mai bine,accepti ce ti se poate da ,acum...pana la rezolvarea situatiei...nu ne mai condamnati inutil...nu am boicotat nicio initiativa de-a dvs !!!  Pacat,mare pacat ca,va considerati deasupra tuturor....ba,chiar credeti ca a fost o eroare includerea   noastra in L 223....sau ,un favor....NU,Domnule ...code name...Maxim...nu v-ati gandito clipa ca,de fapt,pensiile noastre de serviciu au fost si de 10 ori mai mici...nu aveti dreptate cand spuneti ca pensia din sistemul public este la jumatate din pensia de serviciu...cel putin,nu in cazul meu....pensia mea de serviciu este doar cu 2mil.vechi mai mare decat pensia publica......dvs.,stiti sigur cum ati ajuns la acele pensii atat de mult contestate de toti romanii !!! Eu ,nu v-am invidiat niciodata,v-am respectat ,apreciat si stimat...nu inteleg  de ce ne subestimati,de ce ne umiliti...nicio colega de-a mea ,nu cred ca,dupa aparitia L223,si-a permis sa conteste cuantumurile pensiilor dvs.......am stat "in banca noastra "...nu v-am deranjat ...in schimb,v-au deranjat altii ,ne-au deranjat altii...taindu-ne pensia....si,acum va razboiti cu noi...ei,bine ,nu din cauza noastra nu va obtineti pensiile inapoi ,ci,din cauza LACOMIEI...parca-ati manca cu zece maini...sa nu spuneti ca nu acceptati "pomana "din demnitate...stiti ca nu este asa...daca "pomana "era la nivelul pensiilor de serviciu....ati fi acceptat-o...daca,noi nu am fi primit nimic ,nu v-ar fi pasat...ba,dimpotriva ...ne faceti "socoteala " ca,am primi mai mult cu indemnizatia ....pacat...!!!Eu va doresc,dragi colegi,sa primiti ce vreti,ce vi se cuvine...dar,nu calcati cu bocancii peste sentimentele si opiniile celor din jur !!! Eu i-am sustinut pe cei care nu indeplinesc  conditiile,mult de tot...unul din dragii mei prieteni care are doar 12 ani de zbor,este bolnav de cancer...este coleg de-al vostru... de-al meu...am facut toate demersurile posibile ptr el....imi pasa imens de toti oamenii in suferinta....sper sa va pese si voua... !!?!!!  Sunt de acord sa se revina la pensiile de serviciu...din demnitate...chiar daca pe mine nu ma avantajeaza......nu depinde de mine...acceptati,insa ca,intr-o negociere...fiecare parte renunta la ceva ...e o chestie inteleapta !!!

Lili Codreanu

Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/04/2011

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de cornelia Lun 25 Aug - 3:48

"Stimati colegi "

Pe masura ce se apropie Sept. deveniti tot mai agresivi . DE CE ?
Suntem noi de vina pt.situatia mizera in care suntem ?
NU !!!!!
Vinovata este doar LACOMIA cea care distruge omenia.
NU noi am profitat de lacunele Lg.223, legal dar IMORAL, iar astia de-au facut socotelile au stiut si ei sa adune, sa scada, sa inmulteasca si sa imparta.
Pretindeti loialitate, noi am fost, DAR voi ?
Voi acum sunteti loiali cu voi, asa cum ati fost mereu si este correct , iar noi acum suntem loiale cu NOI, asa cum n-am fost mereu. Cand eram in avion trecea de la noi ca sa primiti voi si am vazut ca asta N-A contat , in ochii vostri a trecut drept prostie bunul nostru simt. Mie mi se pare ca asa este correct sa fim loiale cu noi. Am constatat ,ca in ciuda clipelor frumoase petrecute impreuna n-am fost de fapt niciodata un echipaj. De ce am fi acum la greu daca la bine nu am fost ?
Fiecare isi urmareste propriul interes si este si correct si normal.
Este usor sa spui ca nu te injosesti sa primesti POMANA cand timp de 2 ani si1/2 ai primit o gramada de bani si ai avut de unde pune pe dreapta . De ceilalti NU va intereseaza, correct, nici pe noi nu ne intereseaza si este si mai correct daca poate fi mai correct decat correct.
De fapt daca POMANA asta ar fi mai mare n-ati avea nimic impotriva sa o primiti, vedeti aici este problema voastra de ce sa aiba " proastele alea"(aviz lui Roberto)atatia bani . Cu ce drept va permiteti sa va uitati in buzunarul nostru? Ne-am uitat noi in buzunarul vostru in 2007 si mai tarziu ? E vorba de BUN SIMT.
Sa mai lamurim cateva lucruri:
1) Personal Navigant suntem pt.ca am invatat, am dat examene si simulatoare si reciclari in fiecare an si de ac. avem BREVET si CALIFICARI.
2) Personal Navigant suntem pt.ca JAR-OPS spune ca av.de transport pasageri cu o capacitate mai mare de 19 locuri este obligatoriu sa aiba personal calificat pt.situatii de urgenta in functie de nr. de Iesiri de urgenta functie de tipul de aeronava, in caz contrar compania isi pierde licenta de zbor, de aceia voi nu puteati decola fara noi.
3) Daca sunteti barbati asa cum pretindeti razboiti-va voi cu noi NU nevestele voastre ca ele habar n-au ce faceati voi in avion ,cu atat mai putin au habar despre noi. NOI am muncit si ne-am castigat painea NU am asteptat salariul barbatului. Nu are nimeni dreptul sa ne judece, sa faca aprecieri la adresa noastra cu atat mai putin ele.
4) Pana de curand v-am respectat pt. profesionalismul si caracterul vostru, din punct de vedere professional ac.respect ,dar  pt.restul sunteti un mare zero barat , unii dintre voi.Regret nespus ca a trebuit sa spun asemenea lucruri.
Cornelia Popescu
P.S.
Daca veti dori sa-mi dati replica correct ar fi sa semnati cu numele real, sa va asumati .
cornelia
cornelia

Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/02/2011
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Lun 25 Aug - 21:08

In timp ce examina o femeie, doctorul ii spune:
"Inima, plamanii, pulsul si presiunea arteriala, sunt toate bune."
Acum vreau sa vad putin, partea care va baga pe Dumneavoastra femeile in tot feluri de necazuri.
Femeia incepe sa se dezbrace, dar este intrerupta de doctor:
- Nu! Nu! Nu va dezbracati... Doar scoateti limba...
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de SPEEDY G. Lun 25 Aug - 21:24

Limbajul mi se pare total neadecvat si deplasat. Fara nici o suparare, dar un avion este zburat si dus la aterizare de PERSONALUL DE CONDUCERE AL AERONAVEI si nu de echipajul de cabina. Eu unul, prefer sa-mi vad de lungul nasului. Desigur ca nu-i treaba stewardesei sa stabileasca pensia pilotului, chestie de bun simt pe care nici nu putem sa ne permitem sa o comentam, daramite sa dezvoltam discutii ca la usa cortului. Desigur insa, in masura in care masura se dovedeste avantajoasa pentru echipajul de cabina, nu pot sa fiu contra unei petitii a acestei categorii socio-profesionale de personal, dar, cu observatia FERMA ca aceasta petitie nu poate privi decat personalul de cabina. Prin urmare, cine doreste din stimatele doamne steward, sa-si refaca petitia de maniera a privi numai ACEASTA categorie de personal, si nu sa se erijeze in purtatori de cuvant pentru piloti care sunt FURATI ca-n codru de "tichetele de masa " pe care le pune pe tapet madam Plumb si care, pe noi ca piloti ne enerveaza teribil. Prin urmare, stimate colege stewardese, daca vreti indemnizatii, faceti-va petitii, dar care sa va priveasca numai pe DUMNEAVOASTRA. Nu vorbiti in numele pilotilor ca nu ati pilotat vreodata, - evident o simpla observatie de bun simt. Faptul ca pilotii nu pot accepta orice mizerii mi se pare iarasi un fapt de bun simt, insa asta e strict treaba pilotilor. De regula eu stiu si singur sa-mi vad de lungul nasului.
Adevarul este este ca aceasta situatie a fost la modul cel mai viclean provocata de Ministerul Muncii, la indicatia premierului, care nu are chef sa rezolve problema, ci doar sa faca o bifa electorala care sa nu coste. ADICA SA UMBLE CU CIOARA VOPSITA. 
Desi in repetate randuri am expus considerente legale vizavi de subiect, acum ma voi margini doar sa observ anumite lucruri :
La militari, politie, etc, s-a revenit prin lege la cuantumul dinainte de taiere. La piloti si naviganti, se MINTE ca se platesc indemnizatii. Se minte ca FMI, UE, etc. toti sunt impotriva ca pilotilor - si navigantilor in general - sa li se plateasca drepturile, si in aceleasi timp se arunca niste sume din burta care vezi doamne, FMI, UE, etc n-au nimic de comentat. Pai pana la urma cum e - alba sau neagra ? La armata, politie, etc, astia n-au avut nimic de comentat (circa 38 000 persoane) iar la naviganti au ? Dar la 33 000 de pensii cu blaturi ?  Cine sa cumpere gogorita asta ? Intrati pe site-ul FMI si vedeti la Letter of Intent ca nici macar nu exista povestile astea. Astea sunt gogosi vehiculate pentru FRAERI. Desigur ca santajul asta cu "indemnizatii", cu "stewardese contra piloti" sunt manevre prin care niste guvernanti parsivi, cauta sa se exonereze (adica sa fenteze) niste Directive Europene, pe care Romania si le-a asumat ca obligatie de stat. Evident presiunea si disuaziunea si santajul sunt mentinute pentru a se ajunge la scopul urmarit : in loc de pensii sa primim afise electorale. Daca personalul de cabina are alte interese sau viziune, eu le urez succes. Dar in toate situatiile vor trebui sa vorbeasca NUMAI in numele lor.         Cu stima colegiala,

SPEEDY G.

Mesaje : 126
Data de inscriere : 01/05/2011

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de popescu nicolae jr Lun 25 Aug - 23:34

comunistii ne-au luat pamantul ,casele.....pensiile, credeti ca o o indemnizatie o sa ii opreasca?
avem o problema nerezolvata de 4 ani ,daca acceptam indemnizatia problema noastra este rezolvata si  stearsa cu buretele
 o sa  primim 1-2 luni dupa care se voteaza bugetul
probabil o sa o luam de la capat alti patru ani
chiar asa infantili sa fim(sa traim atat de mult?)

popescu nicolae jr

Mesaje : 124
Data de inscriere : 19/02/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de cornelia Mar 26 Aug - 3:55

Aveti dreptate NIMENI dar NIMENI nu ar trebui sa vb, in numele nimanui sau trebuie sa fie unanimitate ca la sedintele de partid ?
DE CE sa vb. dv. in numele nostru ?
Din ce rezida faptul ca noi " personalul de cabina " am vb in numele dv. ? 
Ati uitat cum se numeste functia pe care am indeplinit-o in cadrul echipajului ? Sa va amintesc " insotitor de bord "  si sunt mandra ca am putut sa practic ac. profesie  aproape 30 de ani( este o profesie pt.care an de an ne-am perfectionat in ac. domeniu, nu am invatat-o la scoala si gata nu mai trebuie sa inveti nimic, pt. ca mereu apar situatii noi si trebuie sa fii pregatit pt.orice, CLUJ AN -24, cdt Bila )si nu o ocupatie sau meserie .(regret ex. dar trebuia sa va amintesc ca in acea situatie NEFERICITA " personalul de cabina" a salvat pax)
Lungul nasului -  cu ce este diferita lungimea nasului dv. de lungimea nasului nostru ? Uimiti-ma .Cunostinte de aviatie , poate unele dintre noi au mai multe  decat unii dintre dv. In anii '70 aviatia era un domeniu in care barbatii detineau monopolul absolut .
Usa cortului - care usa , care cort ? Era vorba despre Alexandru cel Mare si Aristotel sau " alea jacta est ",adica asa cum ar spune romanul Cezar se plimba pe alee , asa ar fi spus Caesar cand a trecut Rubiconul...... De ce a trebuit sa treaca Cezar Rubiconul ? Poate din ac, motiv ar fi trebuit sa-l trecem si noi cu mult timp in urma, iar astazi n-am fi fost in situatia de a fi INSULTATE de oricine ( asta ca sa fiu delicata si sa nu folosesc un cuvant mai dur )
Cine a inceput ac, disputa inutila ? Poate o sa va amintiti ,nu ? PILOTII stiu si toaca in cer , doar ei sunt zei, ( sunt zei acolo in cer ) pe pamant sunt muritori de rand si atat.
Respect , condescendenta ?
Cine au fost cei care s-au purtat fara eleganta si delicatete ? NOI ?
Domnilor coborati cu picioarele pe pamant, nu mai levitati printre nori, deschideti ochii mari si vedeti realitatea ,nu din cauza noastra s-au desfiintat pensile speciale. Cautatati si gasiti adevaratul vinovat.
Pensii , indemnizatii , fiecare cu drumul lui , ca doar nu suntem in simbioza. Fiecare allege ce il avantajaza, atat timp cat NU am fost impreuna la bine si la greu....
Certitudinea, siguranta cuantumului NU o garanteaza niciuna nici alta. Cum s-a chemat ce am avut pana in 2010 ? PENSIE ? Si unde este ? Ne luptam de 4 ani si ce am castigat ? CEDO ? Ce le-a raspuns  grefierilor ? ATATA VREME cat au pensie CUANTUMUL nu-i intereseaza , este problema economica a fiecarui guvern si si-o rezolva cum crede de cuviinta, in functie de posibilitati. SUCCESURI ,asteptati-i pe aia de au desfiintat-o si pe " neamtu ' ", care tocmai ce a spus ca el este de acord cu taierile lui basescu - boc , cu programul lor de austeritate, alt HOT.
PENSIA NU O STABILESC NICI PILOTII NICI INSOTITORII DE BORD , ci legile in vigoare .
DECI problema dv. este la Parlament si in final la Guvern ,care le pune in practica prin casele de pensii,( legilativ si executiv ) asa dar....

Cornelia Popescu
cornelia
cornelia

Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/02/2011
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Marcu A Mar 26 Aug - 8:55

Draga Cornelia si  colege insotitori  de bord am o rugaminte  la voi.


Va propun  sa  terminam aceste  comentarii cu niste "piloti " care  au un IQ sub 90% nu au cei 7 ani de  acasa, nu stiu cum si au educat copii cind  ei vorbesc  cu atita ura, lipsa de  respect fata  de  "femei" in  general si special IB. Atit ii duce  capacitatea lor intelecuala  si nu se mai poate face  educatie  acum, Rautatea, jignitul ,inviadia  ura  sunt toate  "calitatile pe care le insusesc persoanele  din categoria piloti de mai sus, Ar putea  sa  ti fie rusine Preda  pt comentariile  tale  atit poti tu, nu ai argumente , mitocania  ii ia  locul  , Tine  de  vocabularul fiecaruia putin dobindeste si asta poate da.................pe GURA. Nu vedeti  toti ceilalti care cititi si va  distrati poate    de comentariile  de atac  clar contra insotitorilor, aici sunt niste discutii ca in piata  NU CEVA CONSTRUCTIV  PT  TOTI CEI CARE  SUNT  "PERSONAL NAVIGANT" nu putem ....nu   duce capul (pe unii) sa discutam, Unii dintre piloti  ( pt  ca multi dintre ei pe care ii respect si sunt oameni de  o calitate  deosebita  nici nu discuta  cu cei  de  mai sus  , din aceleasi  motive  ii fac de ris  si pe ei) Exact  cum vorbeam aseara cu un prieten si un extraordinar fost coleg pilot,  li s a  recomandat  celor  de mai sus  SA  SE  EXPRIME DOAR  IN NUMELE LOR personal  SA NU SI MAI  ASUME  comentariile  IN NUMELE PILOTILOR,  
Acesti oameni au  niste idei fixe, au impresia  ca  numai insotitorii sunt  dusmanii lor  si asta e  ce  ai de  vorbit  si explicat unora  care  pot  sa  si recapete liniste  sufleteasca si mentale  sa  vorbeasca cu un specialist ( ex psiholog) . O  sa  va plezneasca  capul de  atita  rautate  si nu mai puteti astepta  sa va bucurati  de  PENSIILE  SPECIALE. Relax, back off, cool down 

 Pacat  un pilot  ar  fi  frumos  sa  para   o persoana, CIVILIZATA, EDUCATA  , ATITUDINE  POZITIVA  , SOCIALIZARE  BUNA  , etc.  unii dintre  cei ce  scriu  nu au fost niciodata comandanti (au iesit copiloti la pensie  si stiu ei  de   ce  asa  ca   sa   se  stie , nu?> ) Din acest moment am interupt comententariile  pe  acest site,  nu ma mai pot cobori la  nvelul unora. Daca primiti pensile   foarte  bine, daca  primiti indemnizatiile  f  bine, DEPINDE TOTUL DE  GUVERN SI DE  DL .PONTA  ( pe  care l ati jignit  in fel si chip dupa capacitatile voastre, eu daca as  fi in locul lui nu v as  da  nimic  pt  tupeul, inginfarea  si prostia  celor  care  ati facut comentariile negindite  in petitia scrisoare.)

ps.
referitor la cultura unora  va propun sa cititi comentariile rautacioase si agramate din petitiile  postate  (, pt  acordarea indemnizatiei si scrisoare dschisa adresata dl Ponta,)
o sa vedeti acolo  greseli gramaticale  de va minunati cum oamenii aia  puteau fi personal nav  si ati zburat cu ei, avind  pericolul cu voi la tot pasul/ Multumim lui Dumnezeu ca  am scapat , Atunci nu stiam  de  ce  era capabil  dl Preda (comentarii  nenuarate ) ex, pe  ceilalti nu I cunosc poate nici nu au zburat cu stewardesele......who knows.
   Shocked affraid lol!
A Marcu 
cine  sunteti  
Speedy, Maxim  sa stim si noi cu cine  vorbim   si pe cine  sa  atacam in justitie pt  comentariile  rasiste .   Putem  sa  o facem   sa  stiti.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Negocieri Empty recomandare

Mesaj Scris de bratosin ion Mar 26 Aug - 9:04

Domnule Admin ar fii bine sa inchideti temporar acest forum deoarece ne face mai mult rau decit bine.

bratosin ion

Mesaje : 27
Data de inscriere : 16/03/2013

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de cornelia Mar 26 Aug - 10:10

AMIN
cornelia
cornelia

Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/02/2011
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Mar 26 Aug - 11:29

Nu domnule Bratosin Situl nu se va inchide si nu se va sterge nimic. Colegele noastre, fostele subalterne, au dreptate sa gindeasca asa. Forma e de piatza.
Guvernul Ponta se mentine printr-o politica de promisiuni pe care nu are de gind sa le onoreze, si le face de asa natura incit sa-si  atinga scopul folosind dezbinarea.
Fetele cred ca daca noi cerem o pensie legala actionam impotriva lor, lucru fals.Nimeni nu a spus, nu dati indemnizatie stewardeselor,noi spunem ,nu vrem indemnizatie vrem lege. Fetele care nu sint membre ANAP pot face un tabel si sa-l inainteze guvernului prin care sa ceara indemnizatie. ANAP a optat in unanimitate respingerea indemnizatiei in adunare  generala legal constituita. Membrii ANAP care sau razgindit pot sa-si dea demisia si sa se inscrie pe tabelul fetelor.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de alecu t Mar 26 Aug - 18:48

Doamnelor si Domnilor,va rog aveti putintica rabdare,va incepe sesiunea parlamentara si ne vom lamuri definitiv,de aici incolo guvernantii nu o mai pot da la intors,ar fi clar in acest caz ca nu vor,acum nu o mai pot lua de la capat,s-a ajuns la legea 223,nu se mai poate sa inventeze iar nu stiu ce pomeni,indemnizatii,ci au ajuns la capatul promisiunii...acum totul este sa contam cu totii ca numar de voturi,pircalabu (cea simpatica fosta la pensii) spunea ca de toti sintem 7.000 (literwle c-h) adica cele 6 categorii ramase,x3 membrii ai familiei=21.000de voturi,sa nu zic mai mult,care conteaza pt ei,atita timp cit vor amnistie pt cca 20000 pensionari si 12000 mame,orice vot conteaza pt ei...poate asta ar fi norocul nostru,pt ca totul se contabilizeaza in voturi,nimeni nu-ti da ca esti pilot sau mama leone,sa fim rationali! D-le Admin sa nu opriti forumul,sper ca sinteti democrat,acesta este singura noastra sursa de informatii,atita timp cit forumul ANAP-ului este mort,cu bune si rele,dar este al tuturor,celalalt nu stim al cui este,anunta doar mortii....Va multumim!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Mar 26 Aug - 20:31

Indiferent de ce se intimpla, situl nu se inchide si nu va fi sters nici un mesaj. Ii cer scuze domnului Bratosin ca nu pot sa-i satisfac dorinta. E bine sa intelegem fenomenul in intregime si e bine sa se vina si cu alte idei chiar daca nu concorda cu ale fiecaruia.Sint sigur ca si domnul Maxim este nemultumit.
Inca o data NU SE INCHIDE , NU SE STERGE.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Mier 27 Aug - 13:55

Informare de presă

Pensionarii din aviaţia civilă doresc să facă public adevărul despre DEZINFORMAREA, DISCREDITAREA şi DISCRIMINAREA acestei categorii socio-profesionale de către cei care reprezintă instituţiile statului.

Dorim să arătăm adevărul despre marea crimă a anihilării pensiilor aviatorilor.
Dorim să se ştie că această crimă nu poate fi judecată, pentru că făptuitorii reprezentau şi reprezintă instituţiile statului. In continuare, vinovaţii ne sfidează cu insolenţă din clădirea Guvernului, a Parlamentului, ne mint, ne scuipă nestingheriţi în presă, ne batjocoresc, ne marginalizează, ne discriminează şi manipulează opinia publică împotriva noastră prin mijloacele mass-media.
Regimul de tristă amintire Băsescu-Boc a reprezentat invazia de sus în jos a invidioşilor şi a răilor puşi să pedepsească pensionarii din cadrul personalului navigant profesionist din aviaţia civilă, care - spre nefericirea lor –, înzestraţi de natură cu vinovăţia inteligenţei şi a pregătirii superioare, reprezintă această categorie socio-profesională.
Corifeii regimului Băsescu-Boc au confiscat deopotrivă dreptatea şi un drept patrimonial câştigat şi apărat de lege. Aceşti corifei ai regimului pdl-ist excelau în însuşiri de oportunism şi superficialitate, care îi recomanda pentru uşoară manipulare şi rentabilă utilizare a maselor împotriva aviatorilor “nesimţiţi”.

Opriţi DEZINFORMAREA!

O să vorbim despre noi, pensionarii din cadrul personalului navigant, care nu mai sunt mulţi.
Bătrâni, bolnavi, discriminaţi de cele mai multe ori, ei încep uşor să se piardă în neguri, să dispară. Rămâne în urmă durerea, neputinţa, umilinţa unei bresle care în niciun caz nu merită acest tratament. Se trage de timp. Se tărăgănează nişte decizii care puteau fi luate de mult, conform promisiunilor electorale din 2012 si conform cu legile acestei ţări. Cu demnitatea care îi caracterizează, aviatorii nu cer milă, nu au apărut până acum în mass-media, nu ocupă zilnic ore în emisiunile cu cele mai mari audienţe. Bătrânii aviatori aşteaptă cu încredere o judecată dreaptă care nu mai vine.
Rândurile lor scad mereu, însă asta nu interesează pe nimeni. Dimpotrivă, cu cât mai puţini, cu atât mai bine si mai simplu! Până la dispariţia lor totală.
Suntem singura categorie profesională deosebită, care a trecut prin examene de admitere şi selectare speciale, examene medicale, examene de licenţă, examene în zbor real, vizite medicale anuale, diverse şcoli de pregătire, teste de licenţă şi calificări pe diverse tipuri de avioane, de-a lungul întregii cariere până la pensionare. Am avut un regim de viaţă în condiţii atipice, fără zi sau noapte, sâmbete şi duminici sau sărbători legale, regim care a fost evaluat şi recompensat financiar conform categoriei de muncă specială. Nimeni din întreaga economie a acestei ţări nu a fost şi nu este supus la
asemenea încercări profesionale cu responsabilităţi majore, cu limitarea unor drepturi, cu un volum deosebit de muncă, cu interdicţii, cu restricţii şi riscuri majore, cu trăsături şi caracteristici specifice, unice în lume, incompatibile cu alte profesii.
Această categorie profesională cu condiţii speciale de muncă a fost şi este expusă unui grad ridicat de risc pe întreaga perioadă de activitate, suprasolicitării psihice şi nervoase, stresului, radiaţiilor şi radiaţiilor cosmice, bolilor profesionale, având o imensă responsabilitate pentru viaţa pasagerilor, iar speranţa medie de viaţă fiind extrem de scăzută, de numai 59 de ani, faţă de 70-77 de ani la celelalte categorii profesionale.

Opriţi DENIGRAREA!

In ultimii ani, mai rău decât în orice perioadă istorică a României, pensionarii din cadrul personalului navigant sunt trataţi ca nişte paria, denigraţi, marginalizaţi, huliţi, înjosiţi, umiliţi, decimaţi, călcaţi în picioare şi împinşi spre limita existenţei.
Aceşti pensionari şi-au sacrificat viaţa, familia şi mai ales sănătatea pentru această meserie specială şi, cu toate astea, politicienii de astăzi se fac că nu văd, nu aud şi nu recunosc adevărul, ignorându-l şi continuând mascarada denigrărilor până la decimarea definitivă a acestor pensionari. Să ridici de la sol o aeronavă de peste 100 de tone, cu câteva sute de vieţi la bord, şi să o aşezi la loc pe sol în condiţii vitrege de vizibilitate, vânt, uragan sau givraj nu este un lucru la îndemâna oricui. Pe lângă valoarea inestimabilă a vieţilor pasagerilor, aeronava în sine are un cost extrem de ridicat. Cine are curajul să dea pe mâna oricui o astfel de valoare? Unui pilot, ca să beneficieze de o asemenea încredere, îi trebuie ani mulţi de studiu şi, mai ales, de antrenament în zbor real şi pe simulatoare. Numai ca să ajungă copilot cheltuieşte astăzi sume exorbitante din buzunar şi face ani buni de şcoală. Un pilot este evaluat teoretic şi practic în fiecare an prin licenţa de practicare a acestei meserii, iar examenul medical obligatoriu se face de două ori pe an până la pensionare.
Oare de ce?
Pentru siguranţa zborului. Pentru responsabilitatea majoră faţă de vieţile omeneşti.
La locul de muncă, pilotul poartă această responsabilitate totală, concretă, practică, nemaiîntâlnită în niciuna din profesiile prestate de oricine, oriunde în lume. Dacă guvernanţii, parlamentarii sau politicienii, atunci când au de luat o decizie, dispun de un număr mare de consilieri şi de un termen îndelungat pentru aceasta, acelaşi lucru nu este posibil în avion, în zbor şi în timpul limitat la secunde pentru luarea unor decizii capitale privind salvarea de vieţi omeneşti. Profesia de aviator presupune foarte multă responsabilitate directă, nemaiîntâlnită în alte categorii socio-profesionale.
Organismul unui pilot este supus unui stres atât de mare, încât la 50 de ani ajunge la vârsta de pensionare. Dacă ar continua să muncească după această vârstă, un comandant de aeronavă riscă să cedeze medical la manşa unui avion. Cine îşi asumă o asemenea responsabilitate?


Opriţi DISCRIMINAREA!

Puneţi capăt tratamentului abuziv şi discriminatoriu al acestei categorii profesionale şi opriţi discriminarea susţinută în cadrul justiţiei de astăzi prin mijloace politice, discriminare pe care doriţi să o aplicaţi între pensionarii din cadrul personalului navigant din aviaţia civilă!
Unele instanţe din România au dat statului român o lecţie de drept şi democraţie, aratând că o lege nu este lege dacă nu respectă drepturile câştigate, principiul predictibilităţii şi principiul neretroactivităţii legii civile.
In cadrul proceselor intentate pentru recunoaşterea drepturilor şi aplicarea corectă a legilor ţării, începând cu Constituţia, justiţia dă dovadă de părtinire politică, unele instanţe admiţând reinstaurarea legii şi repunerea în drepturile confiscate abuziv, iar altele respingând reinstaurarea legii, la sugestie şi presiune politică. Nu se poate vorbi de separaţia puterilor în stat, atâta timp cât în aceeaşi cauză şi pe aceeaşi lege există decizii judecătoresti diferite şi complet opuse, aceasta conducând la discriminări majore cu efecte dramatice într-un stat de drept, legea nemaifiind aplicată corect.
Recalcularea şi diminuarea substanţială a pensiilor personalului navigant profesionist din aviaţia civilă contravin unor principii şi drepturi fundamentale din Constituţia României, din Directivele Uniunii Europene şi din tratatele internaţionale.
Pierderea ireversibilă a pensiei de serviciu echivalează juridic cu o veritabilă expropriere, aducând atingere art.1 paragraful 2 din Protocolul nr.1 la Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale; diminuarea substanţială a cuantumului pensiilor, determinată de recalcularea acestora, are drept consecinţă nerespectarea condiţiei referitoare la caracterul rezonabil şi proporţional al restrângerii exerciţiului dreptului prevăzut de art. 47 alin.(2) din Constituţie, caracter de care depinde compatibilitatea restrângerii exerciţiului unor drepturi cu Legea fundamentală, în conformitate cu Decizia satelitţii Constituţionale nr.1.414/2009.
Din perspectiva art.1 din Protocolul nr.1 şi a jurisprudenţei satelitţii Europene a
Drepturilor Omului referitoare la aceste dispoziţii, drepturile care decurg din contribuţiile în cadrul regimurilor de securitate socială, cum este dreptul la pensie, constituie drepturi patrimoniale, care intră sub protecţia art.1 din Protocol; ori, prin diminuarea drepturilor patrimoniale, persoana trebuie să suporte o sarcină excesivă şi disproporţionată; într-o astfel de situaţie, există o încălcare a art.1 din Protocolul nr.1 la Convenţie, determinată de încălcarea caracterului rezonabil şi proporţional al diminuării drepturilor patrimoniale. In ceea ce priveşte pensiile speciale, jurisprudenţa satelitţii Europene a Drepturilor Omului, în aplicarea art.1 din Protocolul nr.1, recunoaşte şi ocroteşte pensia stabilită pentru anumite profesii şi nu permite ca acest drept să fie diminuat.
Pe scurt, s-au încălcat prevederile art. 1 din Primul Protocol adiţional la Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale; prevederile art. 17, art. 23 pct. 3 şi art. 25 pct. 1 din Declaraţia Universală a Drepturilor Omului; art. 1, art. 17 alin. (1), art. 25, art. 34 alin. (1) şi art. 52 alin. (1) şi (3) din Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene.
Cunoscând şi aplicând toate aceste legi expuse mai sus, magistraţii şi consilierii satelitţii de Conturi au păstrat pensiile de serviciu, în acest fel practicând o discriminare majoră într-un stat democratic.
Prin confiscarea pensiilor de serviciu ale pensionarilor din cadrul personalului aeronautic civil navigant profesionist s-a produs ingerinţa statului în drepturile de pensie, prin prisma primei fraze din primul alineat al art. 1 din Protocolul nr. 1 adiţional la Convenţia pentru apărarea drepturilor omului, care consacră regula generală privind dreptul la respectarea bunurilor şi care implică din partea statelor obligaţia generală negativă de abţinere de la încălcarea acestui drept, adică sub aspectul legalităţii, servirii unei cauze de utilitate publică şi proporţionalităţii rezonabile.
In concluzie, aducem la cunoştinţa opiniei publice că măsurile legiferate de Guvernul Băsescu-Boc sunt, din mai multe puncte de vedere, neconstituţionale, discriminatorii, vădit nelegale şi luate cu încălcarea gravă a normelor obligatorii adoptate de Uniunea Europeană, cu nesocotirea jurisprudenţei satelitţii Constituţionale a României, a satelitţii Europene a Drepturilor Omului şi a satelitţii Europene de Justiţie, precum şi a normelor de tehnică legislativă.
Pregătirea superioară, valoarea calificărilor speciale şi, în general, poziţia pensionarilor din cadrul personalului navigant profesionist din aviaţia civilă trebuie făcute publice şi recunoscute oficial de către toţi cei care dezinformează, denigrează şi discriminează această categorie socio-profesională cu un număr atât de redus de membri.


Semnat…



Acest material poate fi trimis de oricare pensionar aviator unde crede de cuvinta.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de alecu t Joi 28 Aug - 8:53

Aseara D-na Plumb a reafirmat ferm si apasat ca pt noi vor reveni pensiile speciale,fara echivoc,fara sa dea vreo data anume,insa ne-a amintit doar pe noi si grefieri,iar cu o emisiune in urma i-a amintit pe toti de la literele c-h...in fine eu zic ca nu pot fi chiar atit de neseriosi,sa nu se tina de cuvint,pt ca asta ar fi o tinichea de coada lor si-n alte alegeri si li se va bate obrazul,patind-o ca pdl-ul,nemaivotindu-i nimeni! Au ajuns la capatul pronisiunii! Si mai cred ca opozitia va avea tot interesul sa voteze tot ceea ce e legat de bani,ca sa-i puna la plata pe psd-isti cu tot ce au promis.Este un moment delicat pt noi toti,ar fi cazul sa fim intradevar uniti,astfel vom cistiga atit stw,piloti si toti ceilalti naviganti,a sosti momentul sa dam dovada de superioritate in tot ceea ce vom face acum cind se joaca soarta noastra! Sa ne dea DUMNEZEU gindurile cele bune!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Mihai Lun 1 Sept - 17:22

cornelia a scris:Cine a inceput ac, disputa inutila ? Poate o sa va amintiti ,nu ?
Cornelia Popescu
Iata cine a inceput aceasta discutie care pana atunci nu se strigase, nu se aruncase cu injurii:

Negocieri Empty Re: Negocieri

Negocieri I_icon_minipost Scris de Marcu A la data de Sam 23 Aug - 19:54
buna  ziua  stimati aviatori,
 am intrat  sa  va felicit  pt  indirjirea  de care ati dat dovada  sa nu acceptati pomana,  Vi  s a  raspuns  elegant  ca nu o  sa  o dea. (cu forta  sa ti dea bani cineva nu se poate) Faptul ca in   scrisoarea petitie ati dat dovada  de  un character    josnic, l ati jignit pe Ponta in toate felurile,  doar ii adresati o scrisoare  sa  va dea pensiile speciale, merita sa I ziceti si "bine  ati facut" ca  acum va puteti bucura de  rezultat, FELICITARI  SI  SA FITI MINDRI CA I ATI ARANJAT PE TOTI. Nu o sa primim NIMIC  SA VA FIE CLAR.   Nu vi  s a  parut ciudat ca  era ingrijorata d na ministru  ca  "au aviatorii rate si nu au banii sa plateasca.....(Mertz urile si vilele). Va mirati  si voi  de  rezultat   dar e  prea tirziu,  cind  va spuneam putin control  domnilor  ati sarit la gitul stewardeselor  ne  ati jignit in fel si chip  atit poate capacitatea intelectuala a unora  ii stim doar( Preda .Popescu. C I stul caruia ii scriam  etc ) Deci inca odata bucurati va si sarbatoriti victoria  o  sa  stati cu cit aveti  si "sa traiti bine"  mindri  si fara pomana. Sa nu mai aud   de voi   ati nenerocit  multa lume cu incapatinarea  voastra prosteasca, V am mai spus  repetati va in gind  sunteti piloti nu Dumnezei si guvernatii jigniti v au pus  cu picioarele pe  pamint /dupa contributii si fara pomeni. PENTRU CEI CARE  SE  FELICITAU CA AU REUSIT  SA OPREASCA INDEMNIZATIA  SA LE FIE RUSINE. Puteam lua indemnizatia   o perioada  si daca dadeau legile f  bine  luai ceva pina atunci. nu stateai (mindru ca Preda )  cu pensia doar.  Sa nu strergi mesajul PREDA  GHEORGHE  CA VEI FI UN OM DE NIMIC  ASUMA TI CEA  CE  AI FACUT SI CUM AI ACTIONAT.
Marcu A.




Si apoi apare mesajul lui Maxim care este scris in termeni politicosi dar care aratat concret ce rau a facut acea petitie ce sustine indemnizatiile. Si-atunci doamnele s-au aprins si-au uitat de bunele maniere. Ridicati privirea mai sus si recititi pentru ca nu are sens sa reiau expresiile "elevate" scrise de doamne.
Nu am vazut mai sus nici un mesaj scris de piloti in care sa se scrie ceva rau, jignitor la adresa insotitoarelor. Nu a contestat nimeni in mesajele de mai sus calitatea acestora de "personal navigant". In schimb se vad mai sus multe rautati scrise impotriva pilotilor.
De ce?
Subiectul era pensiile personalului navigant si cei mai multi piloti la acesrea se refera, despre acestea discuta si nu despre calitatile morale, calitatile profesionale ale insotitoarelor.
Dar insotitoarele pun in discutie calitatile participantilor la discutii numai in functie de parerea acestora cu privire la indemnizatii. Iar daca cineva nu este de acord cu indemnizatiile, pentru doamnele insotitoare, acela este are un "caracter josnic", este "om de nimic", este plin de "incapatanare prosteasca"...
Nu am vazut nici o insulta din partea pilotilor, iar doamnele striga sus si tare ca sunt insultate si insulta fara retinere pe oricine incearca un dialog civilizat si are o oprinie argumentata.
Doamnele sustin ca nu au facut petitia in numele personalului navigant. Poate au uitat si iata petitia lor:

Acordarea Indemnizatiei dupa proiectul PLX 612/2013

04/07/2014

Categorie: Proiecte de lege, legislatie.

Destinatar: MINISTERUL MUNCII

Personalul aeronautic civil navigant profesionist, care are calitatea de pensionar al sistemului public de pensii, are dreptul la o indemnizație lunară după cum urmează:

( stiti sumele.)

cine se incadreaza in termenii propusi de Ministerul Muncii

va rog sa semnati 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Maine probabil ca va fi discutat in Senat proiectul cu toate categoriile nedreptatite in 2010 prin L 119 si HG 737, acela initiat de Anghel Stanciu.

Puteti remarca foarte usor ca in acest prioect acelasi Minister al muncii a dat aviz favorabil, adica este de acord sa se revina la pensiile din august 2010. M. Muncii a depus un amendament prin care vrea ca aceste pensii sa se platesca de la 1 ianuarie 2015 si fara plata diferentelor din septembrie 2010 la zi esalonat in 3 ani asa cum era prioectul initial.
Asadar se poate, M.Muncii este de acord. Nu vad de ce nu ar fi de acord si in PL-x 216!
O toamna bogata va doresc si numai ganduri bune!

Mihai
Admin

Mesaje : 7
Data de inscriere : 23/04/2011

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Marcu A Lun 1 Sept - 18:18

pt  dl  Mihai

Se pare  ca  nu ati citit bine  toate mesajele  dar   e  greu cu intelesul, am realizat  asta mai  de mult. Interventia dv  nu am inteles o.  Vroiati  sa  spuneti ceva    sau doar  sa  copiati niste mesaje  asa   sa  fiti in atentia   noastra.?

Referitor la plx  nici aici nu prea  ati inteles   
 PT. DV.
 PLX 612  SAU plx 216  E  ACELASI LUCRU?  ( https://jira.codehaus.org/browse/PLX-216)  aici  e  vorba  de  ceva referitor  la noi?

uffff  stati linistit  dl Mihai  ca  puneti informatii eronate si zapaciti oamenii.

Petitia  am mai spus  dar   repet  ca  e  greu cu perceptia.  ERA  FACUTA  PT CEI CARE O  DORESC  SA O SEMNEZE  SI NORMAL SE  REFEREA LA PERSONALUL NAVIGANT ,   DOAR NOUA NE  ERA  ACORDATA.  NU EU ACORD INDEMNIZATIA  SI NU AM PROPUS O EU ,  ATI INTELES  ACUM?   Referitor la jigniri  va postez  inca  odata si pe  astea   sa vedeti cine  jigneste.

vad  ca aveti timp asa ca  cititi va rog

http://www.petitieonline.net/petitie/10882150/comentarii

O toamna frumoasa  cu pensii speciale sau indemnizatii  ce o vrea  guvernul.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Lun 1 Sept - 19:14

Aurica, chiar ma superi.
Cum ai ajuns la concluzia ca eu am scris mizeria aceasta? in comentariile petitiei pe care ai initiat-o?
"
ANAP (8 Iulie 2014, 16:03)
Vai de capul vostru
Ati ramas la fel fara cap chiar si dupa ce ati practicat cea mai veche meserie din lume...
Pai daca nu introduceau baietii de la ANAP acel proiect de lege, aveati voi acum ocazia sa votati aici asemenea aberatii si sa va dati in stamba!!??
Raspunde    Comentariu nou     Recomanda: Negocieri I8AAwC7BHjXTPzERgAAAABJRU5ErkJggg==Negocieri 7ni+aYZa3fwkwAEh3mKTZ31BzAAAAAElFTkSuQmCC[email=?subject=Recomandare%20comentariu%20www.petitieonline.net&body=http://www.petitieonline.net/petitie/10882150/comentarii#comentariu-60747655%0A%0A%0A%0A]Negocieri C5fwDUfnoEfbl4BYAAAAASUVORK5CYII=[/email]
 

Colega cu tine ???? Niciodata (8 Iulie 2014, 17:57)
VAI DE CAPUL TAU
Anap-ist mizerabil esti, Gica.
Ai fost si ai ramas un "no name" si te zbati in mocirla propriilor rautati.....
Vezi ca-i este rusine copilului tau cu un asemenea tata.
Cit despre cea mai veche meserie din lume....ai practicat-o tu ....pe centura;....pe centura societatii....
Raspunde    Comentariu nou     Recomanda: Negocieri I8AAwC7BHjXTPzERgAAAABJRU5ErkJggg==Negocieri 7ni+aYZa3fwkwAEh3mKTZ31BzAAAAAElFTkSuQmCC[email=?subject=Recomandare%20comentariu%20www.petitieonline.net&body=http://www.petitieonline.net/petitie/10882150/comentarii#comentariu-45747660%0A%0A%0A%0A]Negocieri C5fwDUfnoEfbl4BYAAAAASUVORK5CYII="[/email]
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Lun 1 Sept - 19:17

In alta ordine de idei, miine se va discuta in comisia de munca despre PLX 612. Se va adopta proiectul initial de modificare a legii223/2007.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Marcu A Lun 1 Sept - 20:15

Giga  imi pare  rau dar nu te am acuzat  , astea  sunt  comentariile  scrise  si raspunsurile  aferente. 
  E numele  tau?  atunci esti tu  , nu te  acuz  eu.

Sorry  aceste comentarii le au vazut  si cei de la Ministerul Muncii si DL Ponta pt ca  petitia  a  fost  trimisa  la ei si normal au primit  tot pachetul  cu comentariile pilotilor  sau  cei  care  au scris  si au  denigrat IB , etc....... gasiti acolo toate  aberatiile.

Nu petitia  a  facut  rau  atitudinea  si comentariile  da, ne  au descalificat  pe toti.
Ok vom vedea mine  ce ne  rezerva viitorul

A Marcu.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Admin Lun 1 Sept - 20:25

I-mi pare rau, tu ca initiatoare trebuie sa faci ancheta si sa vezi cine a scris asa ceva.
Din ce este reese ca eu am scris . Poti sa ma acuzi de orice dar nu de asa un limbaj.
Cauta IP urile sau ce stii tu mai bine si arata cine a scris. In rest nu mi se pere nimic in neregula.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de cris Mar 2 Sept - 12:20

Sedinta live senat. Se discuta Legea 209/2014
http://www.senat.ro/live.aspx
cris
cris

Mesaje : 69
Data de inscriere : 23/02/2011

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de cris Mar 2 Sept - 12:48

Si a fost respinsa Sad
cris
cris

Mesaje : 69
Data de inscriere : 23/02/2011

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Marcu A Mar 2 Sept - 12:54

da , asa e  RESPINSA  si negativ  de la Guvern, cred ca  nu sunteti   surprinsi 95%  au spus clar  ca nu  dau si nu au bani de  pensiile  special  din 2010. Sa vedem  ce  mai e  cu PLX la ora 14. in Camera  Deputatillor.
Marcu A
Marcu A

Mesaje : 174
Data de inscriere : 23/08/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de alecu t Mar 2 Sept - 12:59

V-am spus ca avizul guvernului pe l209 este in continuare NEGATIV si uitati legea cu toate avizele bune NU A TRECUT! Deci,cine ne-a mintit 2 ani la rind? Ar trebui cu totii s-o votam pe udrea asa la misto,poate cu ale noastre cca 20.000 de voturi o vom ajuta p'aia sa-l dea jos pe ponta,chiar daca ne-a facut rau si aia....si astia ne fac la fel de rau!!!!! JOS CU EI,VOTATI CU ORICINE NUMAI CU ASTIA NU!!!!!!!

alecu t

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/05/2014

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de stelian_filip Mar 2 Sept - 13:06

De retinut punctul de vedere al Guvernului prin Ministerul Muncii... care este NEGATIV. Revin astfel la mai vechea propunere de a accepta indemnizatia (sau pomana,sau cum vreti sa-i mai ziceti), care ar putea fi in mana si nu pe gard, dupa care ne mai putem bate pentru restul. Retineti ca indemnizatia pentru multi inseamna de trei ori pensia actuala si poate face diferenta intre a nu putea trai si un trai decent.

stelian_filip

Mesaje : 10
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Negocieri Empty Re: Negocieri

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum