taromistii

Alina Gorghiu

In jos

Alina Gorghiu

Mesaj Scris de Admin la data de Mier 6 Mar - 14:40

Uite dovada! Dar nu e suficient! Numai impreuna vom reusi! Apropo! Am mai multe ''dovezii'' : Stimate domnule Popescu,
Va rog sa imi oferiti mai multe detalii despre proiectul de lege
(557/2012) despre care vorbiti deoarece din informatiile pe care mi le-ati
furnizat nu reusesc sa va ofer un raspuns concludent.
In ceea ce priveste situatia personalului din Tarom, Guvernul s-a angajat
sa realizeze repunerea in drepturi a tuturor pensionarilor afectati de
prevederile Legii 263/2010.
Nu va pot da un termen in care se va realiza acest lucru. Cert este insa
faptul ca la momentul la care acest lucru va fi posibil, reintregirea va
fi realizata. Mai multe informatii va poate oferi doamna ministru
Campeanu, avand in vedere ca repartizarea sumelor alocate bugetului de
stat se face de catre ministere.
Va multumesc pentru incredere si va asigur ca voi face tot ce imi sta in
putinta ca promisiunile efectuate in campanie la nivelul USL sa fie
onorate.
Cu prietenie,
Alina Gorghiu
Deputat al Colegiului 22, Sector 5

Admin

Data de inscriere : 15/02/2011

http://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: Alina Gorghiu

Mesaj Scris de SPEEDY G. la data de Sam 9 Mar - 12:35

Ca si strategie de abordare a problematicii, am observat ca s-a pus pe tapet, fie o lege refeitoare la personalul navigant, fie s-a proclamat intentia de elaborare a unei legi ce priveste pensiile ocupationale. Din moment insa ce Legea 223, in intregul ei rezolva integral ambele aspecte, nu inteleg de ce nu se revine pur si simplu la Legea 223, iar apoi in situatia in care va fi promovata intr-un viitor - nu prea apropiat pe cat se pare - o lege a pensiilor ocupationale, asimilarea se poate face direct, prin echivalare. Nu mi se pare corect ca dupa ce s-a distrus o lege corecta sa ne invartim in cerc si s-o luam mereu de la capat, fara a intreprinde masurile reparatorii necesare si care sa-mi garanteze un punct solid de plecare. A proceda altfel mi se pare o simpla abureala, o pamblicarie. Vizavi de SCMD, nici nu s-a pus de exemplu problema de a se proceda de o astfel de maniera, si in nici un caz pensionarii nu raman cu pensiile furate pe perioada cat Legea 119 a fost/este in vigoare. Cred ca ANAP trebuie sa intreprinda HOTARAT si fara alta abureala masurile necesare pentru a se reveni in prima instanta la prevederile Legii 223 care au fost amputate. Aceasta concide dealtfel cu intentiile reparatorii asumate de USL prin programul de guvernare asumat si publicat. In mod evident fiind vorba de un pilot la 6500 de pensionari, si despre faptul ca pentru un pilot pensionar sunt 2,3 - 2,5 piloti activi, aspectul angajamentului bugetar, nici macar nu se pune. Daca domnii de la guvern nu se angajeaza sa rezolve sufucient de repede problema, atunci in spiritul actiunilor reparatorii necesare, vor trebui sa ne asigure o casa de pensii separata. Si asta pana nu decedeaza toti pilotii pensionari. Pentru moment insa, ramane deschisa intrebarea : cine ne fura banii si cu ce drept ?

SPEEDY G.

Data de inscriere : 01/05/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de SPEEDY G. la data de Sam 9 Mar - 12:52

Aaa, si era sa uit, In mod evident unul din aspectele juridic pe care il imbraca situatia actuala, se numeste in mod evident deturnare de fonduri. Adica, cine deturneaza fondurile cotizate de piloti si de ce inca nu e dupa gratii ?

SPEEDY G.

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Lun 11 Mar - 10:06

""""""Din legea 263

(3) Cotele de contributii de asigurari sociale, la data intrarii in vigoare a prezentei legi, sunt:(legea 263 )
c)
41,3% pentru conditii speciale si alte conditii de munca, din domeniul
apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, datorate de
angajator si angajati, din care 10,5% datorate de angajati si 30,8%
datorate de angajatori."""""""Se poate observa ca si intreprinderea cotizeaza la fondul de pensii.
Pensia medie in 2007 a pensionarilor aviatori (INS) 9 000 ron
Personal activ navigant 2012 (INS) 2800 persoane.
Raportul activi/pensionari este 2,3.
Dorim sa nu mai trecem prin "oala comuna". Pina si chelneri cind incep ziua de munca stabilesc cum lucreaza, individual sau la "oala". Cind este vorba de o zi de munca nu e o mare problema dar aici este vorba de o jumatate de viata in care se transfera munca copiilor nostri (multi avem copii care ne-au mostenit in meserie) altor categorii, este o problema.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Lun 11 Mar - 13:09

Cred.!
La ministerul muncii aparem pentru ca probabil sintem prinsi in buget,iar la casa pensiilor apar cei care sint in plata.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de SPEEDY G. la data de Joi 14 Mar - 10:15

Sa clarificam putin lucrurile, sa nu ramana nimeni "confuzionat". In primul rand, fata de sumele astronomice vehiculate, pana si d-l Geica ar ramane ... extaziat. Apoi, 41,3 X 2,3 = 95 % - asta fiind procentul din venit, care se poate plati fara ca bugetul sa dea nici macar 1 leu, acestia fiid bani colectati de la angajati si angajatori. Si, 95% - 80% = 15% procent care ramane suplimentar la buget, in cazul aplicarii 223, suma cu care bugetul este practic dator, deci nu se pune problema insuficientei fondurilor. Problema este in primul rand  de principiu, exista o vorba ... restitutio in integrum, asta face diferenta intre AVIATOR si aviatoAr. Si asta nu trece pe la Cotroceni. Asemenea dezinformari toxice am mai vazut doar pe la B 1 Tv, pe care l-am si scos din grila de programe. Sper sa nu mai cumpere nimeni gogosi de felul acelora.

SPEEDY G.

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi 24 Oct - 8:04

Ei acest mecanism simplu nu este inteles de multi dintre colegii nostri, si astfel stau pasivi si nu promoveaza ideea. Interesant ca nici Manolache nu intelege si nu promoveaza acest aspect in spatele usilor ce le poate deschide datorita noua, care l-am pus in fruntea noastra. In proect la motivare ar fi trebuit sa apara pe pozitia intii si nimeni nu ar mai fi avut cum sa comenteze.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum