taromistii


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

taromistii
taromistii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Art. 42/5

2 participanți

In jos

Art. 42/5 Empty Art. 42/5

Mesaj Scris de Admin Vin 13 Ian - 15:19

Pensiile au fost indexate cu rata medie a inflatiei, in jur de 5% 5,25nu stiu exact.Asta incepind cu 1 ianuarie conform legii aplicata de la 1 ianuarie 2016
De la 1 februarie intra in vigoare eliminarea la toate pensiile, absolut toate,a CASS- ului,taxa de sanatate care a fost de 5,5%
Asta inseamna ca in februarie se va lua pensia cu 5,5 mai mare fata de cea din ianuarie.
Sub rezerva ca nu am vazut legea este posibil ca pensiile mai mari de 2 000 roni sa fie impozitate doar cu 10% in loc de 16%.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin 24 Feb - 7:27, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Art. 42/5 Empty Re: Art. 42/5

Mesaj Scris de Gica U. Vin 13 Ian - 15:27

Anul trecut s-a majorat partea reprezentind pensia de asigurari sociale.Probabil ca anul asta va fi la fel.Ca sa-ti calculezi, pe decizia de pensie ai trecut partea din pensia de serviciu care se plateste de la buget.O scazi din pensia bruta de pe Decembrie si la ce-ti ramine aplici 5,15-5,25%, nu stiu precis, si rezulta marirea bruta de pensie.Scazi taxele si afli cit este cresterea neta.CASS de 5,5%se scoate, dar s-ar putea din martie, daca legea prevede ca se aplica la 30 de zile dupa ce a fost publicata in MO.Impozitul pentru partea mai mare de 2000 lei am citit ca ramine 16%.

Gica U.

Mesaje : 4
Data de inscriere : 19/01/2015

Sus In jos

Art. 42/5 Empty Re: Art. 42/5

Mesaj Scris de Admin Vin 13 Ian - 15:39

GRESIT
In 2016 s-a adaugat rata medie a inflatiei pe anul 2015 la toata pensia. Noi am beneficiat de o parte din rata inflatiei intrucit legea a a parut in luna mai luna a-5-a Asa ca ni s-a aplicat rata inflatiei la toata pensia dar pe restul de luni pina la 31 decembrie.
Acum s-a apicat normal 5- 5, 25 la intreaga pensie. Si eu gresesc acum referindu-ma la altceva, dar cititi mai jos o pozitie oficiala, cu scuzele de rigoare. Cert este  ca primim anual rata inflatiei +50%din cresterea reala a cistigului mediu al salariului mediu.la toata pensia
------------------
"Aplicam legea. Conform formulei de calcul din lege, pe rata inflatiei (...) plus 50% din cresterea reala a castigului mediu salarial brut, iese un procent de majorare de 4,5%. Avand in vedere ca avem crestere economica, ca s-au creat mai multe locuri de munca, avem 5,3 milioane de asigurati, 5,3 milioane de pensionari, ca avem o colectare care ne permite un procent majorat, am anuntat si vom merge cu 5%. Am discutat cu Ministerul Finantelor, respectiv cu ministrul de finante si ministrul bugetului, astfel incat, incepand cu ianuarie 2015, sa avem o majorare a pensiilor de 5%", a afirmat la acel moment Rovana Plumb, citata de Agerpres.
De asemenea, conform Legii nr. 187/2014, indicele de corectie pentru cei care se pensioneaza incepand din ianuarie 2015 este 1,07, adica la fel ca in 2014.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun 22 Mai - 5:03, editata de 5 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Art. 42/5 Empty Re: Art. 42/5

Mesaj Scris de Admin Sam 14 Ian - 21:42

Impozitul pentru partea mai mare de 2000 lei  ramine 16%, dar atentie, in programul PSD se prevede ca se va micsora la 1 ianuarie 2018 de la 16% la 10%
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 1590
Data de inscriere : 15/02/2011

https://taromistii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Art. 42/5 Empty Re: Art. 42/5

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum