taromistii


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

taromistii
taromistii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Lectie de Pilotaj

In jos

Lectie de Pilotaj Empty Lectie de Pilotaj

Mesaj Scris de Paul Bozga Dum 7 Aug - 11:42

Prin 1987-1988 cand eram Pilot Sef la TAROM am fost invitat de conducerea Aeroclubului Central Roman sa asist la un miting de aviatie de la Strejnic .
Pentru a-i arata ce pot pilotii romani, l-am luat cu mine pe fiul meu cel mic, Radu care avea atunci 5-6 ani si care ca orice copil de aviator era foarte mandru de meseria tatalui sau.
Am fost invitati la tribuna oficiala, inconjurati de persoane cunoscute si mai putin cunoscute.
Amandoi eram atenti la evolutia aeronavelor si incercam sa-i explic celui mic, numerele de acrobatie ale maestrilor de la aceea vreme Mihai Albu,Trucmer ,Nina Ionita, Mielu Feteanu si ceilalti asi ai acrobatiei romanesti .
In timpul unui looping, Radu m-a intreabat:
-Tata, tu poti sa faci asa cu avionul tau?
I-am explicat ca avioanele de pasageri nu fac acrobatie si ca nu poti sa te dai peste cap cu avionul plin de pasageri.
A tacut pentru o vreme, dar dupa alte cateva minute la un tonou m-a intrebat din nou:
-Tata , dar asa poti sa faci?
I-am spus din nou ca nu poti sa te rasucesti cu avionul plin de pasageri si l-am intrebat cum s-ar simti el daca ar fi in acel avion.
Nu a zis nici acum nimic, dar la urmatoare evolutie ,un pendul, m-a intrebat din nou.
-Tata, dar macar asa poti sa faci?
La raspunsul meu ca nu , exasperat a striga in gura mare:
-Da ce pilot esti tu ma tata?

Paul Bozga

Mesaje : 46
Data de inscriere : 24/02/2011

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum